Bambu Levhaları Seçmelisiniz?

Bir çarşaf seçmek için önce doğru ölçümler alın, malzeme, iplik sayısı, renk ve tamamlayıcı aksesuarlara göre ne tür istediğinize karar verin.

Resim: https://unsplash.com/

Tüm gün çalıştıktan sonra yatakta uzanmak en cennet gibi bir duygu olmalı.

Kaliteli bir çarşafınız varsa, yatağınız sadece güzel görünmekle kalmaz, aynı zamanda dünyanın en rahat yeri gibi hissedecektir. Bu yüzden doğru çarşafı seçmek çok önemlidir. Doğru çarşaf, iyi bir gece uykusu ile sabah 3’e kadar uyanık kalmak arasındaki fark olabilir.

Farklı Çarşaf Çeşitleri

Gitmeden ve sizin için mükemmel çarşafı aramaya başlamadan önce, mevcut farklı çarşaf türlerini anlamanız gerekir. İşte Avustralya’da bulacağınız çarşafların bir listesi.

1. Saf Pamuk Çarşaf

Bunlar en yaygın çarşaflardır ve birçok insan bunu kullanır. Bunlar pamuktan yapılmıştır ve yumuşak, pürüzsüz ve emicidir. Avustralya’da pamuklu kumaş pazen, perkal ve saten olarak bulunabilir.

Kumaşlar harika ve onlarla yapılan çarşaflar çok rahatlatıcı.

2. Bambu Levhalar Avustralya

Bambu çarşaflar Avustralya son derece popülerdir. Bu çarşafların ipek benzeri benzersiz bir yumuşaklığı vardır, hafiftir ve yüksek oranda nefes alabilir. Bu nitelikler, Avustralya’nın sıcak havalarında çarşafları çok serin kılar.

Yumuşak doku aynı zamanda onları son derece rahatlatır. Aynı zamanda antibakteriyel ve hipoalerjenik özelliklere sahiptir ve diğer birçok çarşaf ile karşılaştırıldığında güvenlidir.

3. Pamuk Polyester Çarşaf

Polyester çarşaflar, başlangıçta saf pamuklu çarşaflara benzeyen pamuklu polyesterden yapılır, ancak ondan uzaktır. Pamuklu çarşaflar çok daha yumuşaktır. Ancak pamuklu polyesterler o kadar yumuşak değildir, ancak dayanıklılıkları ile bunu telafi ederler. Pamuk da kolayca kırışır, ancak pamuk-polyester çarşaflar kırışıksızdır.

4. Keten Çarşaflar

Keten çarşaflar dayanıklı ve yumuşaktır. Bununla birlikte, temel özellikleri nefes alabilmeleridir ve bu da onları sıcak havalar için mükemmel bir seçim haline getirir. İçlerinden daha fazla hava geçebildiği için, sıcak havalarda soğuk hissedilir.

Sert kullanım için çok iyidirler ve Avustralya’da Yaz aylarında mükemmeldirler.

5. Mısır Pamuğu Çarşaf

Mısır Pamuğunun ticari kullanımı ilk olarak 1800’lerin başlarında Batı Hint Adaları’nda tanıtıldı. Mısır pamuğu denmesinin nedeni, bu pamuğun en iyi çeşidinin Mısır’ın belirli bölgelerinde üretilmesidir.

Bu, tüm pamuklu çarşaflar arasında en dayanıklı olduğu için en iyi pamuk bazlı çarşaftır. Aynı zamanda çok yumuşak ve uzun ömürlüdür. Tek dezavantajı, bu çarşafların çok pahalı olmasıdır.

Doğru Çarşaf Nasıl Seçilir?

Mükemmel çarşafı seçmek zor bir iş değildir, ancak başka önemli faktörler de vardır. Farklı çarşaf türlerini zaten tartışmıştık, ancak bunun dışında aşağıdaki noktalara da dikkat edilmelidir.

1. Boyut İçin Doğru Ölçümler Alın

Öncelikle doğru yatak çarşaflarını bilmeniz gerekir. Çarşafınız çok küçükse yatağınıza sığmaz. Çok büyükse, yatağın kenarlarına düşecek ve dağınık ve sakar görünmesine neden olacaktır. Her iki durumda da rahatsızlık hissedeceksiniz.

Sorunu ortadan kaldırmak için yatağınızın ölçülerini alın. Yatağınız 38 x 75 ″ ise İkiz Çarşaflara ihtiyacınız vardır. Yatağınız 38 x 80 ″ ise, Twin XL Çarşaflara ihtiyacınız vardır.

Yatak 53 x 75 ″ ise Tam veya Çift Çarşaf gerekir. Yatağınız 60 x 80 ″ ise kraliçe çarşaf ve 78 x 80 ″ ise kral yatak. Çarşafı satın almadan önce yatağı doğru ölçtüğünüzden emin olun.

2. Kumaşın İplik Sayısı

Konu sayısı bir sonraki büyük endişeniz olmalıdır. İplik sayısı rahatlığını etkileyecektir. Çarşafların iplik sayısı yüksekse, çarşaf rahat olacaktır.

Daha düşük bir iplik sayısı, çarşafın daha sert olduğu ve pürüzsüz doku ve rahatlığı azalttığı anlamına gelir.

Ancak birçok çarşaf üreticisi, çarşafların yumuşaklığını artıran silikon yumuşatıcılar ekleyerek müşterileri aldatabilir. Ancak ilk yıkamadan sonra kaybolurlar ve çarşaf orijinal pürüzlü dokusuna geri döner.

Yani yalnızca gerçek iş parçacığı sayısı en önemli olanıdır. Mısır pamuklu yatak çarşafları, yüksek iplik sayısına sahip rahat kumaşlara en iyi örnektir.

Ancak pahalıdırlar, bu yüzden çok daha uygun fiyatlı bir çarşaf istiyorsanız, polyester-pamuklu çarşafları deneyin. En yüksek kalitede konfor istiyorsanız, iplik sayısının en az 400 olduğundan emin olun.

3. Çarşafın Malzemesi

Çarşaf yapımında kullanılan farklı malzemelerden bahsettik. Yani hangisini satın almanız gerektiği, yaşadığınız yere bağlıdır.

Avustralya’da Brisbane, Oodnadatta, Townsville gibi sıcak bölgelerde yaşıyorsanız, yüksek nefes alabilirliğe sahip yatak çarşaflarına ihtiyacınız vardır. Mükemmel seçim bambu çarşaflardır.

Bambu levhalar, havanın malzemeden geçmesine izin verdikleri için son derece rahattır. Diğer rahat seçenekler Keten, saf pamuk ve polyesterdir. Daha soğuk bölgeler için daha kalın çarşaflara ihtiyacınız var.

4. Çarşaf Nasıl Dokundu

İki tür dokuma vardır. Percale dokuma ve Saten Dokuma. Normalde, her ikisi de farklı bir amaca hizmet ettiğinden hangisini istediğinize bağlıdır.

Percale dokuma, çarşafların soğuk kalması gerektiğinde kullanılır. Bu, serin bir çarşaf isteyenler için uygundur. Ayrıca onlara keskin bir his veriyorlar.

Öte yandan Saten dokuma, perkal dokumaya göre çok daha yumuşak ve pürüzsüzdür. Aynı zamanda parlak, ışıltılı bir görünüme sahiptir. Bu, yatağın güzelliğini çarşaftan çıkarmak isteyenler için dokumayı daha popüler hale getiriyor.

İkisi de çarşaflar için popüler dokuma seçenekleridir ve seçim tamamen size bağlıdır. Kumaşa dokunun ve nasıl hissettiğini görün. Kaba bir dokuya sahipse, perkal dokumadır. Doku pürüzsüzse saten dokumadır.

5. Baskılı Çarşaflar veya Düz Çarşaflar

Şimdi çarşafların estetiğine gelelim. Çarşaflarınızın üzerinde farklı baskılar olsun ya da sade olsun, seçim sizin. Yatağınızda baskılı yastık kılıfları varsa veya odanızda çok sayıda renkli nesne yoksa, daha dikkat çekici hale getirmek için baskılı çarşaflara gidebilirsiniz.

Bununla birlikte, sade çarşaflar, estetik olarak o kadar muhteşem olmayabilecekleri, ancak yine de ferahlatıcı görünebilecekleri için daha güvenli bir seçimdir.

6. Farklı Mevsimler İçin Çarşaflar

Farklı mevsimler için çarşaf istiyorsanız, bu da sorun değil. Ancak çeşitli çarşaflar için fazladan para harcamanız gerekir. Yaz için sıcak renkli daha ince çarşaflar, kış için ise daha koyu renkli daha kalın çarşaflar satın alabilirsiniz.

Sadece yatağın konforunu artırmakla kalmayacak, aynı zamanda mevcut havayı tamamlayacak ve yatak odasının genel estetiğini artıracaktır.

7. Farklı Aksesuarlar

Çarşaf, yatağınızın gurur kaynağıdır, bu nedenle yatağın güzelliğini büyük ölçüde maksimize etmek istiyorsanız, çarşafı tamamlamak için bazı ekstra aksesuarlar ekleyin.

Örneğin, yorgan ve nevresim eklemek yatağınızın daha çekici görünmesini sağlayacak ve yorgan, yatağı daha da rahat hale getirecektir.

Çarşaf Seçerken Yapılmaması Gerekenler

Yatak çarşafları dayanıklı ve taze olabilir, ancak yalnızca onlara iyi bakarsanız. Aksi takdirde kirlenirler ve yavaş yavaş konfor seviyelerini kaybederler. Çarşafın rahatlığını sağlamak için akılda tutulması gereken bazı faktörler vardır.

Çarşafı iki haftadan fazla yatağınızda tutmayın. Her hafta değiştirmek tercih edilir, ancak en azından iki hafta saklayabilirsiniz ama bu süreyi asla geçemezsiniz.

Toz çarşafınıza yerleştiğinde, ciltte kızarıklığa veya tahrişe neden olabilir. Haftalık olarak değiştirmezseniz, böcekler çarşafınızın köşelerine de yerleşebilir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da malzeme ile iyi giden temizleyicilerin kullanılmasıdır. Her zaman ılık suyla yıkamak daha iyidir. Ancak temizleyici kullanırken, kumaşlara zarar verip vermeyeceklerini görmek için malzemeleri okuyun.

Son düşünce

Yatak çarşafları, yatağınızın konforunu artırmak için son derece önemlidir. Çarşafınız özelliklerinize uymuyorsa çarşafınızla huzur bulamayabilirsiniz. Umarım bu makale size doğru çarşafı seçmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken faktörler hakkında bazı fikirler vermiştir.

hakkında Serap Kevser

Yazarlarımız konularında uzman ve eğitimli kişilerdir. Sorularınızı en iyi şekilde cevaplamak, Fikre ihtiyaç duyduğunuzda en yaratıcı fikirleri üretmek için buradalar. Sizleride Bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir