Alçıpan kemer nasıl yapılır?

Alçıpandan kendi ellerinizle bir apartman dairesinde bir kemer nasıl yapılır? Bazı durumlarda iç kapılar gereksiz olabilir. Açıklığın güzel bir tasarımı için, koridorun veya diğer binaların alanını artırmak için bir alçıpan kemeri kullanabilirsiniz. Klasik bir formda olabilir veya bir tasarımcı fikrini somutlaştırabilir. Alçıpan kemer nasıl yapılır, hazırlık, kurulum teknolojisi – tüm bunların daha ayrıntılı olarak ele alınması gerekir.

Bir kemer seçeneği seçme

Bu dekoratif sıva geçidinin ne şekilde olacağına karar vermek gerekir. Yarım daire veya kare açıklık olabilir. Ayrıca trapez, elips, modern, romantik vb. Popülerdir.

Alçıpan yarı kemer, bir tarafta yuvarlak, diğer tarafta kare görünüme sahip olabilir. Bu, iç mekanda geometri kullanımını ima eden yüksek teknoloji ürünü veya modern tarzı somutlaştırmanıza olanak tanır. Portal aynı şekilde yapılmıştır. Formların doğruluğunu birleştirmelidir.

Hayal gücünü göstermek ve kendi ellerinizle ilginç, alışılmadık bir şekle girişte bir kemer yapmak istiyorsanız, o zaman kapıyı tam olarak dekore etmenin bu yolunu düşünmeniz, bir plan hazırlamanız, çalışmaya başlamadan önce tüm nüansları hesaplamanız gerekir. .

Bu konuda ustaya dönerseniz, birçok hata ve eksiklikten kaçınabilirsiniz.

Kendi elinizle bir alçıpan kapı kemerinin şekli için öneriler:

 • Yaklaşık 3 m’lik bir tavan varsa, klasik bir kemerli açıklık kullanılabilir.
 • Panel evlerde Art Nouveau tarzında alçıpandan yapılmış iç kemerler seçilmiştir.
 • Geniş raflar seçerseniz, romantik bir tarzda geniş bir açıklık ayarlayabilir ve kavisli şekiller seçebilirsiniz.
 • Astar veya ahşaptan yapılmış evlerde kare veya yamuk bir kemer iyi gidecektir.

Kemer kurulumu

Alçıdan bir apartman dairesinde nasıl kemer yapılacağını anlamak için, bu işlemle ilgili ayrıntılı bir eğitim düşünebilirsiniz. İşe başlamadan önce malzeme ve aletler hazırlamalısınız. Bunu yapmak için alçıpan, kontrplak, sunta hazırlamanız gerekecek. Kontrplak bir eğri veya daire oluşturmaya yardımcı olacaktır.

Ek olarak, ayrıca bir metal profil ve ahşap kirişler uygulamanız gerekecektir.

Yüzey hazırlama ve temizleme

Eski kapıyı sökmek gerekiyor. Bu, kutunun boyutunu artıracaktır. Bundan sonra duvarlar kire ve toza karşı iyice ovulur. İşaretlemeyi esnek malzemeden yapmanız gerekir. Bunun için plastik bir astar alınır ve bükülür. Yüzeye böyle bir cihaz uygulanır. Yayın sonunda işaret koymanız gerekiyor.

Alçıpan kemer için metal bir çerçeve montajı

Kılavuzları açıklığın üstüne ve yanlarına takmanız gerekir. Önceden ayarlanmış işaretler dikkate alınır. Kemeri düz tutmak için, yan görüş destekleri aynı boyutta olmalıdır. Normal bir profil, metal makas kullanılarak bir yay şeklinde bükülür. Tüm uzunluk boyunca kesimler yapılır, profil istenen çevreye bükülür. Çelik boşluklar bir şekle ihtiyaç duyduğunda, bunun için dübeller ve kendinden kılavuzlu vidalar kullanılarak çerçeveye tutturulur.

Fazladan sertlik eklemek için yaylar arasına profil parçaları eklersiniz.

Alçıpan kemer için ahşap bir çerçeve montajı

Metal profil değil ahşap çerçeve kullanabilirsiniz. Kurulum prensibine göre bu yöntem zor değildir. Tahta bloklar kullanmanız gerekiyor. CPC’den testere ile istenilen büyüklükte ve çevrede bir kemer kesilir. İç kısım olacak bir tarafta 20×20 mm ölçülerindeki çubukları vidalamanız gerekir. Birkaçı gereklidir ve yarım daire şeklinde kenardan 10 cm vidalanırlar. Bu fabrikasyon çerçeve duvara yapıştırılmıştır.

Bir kemer için alçıpan nasıl bükülür

Alçıpanı bükmek için özel bir teknoloji kullanmanız veya iyi bükülen ince bir tabaka uygulamanız gerekir. HPC’yi bükmenin 2 yolu vardır:

 1. İğneli bir rulo alın ve bir tarafta kesilmiş alçıpan şeridin üzerine yuvarlayın. Bu, sıva yüzeyini kırmak için kuvvetle yapılmalıdır. Bundan sonra parçayı suyla ıslatmanız ve 2 saat beklemeniz gerekecek. Bu, esnekliğini ve esnekliğini artıracaktır. Bükülmüş parçayı çerçeveye bastırarak, onu seçilen şekilde sabitleyin. Acele etmeye gerek yoktur, bu yöntemle deneyim yoksa çatlak görünebilir.
 2. HPC’yi bükün, her 5 cm’de bir bıçakla bir tarafta çentikler açın, kesikler kağıda zarar verir. Takarken, bastığınızda alçıtaşı kırmanız gerekirse, şeridi bastırmanız gerekir.

Kemerli bir kemer parçasının montajı

İstenilen daireye sahip hazır boşluklar olduğunda, bunları montaj işlemine devam etmelisiniz. Bunu yapmak için metal profil ve ahşaptan hazırlanmış bir çerçeveye kurmanız gerekir. Şekli bozmamak için parçaları kendinden kılavuzlu vidalarla dikkatlice sabitlemeniz gerekir.

Kurulumdan sonra küçük çatlakları ve boşlukları temizlemeniz gerekir. Bazı yerlerde alçıpan paneli düz değilse, kenarı bir bıçakla düzeltmeniz gerekir.

Yapının iyi sabitlenmesini, tamamen kurumasını kontrol etmeniz ve bitirme aşamasına geçmeniz gerekecektir.

Alçıpan kemer bitirme

Aşağıdakileri yapmanız gerekir:

 • Tüm yüzeyi iyice zımparalayın;
 • Bunun için metal veya plastik profiller takarak kemerli köşeleri sabitleyin;
 • Kurulum sırasında oluşan tüm dikişler macun olmalıdır;
 • Macunu zımpara kağıdı ile düzeltin;
 • Üstüne bir astar uygulayın;
 • Tüm yapıya bir son işlem solüsyonu uygulayın ve iyice zımparalayın.

Kemer dekorasyonu

Kemerli bir açıklığın güzel bir tasarımını yapmak için boyalar, sıva, dekoratif paneller, mermer yongalar, yapay veya doğal taş, fayanslar kullanabilirsiniz. Birkaç dekor detayı birleştirilebilir. Taş ve boyayı birleştiren stilistik çözümler var. Bir desen düzenleyebilir, bir soyutlama yapabilirsiniz.

Esnek bir plastik köşe kullanımını içeren bir dekorasyon yöntemi vardır. Dekoratif amaçların yanı sıra bu cihaz kemeri güçlendirecektir. Bambu veya kumaştan yapılmış perdeler kullanabilir, açıklığı tahta boncuklar veya ipek ipliklerle süsleyebilirsiniz. Asma, modern iç mekanlarda veya deniz kabukları, çok renkli deniz taşları ile dekorasyonda kullanılır.

Kemerlerin yürütülmesi

Ayrıntılı talimatlar, kendi ellerinizle bir alçıpan kemerinin nasıl yapıldığını ve seçilen yapının genel bir dekoratif kompozisyona nasıl monte edileceğini anlamanıza yardımcı olacaktır. Kemerli açıklığın şeklini ve kurulum seçeneğini seçmenize yardımcı olacak bitmiş işlerin fotoğraflarını görüntüleyebilirsiniz.

Alçıpandan kendi ellerinizle bir apartman dairesinde bir kemer nasıl yapılır konusu ilk beyazyastik.com üzerinde yayınlandı.

Bunlara'da bakmalısın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu