8 Doğal Çözümle Mutfağınızı Böceklerden Uzak Tutun!

Mutfağınızdaki Böcekleri Yok Etmek İçin 8 Doğal Çözüm

Bu 8 doğal çözümle mutfağınızı böceklerden uzak tutun! Böceklerden kurtulmak için uçucu yağları, karanfilleri ve diğer doğal malzemeleri nasıl kullanacağınızı öğrenin. HomeLane, güvenli ve sağlıklı bir mutfak için mükemmel çözümlere sahiptir. İşte mutfağınızı temiz tutmak için kapsamlı bir rehber.

Mutfağınızdaki İnatçı Böceklerden Kurtulmanın Kolay Yolları

Mutfağınız, böcek spreylerinin yarardan çok zarar getirebileceği yerlerden biridir. Ve ne yazık ki böcek istilasının en çok görüldüğü yerlerden biri de burası. Bu sorun, muson ve yaz mevsimlerinde, haşereler tarafından taşınan hastalık ve enfeksiyonlarla birlikte büyük ölçüde artmaktadır.

Ama unutmayalım ki, Hindistan bir doğal ilaçlar ve ev yapımı çözümler cennetidir. Bu nedenle, şaşırtıcı olmayan bir şekilde, mutfağınızı evleri yapmayı seven küçük böceklerden kurtulmanın bir ton doğal yolu var.

Mutfağınızdaki İnatçı Böceklerden Kurtulmanın Kolay Yolları

Çareleri tartışmadan önce, en bariz şeyi aradan çıkaralım. Böcekler, temiz mutfaklara önemli ölçüde daha az ilgi duyar. Bu nedenle, küçük böceklere karşı uzun süreli koruma istiyorsanız, mutfağınızı temiz ve lekesiz tutmaya odaklanın.

Yiyecek çöplerini günlük olarak çıkarın, tezgahları ve ocağı her pişirme çılgınlığından sonra temizleyin, kapları kullandıktan hemen sonra yıkayın ve düzenli temizlik için dolapları boşaltın. Her mevsimden sonra mutfağınız için kapsamlı bir temizlik programına ihtiyacınız var.

Bazen bu bile yeterli olmuyor. Bazı evler genellikle haşerelere ve hamamböceklerine eğilimlidir ve bazen böcekler en temiz alanlarda açıklanamaz bir şekilde ortaya çıkar. Bu tür durumlar için, mutfağınızı yıl boyunca hijyenik tutmanıza yardımcı olabilecek sorunsuz sekiz çözümümüz var.

1. 200 Böcek Türü İçin Neem

Neem ağacı insanlar için bir nimettir. Bu bitkinin hemen hemen tüm kısımları birçok yönden faydalıdır ve harika sonuçlar için ev ilaçları listenize eklenebilir. Neem yağı, beyaz sinekler, yaprak bitleri, tripler vb. gibi 200’den fazla böcek türünü öldürür.

Birkaç damla neem yağını sade su veya sabunlu suyla karıştırın ve solüsyonu mutfağınızın köşelerine püskürtün. Böcek barındırabilecek hiçbir noktayı atlamadığınızdan emin olun. Bu aynı zamanda hamamböceklerini de uzaklaştıracaktır. Alternatif olarak, böcekleri uzak tutmak için mutfağınızın farklı alanlarına neem tozu serpin.

2. Böcekleri ve Örümcekleri Öldürmek İçin Nane

Nane, yiyecekleri yücelten ve mutfağınızı hijyenik tutan sihirli bir bileşendir. Nane yaprakları ve nane yağları küçük böcekleri, karıncaları, örümcekleri ve hatta fareleri kovmada harikadır. Üstelik mutfağınızın harika kokmasını sağlar.

Nane esansiyel yağı alın, suyla karıştırın ve pencerelerin, kapıların ve havalandırmaların etrafına püskürtün. Gelen böceklerde önemli bir azalma göreceksiniz. Sinek ve sivrisinekleri mutfağınızdan uzak tutmak için sığ bir kapta ezilmiş ve kurutulmuş nane yapraklarını da saklayabilirsiniz.

3. İnatçı Zararlılar İçin Kahve Telvesi

Mutfağınıza tekrar tekrar gelen inatçı haşereler için kesinlikle işe yarayacak eski güzel bir numara var. Sabahları sizi uyandıran kahve kokusu, mutfağınızdaki böcekleri de uzaklaştırabilir.

Taze kahve telvesi artıklarını mutfağın etrafındaki haşerelerin girdiğinden şüphelendiğiniz zor noktalara koyun. Böcekleri kaynağında engellemek için kapıların ve açıklıkların yakınına koyun. Kahvenin güçlü aroması birçok farklı böcek türünü uzaklaştırır. Ama sana harika kokacak, yani bu bir bonus!

4. Güveleri Sürmek ve Sinekleri Kurutmak İçin Elma Sirkesi

Gider sinekleri, mutfak lavabosu giderlerinde yaşar ve ıslak ve nemli alanlarda gelişirler. Tropikal iklimde gerçek bir tehdit oluştururlar ve birçok hastalığı beraberinde getirebilirler. Benzer şekilde, küçük güveler de genellikle mutfak ışıklarından etkilenir ve yemeğinizin içine düşebilir. Onları uzaklaştırmanın en iyi yolu sirkedir.

Bir adım daha ileri gidin ve bu zararlıları uzaklaştırmak için elma sirkesi alın. Bir şişeyi sirke ile doldurun, plastik bir örtü ile örtün ve bir çengelli iğne veya kürdan ile plastik kapağa birkaç delik açın. Delikleri, böceklerin kokuyu çekmesi ve kapana kısılması için şişeye girmesi için yeterince büyük yapın.

5. Pireler İçin Lavanta

Pireler, en hafif deyimiyle iğrenç, zararlı ve can sıkıcıdır. Pireleri, sinekleri ve sivrisinekleri kutsal mutfağınızdan uzak tutmak için güzel ve hoş kokulu lavanta bitkisini kullanın.

Mutfağa serpmek için lavanta yağı ve su ile solüsyon yapabilirsiniz. Veya böcekleri uzak tutmak için mutfak raflarına kurutulmuş lavanta torbaları koyun. Lavanta cennet gibi bir kokuya sahiptir ve oda spreyi olarak iki katına çıkar. Yani, bu sizin için bir kazan-kazan durumu.

6. Hamamböcekleri için Soğan + Karbonat

Hamamböcekleri herhangi bir mutfak için en büyük tehdittir. Nükleer radyasyona insanlardan daha uzun süre dayanabilirler ve dünyadaki en dirençli canlılardan biri olarak bilinirler. Doğal olarak, mutfağınızdan çıkarmak zahmetlidir.

Bunu başarmanın en iyi yollarından biri soğan ve kabartma tozu kullanmaktır. Bir soğanı doğrayın ve bir çorba kaşığı kabartma tozu ekleyin. Daha sonra bu karışımı mutfağınızın köşelerine yerleştirin. Yıl boyunca hamamböceği içermeyen bir mutfak elde etmek için geceleri her gün yeniden uygulayın.

7. Karıncaları Öldürmek İçin Tarçın

Diğer bir yaygın mutfak böceği karıncadır. O kadar çok mutfak malzemesine ilgi duyuyorlar ki takip etmesi zor. Karıncaların şekerli yiyeceklerinizden uzak durmasını sağlamak için tarçın kullanın.

Karıncaların tarçın kokusundan nefret ettikleri söylenir. Karıncaların çıkabileceği çatlaklara ve köşelere tarçın tozu koyarak bunu kendi avantajınıza kullanın. Tarçın tozuna herhangi bir uçucu yağ da ekleyebilir ve mutfağa püskürtebilir veya dağınıklığı önlemek için çubuk tarçın koyabilirsiniz.

8. Böcekleri Uzaklaştırmak İçin Karanfil ve Defne Yaprağı

Böcekler pirincinize, ununuza, tahıllarınıza ve makarnanıza bulaşan iğrenç böceklerdir. Çatlak ve boşluklardan mutfağa girdikten sonra en sevdiğiniz tahılları mahvederler. Karanfil ve defne yaprağı, bitler için oldukça etkili ve doğal kovuculardır.

Tahıllarınızı bu böceklerden korumanın en kolay yolu, kapların içine birkaç defne yaprağı veya birkaç karanfil yerleştirmektir. Güçlü kokuları bitleri kovar ve nişastalı tanelerinizi uzun süre taze tutar.

Böcek ilaçları ve kimyasal spreyler yiyeceklerinizi ve mutfak eşyalarınızı kirletebileceğinden, mutfaktaki küçük böceklerden kurtulmanın doğal yollarını seçmek her zaman tercih edilir. Ve doğal çözümler diyarındaysanız, neden yapay bir şey seçesiniz?

Basit ve ucuz mutfak malzemeleri, yukarıda listelediğimiz gibi, alanı böceklerden ve böceklerden korumak için iyi çalışır. Güzel bir evi korumaya yönelik bu tür daha fazla ipucu için BeyazYastik.Com’a göz atın.

Bunlara'da bakmalısın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu