Duvarları rulo ile iz bırakmadan nasıl boyayabilirim?

Duvarları rulo ile nasıl boyayabilirim? Bir odadaki geniş yüzeyleri boyamanız gerektiğinde, boya rulosu kullanmak genellikle hızlı ve iyi bir yoldur. Malzemeler ucuzdur ve kurulum ve temizlik, özellikle daha maliyetli sprey boyama yöntemiyle karşılaştırıldığında, diğer yöntemlere göre daha kolaydır.

Boya yaparken paradan tasarruf etmenin 8 yolu

Duvarları boyamak, çoğu ev sahibinin evlerine taşınırken öğrendiği bir beceridir. Çoğu insan duvarları boyamak için fırça kullanır, ancak çoğu zaman rulolar daha etkilidir. Rulo, geniş alanları hızlı ve verimli bir şekilde boyayla kaplamanın kolay bir yoludur. Çoğu ev sahibi, evlerinin diğer alanlarını boyamadan önce duvarlarını boyamak için bir rulo kullanır. Duvarlarındaki boya rengi ve tasarım öğeleri üzerinde daha fazla kontrol sahibi olduklarını görüyorlar.

duvarları boyamak için malzeme

Evi boyamak ve farklı odaların estetiğini güncellemek ister misiniz? Bu süreç, mülkün bakımını iyileştirir. Silindir en çok kullanılan tekniklerden biridir. Ancak pratik gerektiren bir tekniktir. Başka bir deyişle, deneyim, yaygın hataları belirlemenize yardımcı olur ve bunları düzeltmeniz için size anahtarları verir. Örneğin, son ton mükemmel olmayabilir. Bu, duvardaki görüntünün farklı işaretlere sahip olduğu durumdur.

1. Alanı hazırlayın

kadın-duvarı boyar

Üzerine boya düşerse lekelenebilecek tüm yüzeylerin korunması tavsiye edilir. Zeminin, mobilyaların, radyatörlerin ve kapıların kaplanması tavsiye edilir. Seçilen malzemenin bariyer oluşturması ve boyanın geçişini engellemesi önemlidir.

2. Duvarlardaki tozu temizleyin

Bir duvarı boyamadan önce yüzeyini hazırlamak gerekir. Nihai sonuç, önceden planlama yoluyla önemli ölçüde iyileştirilir. çıkarmak için özel bir fırça kullanılması tavsiye edilir. Öte yandan, mekanın özelliklerini analiz eder ve ihtiyaçlarına uygun ürünler seçer. Özellikle köşeleri ve duvarın tavanla birleştiği noktayı kontrol edin.

3. Doğru silindiri seçme

boya rulosu

İşlemde kullanılan malzemenin kalitesi iz bırakmadan boyama için belirleyicidir. Farklı rulo türleri vardır. Düz bir duvarı kaplamak için kullanılan bir tasarımın özellikleri, bir yüzeyi gole ile yenilemek için kullanılan bir modelden farklıdır. İkinci durumda, saç uzunluğu daha uzundur. Buna karşılık, bir tasarım özellikle pürüzsüz dokulu duvarları kaplamak için uygundur.

Tavsiye: Yeni Trend Simli Duvar Boyası Nasıl Yapılır?

Uzman bir mağazayı ziyaret edin ve kişiselleştirilmiş profesyonel tavsiyelerle tüm şüphelerinizi giderin. Yönlendirme, en uygun boya ve rulo tipini seçmenin anahtarıdır. Her odanın duvarlarının yüzeyini ölçün. Profesyonellerin projeyi geliştirmek için gerekli olan boya miktarını hesaplamanızı isteyebilecekleri bir bilgidir.

4. Duvara aşırı baskı uygulamayın

gri duvar rengi

Bazen seçilen tonun duvarı mükemmel bir şekilde kaplaması niyetiyle gereğinden fazla kuvvet uygulamak mümkündür. Bu jest nihai sonucu iyileştirmez ve ayrıca kişisel çaba düzeyini de artırır. Sabit bir adım atın, ancak rahat bir duruş benimseyin. Aşırı basınç da kullanılan silindirde aşınmaya neden olabilir. Öte yandan, çerçevelemek önemlidir.

Bu sayede iz bırakmaktan kaçınmış olursunuz. Öte yandan, en yüksek alanlara kolayca ulaşmak için bir uzatma kablosu kullanabilirsiniz.

5. Fazla boya kullanmayın

rulo ile duvar boya

Bahsettiğimiz gibi, duvarın kendisinin özelliklerine göre belirtilen silindiri seçmek önemlidir. O zaman, sık sık yapılan bir hatadan kaçınmak uygundur: malzemeyi fazladan yüklemek. Boyamak genellikle tamamen tek tip olmayan bir tonda bir yüzeyde izler bırakır. Silindirin boşalmasına izin veren bir tasarıma sahip özel bir kova kullanır.

Evi boyama sürecinde sabırsızlıktan kaçının. Amaç daha önce bitirmek değil, estetik sonucun beklendiği gibi olması ve yüzeyde iz kalmamasıdır. Ve duvarları boyamak ve iz bırakmamak için belirtilen hareket nedir? İlk katmanı oluşturmak için dikey olarak çalışan eşit vuruşların ritmine ilerleyin. İkinci katman ise bir önceki tabanı tamamlayan yatay vuruşlarla tamamlanır.

İlginizi çekebilir: Boyamadan önce duvarlar nasıl hazırlanır

Ek olarak, bir rulo, boyanmakta olan alanın boyutu ve şekli üzerinde daha fazla kontrol sağlar. Bu, özellikle tavan alanlarını veya ulaşılması zor diğer alanları boyamak için yararlıdır.

Ev sahipleri, tavanlar veya iç kapı çerçeveleri gibi kavisli yüzeyleri boyamak için silindirleri de kullanabilirler. Bu, silindiri yeniden konumlandırmadan geniş alanları hızla kaplamalarını sağlar.

Desenli duvar boya rulosu

Dış duvarlar, iç duvarlardan daha kalın boya katmanları gerektirir. Bu nedenle, dış duvarlarda rulo kullanılması, tek bir kat yerine daha kalın bir boya katıyla sonuçlanır. Duvarınız tamamen kaplanmadan önce en az iki kat boyaya ihtiyacınız olacak. Ek olarak, duvarınız üzerinde yürümek için yeterince kurumadan önce birkaç kat boya sürmeniz gerekecek. Buna rağmen, dış duvarlarda rulo kullanmak, tek bir katmanın yapacağından çok daha uzun süre dayanan çok daha kalın bir boya katıyla sonuçlanır.

Desenli Duvar Ruloları

İlginç bir desen veya tasarım öğesi oluşturmayı planlıyorsanız, duvarınızı boyamak karmaşık olabilir. Tek bir renk üzerinde yuvarlamak, ardından silindiri farklı alanlar üzerinde hareket ettirmek, boyayla kaplanmış her alanın genel görünümünü etkileyen geniş vuruşlar oluşturur.

Farklı alanlar arasında vurgular oluşturmak, odaların daha ilginç ve benzersiz görünmesini sağlayan karmaşık geometrik desenler oluşturabilir. Ayrıca, farklı ışık kaynakları arasında farklı renkler uygulamak, farklı açılardan bakıldığında her alanın daha fazla öne çıkmasını sağlayan bir etki yaratır.

Evinizin iç veya dış duvarlarını boyamak, herhangi bir alanı anında sıcak bir ortama dönüştürebilir. Rulo kullanmak işi hızlandırır ve boyamayı tek başına fırça kullanarak boyamaktan çok daha kolay hale getirir. Ayrıca, rulo kullanmak, daha uzun süre dayanan ve yalnızca tek kat boyamaktan çok daha iyi görünen çok daha kalın boya katları sağlar.

Bunlara'da bakmalısın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu