Modern Yeni Döşeme Trendleri

2023 Zemin Döşemesi Modelleri

Döşeme, herhangi bir evin önemli bir parçasıdır. Mutfaklarda, banyolarda ve evin diğer alanlarında kullanılır. İnsanların zeminlerin gelecekte nasıl görünmesi gerektiği konusunda farklı fikirleri var. Bazı popüler döşeme trendleri, eski ormanlardan gelen ahşabı ve lamine beton karoyu içerir. Eviniz için doğru döşemeyi seçmek, diğer evlerle uyum sağlamasına ve mekanınızın şık görünmesine yardımcı olacaktır.

Ev sahipleri yeni zevkler edindikçe ve teknoloji sürekli artan tasarım çeşitliliğine izin verdikçe döşeme trendleri yıllar içinde değişmektedir.

Floorpan parke

Geleneksel parke zeminler birçok ülkede popülerdir. Bu zeminler, istenen bir desende kesilmiş ve şekillendirilmiş masif ahşap levhalardan veya kalaslardan yapılmıştır. Bir çivi veya tornavida ile monte edilirler. Yaşlı ormanlardan elde edilen ahşap, normal ahşaptan daha doğal ve leke tutmaz olabilir. Bu, onu çok fazla trafik gören alanlar için ideal kılar. Bununla birlikte, diğer döşeme türlerine göre daha pahalıdırlar.

2023’te orta tonlarda kahverengi zemin döşemeleri hala popüler. Yeniden ortaya çıkan ve devam edebilecek bir başka trend, mineral çizgiler ve budaklar gibi zemin kusurlarının estetiğin bir parçası olarak hizmet etmesine ve daha doğal bir his yaratmasına izin vermektir.

Yapay döşeme de yükselişte. Ahşaba benzeyen fayanslar, en iyi döşeme trendlerinden biri olmaya devam ediyor. 2023, kesinlikle heyecan verici yeni trendler getirecek.

Trend 1: Füme ahşap zeminler2024 İçin Yeni Döşeme Trendleri

Neredeyse tüm ahşap zemin türleri, onlara bitmiş bir görünüm vermek için boyanmıştır. Füme parke zeminler zengin renk ve doku alır.

Bu tür kaplamalar için ahşap, “tütsüleme” adı verilen bir işleme tabi tutulur. Bunu yapmak için, ahşabı gerekli amonyak buharı konsantrasyonunun oluşturulduğu bir odaya yerleştirmeniz gerekir. Ahşap amonyak ile reaksiyona girer ve renk değiştirir. Reaksiyon her zaman aynı değişikliklere yol açmaz.

Tavsiye: Laminat parke nasıl döşenir?

Ortaya çıkan nihai patina, ahşabın türü, dış ortam ve odadaki atmosfer dahil olmak üzere bir dizi faktöre bağlıdır. Bu nedenle, işlendikten sonra kesinlikle benzer iki orijinal ahşap parçası bile gölgede önemli ölçüde farklılık gösterebilir.

Bununla birlikte, genel olarak, sigara içmek ahşaba daha koyu tonlar verir ve ahşabın doğal dokusunu geliştirir. Son görünüm, boyalı parke zeminlerle elde ettiğinizden çok daha davetkar ve lüks olacaktır.

Trend 2: Ağartılmış ahşap2024 İçin Yeni Döşeme Trendleri

Çoğu parke zemindeki parlak kahverengi lekeleri herkes sevmez. Bazıları zeminin daha yumuşak, beyazlatılmış görünümünü tercih eder.

Bu tür döşeme, ağartma işlemine tabi tutulmuş ahşaptan oluşur. Bu, “rengini” gidermek için ahşabın yüzeyine kimyasal bir çözelti uygulanmasını içerir.

“Badana” ahşaba dişbudak beyazı bir görünüm verir ve doğal ahşabın damarları alttan hala görülebilir, böylece doğal ahşabın çekiciliğini ve güzelliğini kaybetmezsiniz.

Bir ev tadilatı planlıyorsanız, hangi seçeneğin size en uygun olduğunu göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun; mevcut ahşap zeminlerin ağartılması veya bitmiş beyaz badanalı ahşap zeminlerle değiştirilmesi.

Mevcut parke zemininize kar beyazı bir görünüm kazandırmaya çalışmak genellikle maliyetli ve sıkıcı bir iştir. 2023 trendi özellikle Provence veya Klasik tarzdaki evlerde popüler olacak.

Trend 3: Eskitilmiş ahşap ve beton karolar2024 İçin Yeni Döşeme Trendleri

Yıpranmış zemin stili bir süredir ortalıkta dolaşsa da son zamanlarda daha da popüler hale geldi. 2023’te daha fazla sahibin eskitilmiş zeminleri tercih ettiğini göreceksiniz.

Yıpranmış zeminler suni olarak eskitilir ve döşenir, bu da onlara biraz yıpranmış bir görünüm verir. Güzel bir rustik görünümün gerekli olduğu odalar için en uygunudur.

Aşınmış parke zeminler hazırlanırken istenilen aşınma derecesine ve tarzına göre çeşitli önlemler alınır. Her bir ahşap kalasın kenarları elle fırçalanır, antika ahşabı taklit etmek için girdap işaretleri ve kesikler eklenir ve tahtalar parlamayı gidermek ve pürüzsüz, eski bir doku vermek için fırçalanır.

İlginizi çekebilir: Yeni Moda Laminat Parke Trendleri

Ahşap zeminler sizi etkilemiyorsa, beton veya çimento gibi diğer aşınmış zemin türlerini de tercih edebilirsiniz.

Bu tür malzemeler, cilalamayı en aza indiren ve yıpranmış bir patina oluşturan yapay işleme tabi tutulur. Çoğu stille mükemmel uyum sağlarlar, ancak en çok çatı katı ve modern evler için uygundurlar.

Trend 4: Güzel desenlere sahip ahşap zeminler2024 İçin Yeni Döşeme Trendleri

Ev alanlarınızdan birine benzersiz bir dokunuş eklemeyi düşünüyorsanız, seçenekler listenize desenli ahşap döşemeyi ekleyebilirsiniz.

Özellikle mutfak, banyo ve diğer mekanlarda balıksırtı desenlerinin popülaritesinin arttığını görüyoruz. Belki de desenli zeminlere daha yakından bakmalısınız.

Chevron ve balıksırtı desenleri, bir mutfağa veya yemek odasına vurgu eklemenin harika bir yoludur.

Trend 5: Vintage siyah beyaz2024 İçin Yeni Döşeme Trendleri

Vintage her zaman nostaljinin sembolü olmuştur, geçmiş on yılların sıcaklığını ve anılarını geri getirir.

2023’te siyah beyaz fayanslar, artık tarihi evleri süsleyen eski siyah beyaz fayanslar olmasa da geri dönecek.

Yeni karolar daha lüks ve grafik bir tarz yaratıyor. Giderek daha fazla sahip, katlarının benzersiz olmasını istiyor. Bunu yapmak için daha kalın grafik desenleri olan daha küçük karolar kullanın. Kusursuz bir görünüm yaratarak vintage ve modernliği uyumlu bir şekilde birleştirir.

Trend 6: Geri kazanılmış ahır tahtası2024 İçin Yeni Döşeme Trendleri

2023 barnboard ahşap zemin restorasyon trendi, 2016 yılında çok popüler olan suni ahşap döşeme trendinin devamıdır.

Ahır tahtası, renk varyasyonları ve eski görünümü nedeniyle favori olmaya devam ediyor.

Sıcak rustik bir görünüm arayan ev sahipleri bunu dikkate almalıdır. Teknoloji mükemmelliğe ulaştı ve şimdi üreticiler gerçek ahşabın görünümünü suni karolarda doğru bir şekilde yeniden üretebiliyor.

Bu, fayansları gerçek ahşaptan ayırt etmeyi neredeyse imkansız hale getirir. Daha fazla “odunsu” özgünlük için bu karo, gerçek bir ahır tahtasına benzer yönlü bir kaplamaya sahip olacaktır.

Ahşaba benzeyen karolar size çok daha fazla çeşitlilik sağlar. Evinizde sıcak ve davetkar bir atmosfer yaratmak için artık geleneksel sert ağaçları kullanmanıza gerek yok. Sahte karo ile, karonun işlevsel avantajlarından yararlanırken parke döşemenin tasarım avantajlarından yararlanırsınız.

2023 yılında renk, görünüm ve hatta doku olarak ahşaba benzeyen karolar sıradan hale gelecek.

Trend 7: Grafik döşemeler2024 İçin Yeni Döşeme Trendleri

Pek çok insan zeminlerini sanatsal bir tuval olarak kullanmaya istekli değil. Ancak karolarınızda benzersiz ve zarif desenler seviyorsanız, grafik desen karoları tam size göre!

Üreticiler, en son teknolojiyi kullanarak sonsuz sayıda mozaik görüntü üretebilir. Yinelenen bir desene sahip karolar veya zeminin her yerinde büyük bir desen oluşturmak için yapboz gibi birbirine uyan karolar alabilirsiniz. Grafik mozaikler tek renklidir, ancak özellikle çılgın hissediyorsanız, göz alıcı çok renkli desenlere ve yazılara sahip başkaları da vardır.

Trend 8: Büyük porselen karolar ve altıgenler2024 İçin Yeni Döşeme Trendleri

Ev sahipleri tarafından mutfak ve banyo tadilatlarında kullanılan oversize porselen taşların popülaritesinin artmasıyla birlikte bu tip desen ve şekillerde de artış bekliyoruz.

Altıgen karolar, özellikle mutfak veya banyoda kullanıldığında bir süredir dikkat çekiyor. 2023’te altıgen fayansların yanı sıra oturma odası, yemek odası, mutfakta yer alacak büyük ebatlı diğer çeşitli şekilleri göreceğiz… Bu desenler her odada güzel etkiler yaratıyor!

Damla desenler de daha yaygın hale geliyor ve 2023 boyunca popülaritesi artmaya devam edecek. Zeminin farklı dokularını, boyutlarını ve renklerini sergileyebilirler ve bunlar birbiriyle karışır.

Trend 9: Doğal Renkler2024 İçin Yeni Döşeme Trendleri

Her şeyi temele geri döndürmek ve onu doğal ve basit tutmak, önümüzdeki on yılın temel bir yönüdür.

Sürdürülebilirliğe ve doğal renkleri iç mekanlarda kullanma yollarına artan bir odaklanma ile doğal renklere yönelik eğilim bir süre daha devam edecek.

Doğal ahşabın sadeliği ve rahatlığı, çoğu insanın aradığı rahatlatıcı lüksü yaratacaktır.

Özetle:

Genel fikir birliği, 2023’te geleneksel malzemelerin artık kimseye yakışmayacağı yönünde.

Ev sahipleri, tasarım ve doku bakımından benzersiz, özel olarak işlenmiş döşeme malzemeleri ister. Füme ahşap, ağartılmış zeminler, dokulu fayanslar veya ahşap efektli fayanslar olsun.

Alıcılar yeni ilginç seçenekler arıyor. Neyse ki, 2023 döşeme trendleri kalite, çeşitlilik, stil ve seçenek sunuyor.

Umarım incelememizi beğenmişsinizdir! Yorum yapmayı ve kanalımıza abone olmayı ve iç tasarım ve dekordaki en son trendlerden haberdar olmayı unutmayın!

Sac betona benzer karolar, günümüz evleri için bir başka popüler seçenek. Bu karolar normal betona benziyor ancak çok daha yumuşak ve çok yönlü. Genellikle ıslandığında onları bir arada tutan reçine bazlı yapılırlar. Reçine ayrıca yüzeyi normal betondan çok daha fazla çizilmeye ve lekeye karşı dayanıklı hale getirir. İnsanlar artık ne kadar havalı olduklarını anlamaya başladıkları için birçok evde bu modern döşeme seçenekleri var.

Yeni Moda Laminat Parke Trendleri

Bazı şehirlerde lüks mahalleler veya bina kodları için bile uygun fiyatlı döşeme seçenekleri de mevcuttur. Beton zeminler en uygun seçenek olmaya devam ediyor, ancak yaşlı ormanlardan gelen parke zeminler çok geride değil. Bu seçeneklerin her ikisi de parke veya mermer karo döşemekten çok daha ucuzdur. Ayrıca, zamanla hasar görürlerse kolayca onarılabilir veya değiştirilebilirler. Bugün, her evin bu uygun fiyatlı seçeneklerden en az birine ihtiyacı var.

Pürüzsüz beton veya karbon fiber kompozit karo gibi yüksek teknolojili döşeme seçenekleri konusunda da çok fazla heyecan var. Bununla birlikte, bu seçenekler, lamine beton karolar veya yaşlı ormanlardan elde edilen ahşap gibi daha ucuz seçeneklere kıyasla genellikle aşırı derecede pahalıdır. Birçok ev sahibi, kilimler daha ucuz ve temizlenmesi çok daha kolay olduğu için yüksek teknolojili zeminlerini kilimlerle kaplamayı tercih ediyor. Yüksek teknolojili zemin döşemesi konusunda ciddi olan herkes, müteahhitlerin ayaklarının altında sürekli yüksek hızlarda hareket eden halı kaplı bir zeminle karıştırılmaması için öncelikle bunlara izin veren bina kodlarını kontrol etmelidir.

İnsanlar evleri için yeni malzemeler ve fikirler denedikçe döşeme trendleri zamanla değişir. Doğru döşeme tipini seçmek, herhangi bir alanın aynı zamanda şık ve davetkar görünmesine yardımcı olabilir. Geleneksel ahşap, doğal görünümü, satın alınabilirliği ve kolay kurulum yöntemleri sayesinde günümüzde çoğu alan için en iyi seçeneklerden biri olmaya devam ediyor. Lamine beton karolar, aynı zamanda, görünüşe göre stil veya dayanıklılıktan ödün vermeden uygun fiyatta birinci öncelik olduğunda harika bir seçenektir.

Bunlara'da bakmalısın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu