Ev Aksesuarları : Coco Chanel ‘in evi

Öncelikle Coco Chanel kimdir?
Herkes Chanel markasını bilir ama onun kim olduğunu, hayatını bilmez o yüzden hem genel kültür ve ev dizayn ve dekorasyonunda çok şana değerdi bilgi olması açısından hayatını da yazıyım dedim
Fransız Modacı Gabrielle Bonheur Chanel

Gabrielle 1883 yılında Güney Fransa’nın Samour şehrinde doğdu. Fakir bir ailenin kızıydı. Kendisi dahil olmak üzere 6 çocuklu bir seyyar tüccar baba ile annenin çocuğuydu. Doğumundan sonra nüfus kaydı, ismini heceleyemeyen görevlilerce Chasnel olarak yapıldı. Bu hatadan dolayı Gabriel ün saldığında biografi yazarları kendisinin geçmişine ulaşmakta oldukça zorlandı.

Annesini tüberkulozdan kaybettiğinde, Chanel 12 yaşındaydı. Babası da para kazanmak ve ailenin geçimini sürdürebilmek için evden ayrılınca, Chanel öksüzler yurduna yerleşti. Dikiş dikmeyi ilk burada öğrendi. Bayramlarda ve tatillerde yakın aile dostlarını ve akrabalarını ziyarete gitti. 18′in geldiğinde yurttan ayrılan Chanel, mahalli bir terzide kendine iş buldu.
1905 ile 1908 yılları arasında, kısa bir süre içinde olsa, şarkıcı olarak çalıştı. “Coco” lakabını bu dönemde, kardeşine söylediği şarkıda geçen Coco isminden aldı.

1910 yılında ilk dükkanını açtı. Ancak, sadece şapka, ceket ve yağmurluk sattığı bu dükkanın iflas etmesi çok uzun sürmedi.

Ev Aksesuarları : Coco Chanel ‘in evi konusu ilk beyazyastik.com üzerinde yayınlandı.

hakkında Serap Kevser

Yazarlarımız konularında uzman ve eğitimli kişilerdir. Sorularınızı en iyi şekilde cevaplamak, Fikre ihtiyaç duyduğunuzda en yaratıcı fikirleri üretmek için buradalar. Sizleride Bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir