Oturma odası ve mutfak nasıl aydınlatılır

Açık alan yaşam alanını aydınlatmak, yemek yapmak, yemek yemek, misafir davet etmek, kitap okumak, televizyon seyretmek, evden çalışmak gibi her aktivite için doğru atmosferi yaratmak demektir.

oturma odası ve mutfak nasıl aydınlatılır

Açık bir alanın aydınlatması, onu ilgilendiren sayısız kullanım senaryosunu takip edecek şekilde tasarlanmalıdır. Bu nedenle, seviyelere göre düşünmek zorundayız: Ortamı doğru şekilde aydınlatan genel aydınlatma, orta, daha hafif ve dekoratif işlevi olan vurgulu aydınlatma.

Okuyun açık bir alanı aydınlatmak için bazı stil ipuçları işlevsel hatalardan ve estetik destandan kaçınmak başarısız olur (çünkü mobilya söz konusu olduğunda, göz onun payına düşeni ister).

Açık alan ortamları için avizeler ve ışıklar seçin

Açık alan ortamının ışıklarını tasarlarken üç seviyeli bir plan düşünmemiz gerektiğinden daha önce bahsetmiştik:

  • her şeyden önce, destekleyici aydınlatmanın, genellikle yemek masası ve mutfak gibi odak noktalarında bulunan bir veya iki merkezi tavan lambasıyla birlikte tasarlanması gerekir.
  • ikinci olarak, kitaplık, kanepe köşesi, televizyon gibi sınırlandırılmış alanları vurgulamak için doğru aydınlatma aranır.
  • son seviye, koleksiyon öğeleriyle bir resmi veya rafı aydınlatmak için özel olarak tasarlanmış dekoratif ışıkları içerir.

Açık alan bağlamında farklı aydınlatma türlerinin nasıl ekleneceğini daha iyi anlamak için, bunları ayrı ayrı ele alalım.

açık bir alan nasıl aydınlatılır

Açık alanlar için modern avizeler

Açık bir alanda, biri yemek masasının üstüne veya odanın ortasına yerleştirilecek ve diğeri mutfak tezgahlarını aydınlatacak iki avize gereklidir.

Geniş, çok işlevli bir ortamda, tek bir merkezi ışık yeterli olmayabilir.

İki avize birbirinden kesinlikle farklı olmalıdır.

Birincisinde, yemek masasını aydınlatacak olana ilham vermemiz gerekecek: Odanın odak noktalarından biri olması dikkatleri üzerine çekecek olan aslında bu avize olacak.

Bu nedenle, çevreye katma değer sağlayacak, modern ve özel tasarıma sahip bir model seçin.

Genel bir uyum yaratmak için, yarımadaya veya mutfak tezgahına yerleştirilecek olan ikinci avize, birincisinden daha küçük ve daha ölçülü olmalıdır.

Çarpma avize

Atmosfer yaratmak için duvar lambaları

Duvar lambaları, özellikle açık alan varlığında asla ana ışık kaynağı olarak kullanılmamalıdır. Aslında tüm ortamı mükemmel bir şekilde aydınlatmak için yeterli değildir, özellikle orta kısmı.

Bunun yerine, kitaplık veya TV köşesi gibi odanın belirli alanlarını aydınlatmak için mükemmeldirler.

Ayrıca kitap okurken veya misafir kabul ederken, en rahatlatıcı ve inntimi anlarda doğru atmosferi yaratmak gibi çok önemli bir işleve sahiptirler.

Spot ışıklar, tekno alternatif

Spot lambalar, duvar ünitesi veya TV’nin üzerindeki duvar gibi odanın belirli alanlarını başarıyla aydınlatmak için kullanıldığından, duvar lambalarına modern bir alternatiftir.

açık bir alanı spot ışıklarla nasıl aydınlatırsınız

Zemin lambalarındaki tasarım

Bir tasarımcı zemin lambası, özellikle misafirleri alırken kanepe alanını aydınlatmak için gereken şeydir.

Kanepede bir ışık noktası oluşturmak istediğinizde, merkezi ışık olmadan yapabilir ve bunun yerine duvar ışıklarını yakabilirsiniz. Bu şekilde hem ortamı fazla aydınlatmaktan hem de odanın geri kalanını karanlıkta bırakmaktan kaçınmış olursunuz.

Okumalarımız için bir masa lambası

Kanepe alanında, temel unsurları rahat bir koltuk, yan sehpa ve masa lambası olan okuma köşesini kaçıramazsınız.

tasarım ark lambası

Açık plan mutfakları ve oturma odalarını aydınlatırken kaçınılması gereken hatalar

Açık alan oturma odasının aydınlatması, bazı temel noktalara gerekli dikkati göstermezseniz yanıltıcı olabilir.

Oturma odasını / mutfağı nasıl aydınlatacağımızı düşündüğümüzde kaçınılması gereken hatalar şunlardır:

  • Genel bir aydınlatma projesinden başlamayın. Açık bir alanın mutfak ve oturma odası ile aydınlatılması, ancak ve ancak çeşitli ışık kaynaklarını uyumlu bir şekilde bütünleştiren genel bir projeye göre tasarlandığında işlevsel ve estetik açıdan başarılı sonuçlar verebilir.
  • Renkli ışık. İlk bakışta spot ışıkları veya renkli bir LED fikri size çekici geliyorsa, tekrar düşünün. Elde edilen etki, samimi bir atmosfer yaratmaktan uzaktır. Aksine, sonuç grotesk ve şık bir evden çok bir gece kulübüne benziyor.
  • Gösterişli bir avizeden daha fazlası. Aynı ortamda öne çıkan bir ışık noktası fazlasıyla yeterlidir. Diğerlerine gelince, her zaman tasarım ama daha ayık.

Açık alan ortamınızın aydınlatmasını planlamaya hangi temellerden başlayacağınızı anladınız mı? İsterseniz bize fikirlerinizi söyleyin.

oturma odası ve mutfak nasıl aydınlatılır konusu ilk beyazyastik.com üzerinde yayınlandı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu