Faydalı Bilgiler

İç Tasarım – Evinizde mükemmel alanı yaratmanın kuralları

İç Tasarım - Evinizde mükemmel alanı yaratmanın kurallarıİç Tasarım 2022 – Evinizde mükemmel alanı yaratmanın kuralları nelerdir? Bugün, tüm mobilya ve dekor parçalarını doğru bir şekilde düzenlemek, onarımlar için gerekli kaplama malzemelerini seçmek için 2022’de iç tasarımdaki en son trendlerle “trend” olmak gerekli değildir.

Yeni dairenizin projesi henüz geliştirme aşamasında olsa ve elinizde sadece çizimler ve eskizler olsa bile – gelecekteki iç mekanı hayal etmek ve nasıl olacağını anlamak oldukça mümkün. Size odaların iç tasarımındaki yeni trendlerden bahsetmek istiyoruz. Sıradan kalıpları ve “büyükannenin” tarzını bir kenara atıyoruz – sınırları genişletiyoruz!

Bir tasarım projesi hazırlama kurallarını ihmal etmeyin2023'te iç tasarımdaki son trendler

Bu çok önemli bir konu. Bu yasa ve yönetmeliklerin Talmud’larının binaların yerleşimi için hazırlanmış olması boşuna değildi. Onlardan değilse, yük taşıyıcı kirişlerin veya duvarların, ıslak alanların ve özel ekipmanların taşınmasının yasallığı ve olasılığı hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bunları takip ederseniz, apartman projesinin tasarımındaki zorluk riski en aza indirilecektir. Dönüştürülen tüm daire ve ev projeleri, özel kuruluşlar tarafından zorunlu sertifikaya tabidir.

Özel izin gerekmediğinde binaların tasarımında da durumlar vardır. Örneğin, bu, koridor alanı nedeniyle banyonun boyutunu artırmak veya duvarda ek bir açıklık kesmek için geçerlidir (sadece taşıyıcı değilse). Bu gibi durumlarda, inşaatın tamamlanmasından hemen sonra tescil yapılır. Elbette onarıma veya inşaata başlayan her birimiz sonunda rahat ve konforlu bir konut elde etmek isteriz.

Bu, mobilya ve ev aletlerinin dikkatlice düşünülmüş düzenlenmesi sayesinde elde edilebilir. Sonuçta, hiçbir şey tehlike yaratmamalı veya evin içinde dolaşmayı engellememelidir. Örneğin, ocağın, odanın ortasında bulunan ve ısıtılmış bulaşıkların devrilmesiyle dolu olan mutfak adasının kenarına başarısız bir şekilde yerleştirilmesi gibi. Veya birbirinin açılmasını engelleyen kapı kanatlarının yanlış takılması.

Daire 2022 için iyi düşünülmüş bir tasarım projesinde, odaları imar ederken her zaman “Kapı açma planı” ve çok iyi düşünülmüş bir tasarımda – ayrıca “Plan için” bir yer olduğunu biliyor muydunuz? dolapları ve ekipmanları açmak.”

Son zamanlara kadar bu kadar şık ve popüler olan bir germe tavan, bugün tavanı bitirmek için en iyi seçenek değil. Evet, elbette, kurulum kolaylığı ve düşük fiyatı ile etkileyicidir, ancak fazlasıyla sıkıntı olacaktır.

Dikkat etmeniz gereken ilk şey, böyle bir malzeme kullanırken havanın doğal havalandırmasının olmamasıdır. Tavanı tıkayan PVC film, orada sürekli biriken yoğuşma nedeniyle zamanla küf ve mantarla kaplanır.

Ek olarak, böyle bir tavan kurarken, inşaatçılar, düşük kalitelerinden dolayı çok güvenli olmayan özel gaz tüpleri kullanırlar. Ve elbette, görsel olarak, böyle bir tavan diğer modern kaplamalardan çok daha düşüktür.

Tabii ki, biraz zaman harcarsanız, onarım için iyi doğal malzemeler bulabilirsiniz. Örneğin, laminat parke yerine, iyi bir laminat kadar pahalı ama daha güçlü, daha dayanıklı ve preslenmiş bir tahtadan daha güzel olan masif ahşap bir tahta kullanın.

Geleneksel cilalara (sıva veya seramik karolar) ek olarak, yetenekli bir tasarımcı size standart olmayan yüzey kaplama yöntemleri sunabilir.

İç trendler 20222023'te iç tasarımdaki son trendler

İlginç teknikler sayesinde, odanın bireyselliğini ve benzersizliğini elde edebilir, ona biraz lezzet ve özgünlük katabilirsiniz.

İyi bir tasarım uzmanına rastlarsanız, kesinlikle çeşitli ilginç yöntemler önerecektir. Bireysellik için büyük bir ekstra ücret olsa da, buna değer, inan bana. Sonuçta, kişisel bir proje hazırlamanın amacı, başka hiç kimsenin böyle ikinci bir dairesi olmamasıdır.

Projelerini kesinlikle müşterinin gereksinimlerine göre oluşturan birçok tasarımcı var. Ancak, evin tasarımında sizi sadece doğal malzemeleri kullanmaya ikna edecek olanlar var. Laminat, plastik ve film için ucuz ve kaliteli doğal ikameler bulacaklar.

Kaliteli sıhhi tesisattan ödün vermeyin. Bugün musluk suyunun kalitesi arzulanandan çok daha fazlasını bırakıyor, bu nedenle mikserler ve borular çok daha hızlı bozuluyor. Evet, ucuz bir musluk alabilirsiniz, ancak zaten bir buçuk yıl içinde kullanılamaz hale gelecektir. Sadece yeni bir tane satın almakla kalmayacak, aynı zamanda kurulum için tekrar ödeme yapacaksınız.

Neden hayatını zorlaştırıyorsun? Ek olarak, yüksek kaliteli sıhhi tesisat, Çin “teknik düşünce mucizelerinden” çok daha estetik görünüyor. Odanın tasarım projesinde su temin sisteminin giriş-çıkışlarında, elektrik prizlerinde ve anahtarlarda işaretlerin varlığına dikkat edin.

Elektrik prizlerine bağlı olmayan kişisel kabloların çamaşır makinesine, elektrikli havlu kurutucusuna ve diğer elektrikli cihazlara yönlendirildiğinden emin olun. Böylece sadece binayı yangın güvenliği kurallarına uygun hale getirmekle kalmayacak, aynı zamanda elektrik şebekesindeki yükü de kaldırmış olacaksınız.

Küçük odalar tasarlanarak bir iç mimarın yeteneklerinin test edilmesi düzenlenebilir. Sonuçta, alan ne kadar küçük olursa, alanı rasyonel ve ergonomik olarak tahsis etmek o kadar zor olur. Örneğin 60 metrekarelik bir alan tasarımcılar için gerçek bir meydan okumadır.

Sınırlı metrekarelerde geniş bir giyinme odası veya ders çalışmak elbette çok zor, hatta bazen imkansız. Ancak tasarımcı, alanı düzenlerken doğru çözümü bulmak zorundadır (örneğin, geniş yataklı bir yatak odası için bir yer).

Katlanabilir bir kanepede uyumak sadece rahatsız edici olmakla kalmaz, aynı zamanda sağlığınız için de pek iyi değildir. Hiçbir yastık dolgusu, tam teşekküllü bir yatağı ortopedik bir etki ile değiştiremez.

Açık renk duvarlı, parke zeminli, kiraz mobilyalı ve klasik perdeli bir oda görüntüsüne hepimiz aşinayız. Bu set yıllar içinde test edilmiştir, güvenlidir ve tamamen sıkıcıdır. Size atılması gereken bazı yazılı olmayan kurallardan bahsetmek istiyoruz. Aşağı sıkıcı ve basmakalıp iç mekan klişeleri! Kuralları çiğnemek!

Tavsiye! Dairedeki odalar küçükse mutlaka parlak renklerle dekore edilmesi gerekir. İskandinav tarzı bir iç mekan doğru karar olacaktır.

Açık renklerin bir odayı daha ferah gösterdiğine inanılır. Bu kısmen doğrudur, ancak her zaman işe yaramaz. 2022’nin iç mekanını daha rahat hale getirmek istiyorsanız, beyazla birlikte koyu tonları seçin. Bu tasarım odanın sınırlarını çözecek ve görünmez hale gelecektir. Bir “tabut odası” etkisi alacaksınız.

Beyaz ton, tavanların dekorasyonuna sıkıca yerleşmiştir, çoğu başka bir seçenek seçmeyi düşünmez bile. Ancak bu, hayal gücünüz için en geniş alan. Tavanınızın rengi duvarlardan birkaç ton farklı olsun.

Radikal doygun renkler kullanmaktan korkuyorsanız, yüzeyi istediğiniz renkle hafifçe gölgeleyin. Bu fikirden mutlaka yararlanın. İnternet, renkli tavanlara sahip çeşitli iç mekanların fotoğraflarıyla doludur.

Tavsiye! Küçük desenli güzel duvar kağıtları küçük odalar için çok uygundur; geniş alanlar için büyük desenler daha uygun olacaktır.

Tabii ki duvar kağıdı üzerindeki süpürme desenleri, mekanda görsel bir artışa katkıda bulunmaz, ancak odayı renklendirir, renkler ve neşe ile doldurur. Duvar kağıtlarındaki modern baskılar, onları odanın gerçek bir dekorasyonu haline getirebilir. Yatak odasını boyalı desenlerle yapıştırmaktan hala korkuyorsanız, banyo tasarımını deneyin.

Bir avizenin varlığı bir ön koşuldur2023'te iç tasarımdaki son trendler

Odanın ortasında bulunan avize, herhangi bir dairenin değişmez bir özelliği haline geldi. Evdeki tek bir oda “kral lambası” olmadan yapamaz. Ancak merkezi bir aydınlatma cihazının varlığı her yerde uygun değildir.

Örneğin, yatak odasının iç dekorasyonunu alın. Burada, çevre çevresinde ve yatağın yakınında bulunan spot ışıklarına ihtiyacınız olacak. Dağınık ışıkları rahatlayacak, rahatlık ve huzur hissi yaratacaktır.

Küçük odalar sadece küçük mobilyalar için uygundur2023'te iç tasarımdaki son trendler

  1. Odanızın metrekare sayısı küçükse, bu rahat bir kanepeyi unutmanız ve rahatsız edici bir osmanlı üzerinde toplanmanız gerektiği anlamına gelmez. Bu arada, herkes tek bir büyük mobilya parçasıyla odanın sınırlarını genişletebileceğinizi bilmiyor.
  2. Büyük boyutlu mobilyalar kullanıyorsanız, dekor sakin ve küçük detaylardan arındırılmış olmalıdır. Çok sayıda küçük nesne, odada sıkışık bir his yaratacaktır.

Tavsiye! Klasik ve modern şeyleri aynı odada karıştırmayın. Aksine, sonuç olarak göz alıcı, modaya uygun ve şık bir iç mekan 2022 elde etmek için farklı tarzları birbiriyle uyumlu bir şekilde birleştirmeniz gerekiyor.

Tek renkli iç mekan – 2022’nin en büyük trendi2023'te iç tasarımdaki son trendler

Bej renkli bir mobilya takımı almaya karar verdiniz. Mükemmel çözüm! Ancak bu, tüm odayı mobilyalarla renkli olarak dekore etmek ve her şeyi bej ve krem ​​​​yapmak için bir neden değil. Kontrast renkler kullanın, vurgular ekleyin, odayı canlandırın!

Renk kombinasyonlarının seçimi çok büyük, bu yüzden denemekten korkmayın. Tek renkli iç mekanlardan kaçının.

2022 sezonu için mevcut renk kombinasyonu

  1. Hardal rengi, bej bir niş işgal ederek, yavaş yavaş nötr hale gelen, yani herhangi bir tonla birlikte büyük bir tanınma kazanıyor.
  2. Popülerliğin zirvesinde, asil gri renk, zeytin tonunun favori bir arkadaşıdır. Ana rolü, odada bulunan çeşitli dokuları birleştirmektir. Örneğin, onun yardımıyla, kanepenin saten kaplaması, perdelerin yapıldığı doğal keten ve koltukların deri döşemesi ile birlikte osmanlıların kürk döşemelerini yenmek kolaydır. Bunun için zengin grafitten dumanlı beje kadar tamamen farklı gri tonları kullanılır. Sonuç olarak, tüm kompozisyon, kendi bireysel karakteri ve ruh hali ile eksiksiz ve eksiksiz görünüyor.

İç tasarımda parlak noktalar 20222023'te iç tasarımdaki son trendler

Gösterişli tonları vurgu olarak kullanmak hiç gerekli değildir. Sakin iç mekanların sevgilisiyseniz, sessiz renk kombinasyonları ekleyin. Renkli bir halı yerine saksıda güzel bir buket veya komodinin üzerinde bir çiçek kullanın.

Kalıplar aynı mı olmalı? Duvar kağıdındaki çiçek baskısı, “çiçeklerin” hem sandalyeleri hem de perdeleri içermesi gerektiği anlamına gelmez. Bir şeridi ve bir çiçek süsü birleştirebilirsiniz. Doğru, bu kolay bir iş değil.

Kalkınan bir tasarımcıysanız, farklı desenleri tek bir renk paletinde birleştirerek başlamak en iyisidir. Zıt renk ve deseni aynı anda birleştirmeye çalışmayın.

Bir notta! Bu tür deneylere karar verenlere tavsiyemiz: vizyon için bir rekreasyon alanı düzenleyin. Bunu yapmak için duvarlardan birini düz bırakabilirsiniz.

Kaplama malzemeleri seçimi2023'te iç tasarımdaki son trendler

İç tasarım 2022, kendi katı kurallarını dayatmaz. Birçok insan, duvarları, zeminleri ve hatta tavanları süslerken yalnızca homojen malzemelerin kullanılması gerektiğine yanlışlıkla inanmaktadır. Bu kural güvenle kırılabilir. Dokuların ve malzemelerin kontrastı her iç mekanda harika görünür.

Ahşap bir gardırop veya gardırobun masa veya parke tahtası ile aynı ahşaptan yapılması gerektiğini düşünmeyin. Bu kural metal yüzeylerin kullanımı için de geçerlidir. Kromu gümüş ve bronzla birleştirin. Sehpanın malzemesi olarak fotoğraf çerçevesi seçmemelisiniz.

İkinci yanılgı, aynı sandalyelerin yemek masasının etrafında olması gerektiğidir. On dokuzuncu yüzyıl iç mekanlarının hayranıysanız, o zaman bu sizin için kuraldır. Ancak modern tasarımcılara mobilyaları seyreltmeleri ve yemek masasına farklı formatlardaki sandalyeleri yerleştirmeleri tavsiye edilir.

2022 iç dekorasyonunda farklı baskı veya renklerde kapaklar kullanabilirsiniz. Böylece kulaklığın bütünlüğü çeşitli renk motifleri ile gözlemlenecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu