Yeni Moda Laminat Parke Trendleri

2023 Yeni Sezon Parke Modelleri

2023 Sezonu Parke Modelleri Laminat parke, bir yapboz gibi bir araya getirilmiş bir dizi son derece dayanıklı ve sağlam kaplamadan yapılan popüler bir döşeme türüdür. Bu kaplama daha sonra katı bir alt tabakaya yapıştırılır veya çivilenir. Laminattan birçok farklı döşeme türü yapılır, ancak hepsi iki kategoriden birine girer: kuru veya suya dayanıklı.

parke modelleri

Laminat parke, Malzeme genellikle çok ucuz ve kurulumu kolaydır, bu da son yıllarda popülaritesine yol açmıştır. İki ana laminat türü vardır: eklemli ve düz. Derzli laminat zeminler, doğrudan yapıştırılmak yerine birleşim yerlerine (genellikle kenarlar boyunca) yapıştırıcı ile tutturulan levhalardan oluşur. Bu, panellerin gerektiği gibi ayarlanmasına izin vererek, düz laminatlardan (genellikle daha az ayarlamaya sahip olan) daha esnek hale getirir.

Laminat Parke Nedir?

Laminat parke, Bu kaplama daha sonra beton veya ahşap gibi katı bir alt tabakaya yapıştırılır veya çivilenir. Laminattan birçok farklı döşeme türü yapılır, ancak hepsi iki kategoriden birine girer: kuru veya suya dayanıklı. Laminat parke en çok okullar, ofis binaları ve yoğun alışveriş alanları gibi trafiğin yoğun olduğu alanlarda zemin kaplaması olarak kullanılır.

Laminat Parke Çeşitleri

İki ana laminat parke türü vardır: bastır ve yapıştır.

Bas ve oturt laminat parke, en yaygın laminat parke türüdür. Bu tip laminatlar, laminat tabakalarının alt tabaka üzerine basitçe bastırılmasıyla kurulur. Yapraklar daha sonra uygun boyuta kesilir ve bir yapboz gibi birbirine oturur. Laminat döşendikten sonra çıkarılması zordur, bu nedenle bu tür döşeme genellikle çok az bakım gerektiren veya hiç bakım gerektirmeyen alanlarda kullanılır.

Floorpan parke

Yapıştırılmış laminat parke, özel bir yapıştırıcı kullanılarak uygulanan bir laminat parke türüdür. Yapıştırıcı laminat levhalara uygulanır ve ardından levhalar yapıştırıcıdan dikkatlice sıyrılır. Bu tip döşemeler genellikle montajı ve sökülmesi daha zor olduğu için bakım gerektiren alanlarda kullanılır.

Laminat Parke Avantajları ve Dezavantajları

Laminat parke kullanmanın birçok avantajı vardır. Laminat parke, oldukça dayanıklı bir döşeme malzemesidir. Neme karşı dayanıklıdır ve herhangi bir bakım gerektirmeden uzun yıllar dayanabilir. Laminat parke de ekonomiktir ve montajı kolaydır.

Laminat parke kullanmanın elbette dezavantajları da vardır. Laminat parke, geleneksel bir parke gibi Parke değildir ve diğer parke türleri kadar lüks veya profesyonel görünmeyebilir. Ek olarak, laminat parke diğer parke türleri kadar ısıya dayanıklı değildir, bu nedenle sıcak ve nemli alanlar için ideal değildir.

İhtiyaçlarınız için doğru Laminat Parke türünü nasıl seçersiniz?

İhtiyaçlarınız için doğru laminat parke tipini seçerken, özel ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmanız gerekir. Laminat parke, çeşitli stil ve modellerde mevcuttur, böylece özel ihtiyaçlarınız için mükemmel seçeneği bulabilirsiniz.

Üç ana laminat parke türü vardır: düz, derzli ve mühendislik.

Düz laminat parke, en basit döşeme türüdür. Bu tür döşeme, katı bir alt tabakaya yapıştırılmış veya çivilenmiş bir dizi düz laminat levhadan yapılır.

Derzli laminat parke, iki veya daha fazla laminat tabakasının dikkatlice birbirine yapıştırılmasıyla yapılan bir döşeme türüdür. Bu tür döşemeye bazen “mikro derzli” döşeme denir.

Mühendislik laminat parke, birbirine yapıştırılmış hassas kesilmiş, lamine levhalardan yapılmış bir döşeme türüdür. Bu tür döşeme genellikle diğer laminat döşeme türlerinden daha pahalıdır, ancak genellikle daha dayanıklı ve sağlamdır.

Parke Zeminlerin popüler modelleri ve renkleri

Laminat parke çok çeşitli stil ve modellerde mevcuttur, bu nedenle her ihtiyacınıza uygun bir parke vardır. Laminat parkenin en popüler model ve renklerinden bazıları şunlardır:

 • Bej
 • Siyah
 • Beyaz
 • Gri
 • Sarı
 • Yeşil
 • Bordo
 • Mercan
 • Pembe

Düz, derzli ve mühendislik parke zeminlerin karşılaştırılması

Çok çeşitli düz, derzli ve mühendislik parke zemin modelleri ve renkleri arasından seçim yapabilirsiniz. Bir parke zemin türü seçerken, özel ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmalısınız. düz laminat parke, en basit döşeme türüdür ve en uygun fiyatlı seçenektir. Kurulumu ve bakımı kolaydır, ancak diğer türler kadar lüks veya profesyonel görünmeyebilir.

Laminat Parke Trendleri 2023İç çözümler ve tesislerin tarzı moda trendleri tarafından belirlenir. Mobilya, zemin kaplamaları, tekstil üreticileri, bu yıl hangi trendlerin alakalı olacağını belirleyen yıllık sergilere katılıyor. Yazımızda sizlere tanıtacağımız popüler laminat seçeneklerinin güncel incelemelerini seçtik. Sağlanan bilgilerle, çevredeki iç mekanlara dikkat ederek evleri ve daireleri bitirmek için malzeme seçmek kolay ve basittir.

2023’teki en iyi döşeme trendleri

2023’teki laminat tasarım yenilikleri, her zevke uygun bir iç mekan yaratmanıza olanak tanır. Parke üreticileri, klasik ahşap dokulardan parlak ve renkli koleksiyonlara kadar güncel renk seçenekleri sunuyor. Doğru laminat tasarımını seçerken aşağıdaki faktörlere dikkat etmeniz gerekir:

 • binaların yerleşimi ve bölgelere bölünmesi;
 • mobilya tipi, kaplama malzemeleri, aydınlatma seçenekleri;
 • tekstil türleri – perdeler, halılar, iç mekanı tamamlayan aksesuarlar, mobilya döşemeleri.

Listelenen faktörlerin rehberliğinde laminatın rengini, üst katı, dokuyu, deseni seçmelisiniz. Bir uzman bir tasarım projesinde yer alıyorsa, müşterinin tercihini dikkate alır ve 2023’teki moda laminat zemin trendleri için çeşitli seçenekler sunar. Üreticiler tarafından laminat için hangi moda trendlerinin sunulduğunu daha ayrıntılı olarak ele alalım.

Antik çağa dönüşLaminat Parke Trendleri 2023

Ahşap zeminlerin modası asla geçmez. Doğal tahta odada güzel görünürken kullanışlı ve pratiktir. Piyasadaki seçenekler arasında, belirgin bir dokuya sahip parke ve masif levhalar talep görmektedir. Tabii ki, bir dizinin maliyeti herkes tarafından erişilebilir olmaktan uzaktır, bu nedenle sahipleri eşdeğer bir alternatif arıyor – ve bu bir laminat.

modern laminat- bunlar tasarımı orta ve yüksek yükler için tasarlanmış çok katmanlı levhalardır. Laminat parkeler parkeden çok daha ucuzdur, tasarımda farklılık göstermezler ve teknik özelliklerden daha düşük değildirler. 2023’teki modaya uygun laminat, rustik bir zeminin yanı sıra görsel düzensizliklere sahip lamellerin, iç mekanı daha konforlu hale getirecek dalgalı desenlerin olduğu kabul edilir.

Tasarımcılar, 2023 yılında balıksırtı dekorların modaya döneceğine dikkat çekiyor. Bu nedenle, çoğu üreticinin model yelpazesi, iki çeşitte yeni Noel ağacı koleksiyonları ile yenilenmiştir:

 • Macar Noel ağacı (İngilizce veya klasik adı altında bulunur) – zarlar birbirine 90 derecelik bir açıyla serilir. Bu modelin popülaritesi, plakaların açılı olarak monte edilmesinden ve desenin baskı ile oluşturulmamasından kaynaklanmaktadır. Bu tasarım, üreticileri panolardaki kilitleme sistemini modernize etmeye zorladı, böylece lamellerin kısa tarafı uzun olana birleştirildi. Macar Noel ağacı laminat döşeme teknolojisi, standart yöntemden daha karmaşıktır ve bu nedenle kurulum işinin maliyeti daha yüksektir. Maliyetlere rağmen, ilginç ve sıra dışı bir model nedeniyle nihai sonuç tüm beklentileri aşıyor.
 • Fransız Noel ağacı, çıtaların 45 veya 60 derecelik bir açıyla konumu. Macar Noel ağacına kıyasla, efekt, geniş bir laminat tahta üzerinde bir desen taklit edilerek elde edilebilir. Şu anda, ticari markaların böyle bir modelde monte edilmiş ayrı kalıplar üretme imkanı yoktur. Böyle bir desen için bir zemin kaplaması seçmek dikkatli olmalıdır, çünkü tüm üreticiler güzelliğe layık dekorlar sunmaktan çok uzaktır.

KombinasyonLaminat Parke Trendleri 2023

Çok işlevli tesisler, özellikle birkaç bölgeye sahip odalar için özel bir kaplama malzemesi seçimi gerektirir. Bu amaçlar için tasarımcılar, laminat ve karo, laminat ve parke gibi çeşitli kaplamaların bir kombinasyonunu seçerler. Birkaç malzemenin kombinasyonu orijinal görünüyor. İki kaplamanın yardımıyla mutfak ve yemek odası alanını başarılı bir şekilde zonlamak mümkündür.

Birkaç kaplamanın kombinasyonuna ek olarak, modern görünüm farklı renklerin bir kombinasyonuna sahiptir – koyu ve açık. Tasarımcılar ayrı iç mekanlarda 3-4 renge kadar birleştirir.

Sadece renkleri değil aynı zamanda boyutları da birleştirebilirsiniz. Bazı üreticiler laminat koleksiyonlarını piyasaya tek renkte, ancak farklı boyutlarda sunar. 139 mm ve 189 mm genişliğindeki panoları birleştirerek sıra dışı bir zemin tasarımı elde etmek mümkündür.

Laminat yer karolarıLaminat Parke Trendleri 2023

Mutfağın, holün, koridorun, banyonun zemini kural olarak fayans ve porselen taşlarla döşenmiştir. Böyle bir çözümün pratik olduğu konusunda hemfikiriz, ancak kurulumun karmaşıklığı ve dokunulamayacak kadar soğuk ve sert olan yüzeyin özellikleri ile ilgili bir takım dezavantajlar var. Daire sahibi, taş desenini veya karonun karakteristik desenini görmek istediğinde, ancak eksiklikler göz önüne alındığında karoyu döşemek istemediğinde ne yapmalı?

Laminat üreticileri bu soruna bir çözüm bulmuş ve piyasaya laminat parke taklit karo koleksiyonlarını piyasaya sürmüşlerdir. Artan kalınlık ile karakterize edilen modaya uygun laminat 33 sınıfı aşınma direnci, kilitleme sistemi zeminin hizmet ömrünü uzatan nemden güvenilir bir şekilde korunur.

Neme dayanıklılık, güvenilir bir koruyucu tabaka, kaplamayı banyoda, mutfakta ve ayrıca yüksek neme sahip diğer yüksek trafikli alanlarda döşemenize izin verir. 2023 yılında modern laminat üreticileri, çalışma koşullarına bağlı olarak ürünlerinin deformasyon riski olmadan uzun yıllar dayanacağını ve çekici bir görünüm koruyacağını garanti eder. Markalar ayrıca kendi laminat parkenizin temizliği, bakım sırları gibi konularda da tavsiyelerde bulunur.

2023’te trend laminat parke renkleriLaminat Parke Trendleri 2023

2023 laminat parke trendlerini incelerken ve değerlendirirken sadece desen ve desenlere değil, renge de dikkat etmek önemlidir. Bu yıl, doğal tonlar ve kontrast oyunu (siyah beyaz, bej ve siyah, parlak kırmızı tonları) moda olmaya devam ediyor. Modaya uygun bir laminatın rengini seçerken, aşağıdaki ipuçlarına göre yönlendirilmelidir:

 • iç yüzeyler için dekor olarak açık renkleri tercih ederek, odayı daha dar ve daha uzun hale getireceğini unutmayın;
 • açık zemin ve koyu duvarların kombinasyonu, odayı görsel olarak kısaltmanıza izin verir;
 • duvarların karanlık olması gerekirken, hafif bir laminat döşeyerek, tavanı açık bir tonda bitirerek odadaki yatay çizgileri vurgulayabilirsiniz;
 • koridorları tamir ederken uzmanlar aynı renk şemasında kapı ve zemin seçmenizi önerir;
 • Geniş bir odanın etkisini elde etmek istiyorsanız, zemini ve kapıları açık renklerde tercih edin.

Şimdi 2023’te laminatın trend renklerine daha yakından bakalım:

 • Beyaz – özlü stil ve saflık. Meşe veya akçaağaç yapılı hafif bir tonda laminat, alanı görsel olarak genişletmenize ve ona parlaklık eklemenize olanak tanır. Beyaz zemin, mekanın dekorasyonunda bulunabilecek yeşil tonlarla uyumludur.
 • Gri, nötr bir tonu vurgulamanız gereken odalar için uygun çok yönlü bir renktir, ancak diğer kaplama türleri ile doğru kombinasyonu seçmek önemlidir. Bir kombinasyon için en iyi seçenek beyaz ve siyah yüzeylerdir. Odanın tarzına serinlik eklemeniz gerekiyorsa, gri mavi ile iyi gider. Gri ve sarıyı birleştirerek çekici bir etki elde edilecektir, ancak ikincisi iç kısımda daha az olmalıdır (ayrı bir perde dekorasyonu, kanepenin küçük bir elemanı veya duvar dekorasyonu).
 • Bej. Laminatın nötr rengi diğer tonlarla kolayca birleştirilebilir ve üzerinde çizik, leke ve toz görünmediğinden pratikliği de not edilmelidir.
 • Kırmızı ve turuncunun birleşimi. Dekorasyon ve dekoratif unsur olarak sarı, kahverengi ve yeşil renkte ürün ve malzeme seçebilirsiniz.
 • Kahverengi, doğal ve rahat bir atmosfer yaratmanıza izin veren sıcak bir gölgedir. Laminatın kahverengi rengi, ülke tarzı iç mekanlar için uygundur ve ayrıca mobilya ve dokulu yüzeyleri vurgular.
 • Siyah, zarafet ve lüksün birleşimidir. Modern iç mekanlar tasarlanırken bu renk tercih edilirken, sıcak tonlarla birleştirilir.

İç mekanda şık laminat zemin 2023Laminat Parke Trendleri 2023

Yeni yılın gelişiyle birlikte iç mekandaki moda trendleri değişiyor. 2023’teki mevcut stiller arasında tasarımcılar şunları not ediyor:

 • Maksimalizm. Zemin kaplaması olarak, zengin bir renge sahip standart geometrili bir laminat kullanılır – parlak kırmızı, koyu kahverengi tonları. Zeminde renk vurgusu yapmak için parlak ve zengin bir şekilde dekore edilmiş olması önemlidir.
 • Eko – doğal malzemelerin kullanımı, iç mekana ise açık alan hakim olmalıdır. Zemine döşemek için laminat seçerken, hem renk hem de desen olarak mümkün olduğunca masif veya parke tahtası taklit eden koleksiyonlar tercih edilmelidir.
 • Nostaljik. Bu tarz için, açık tonlarda eskitilmiş veya ağartılmış bir tahta şeklinde bir laminat uygundur – beyaz, bej. Aynı zamanda, küçük detayların özlü olduğunu vurgulayan odada nötr ve çıplak tonlar bulunmalıdır.
 • Japon. Bu tarzdaki iç mekanlar için, doğal malzemelerin yapısı ve ilgili renk şeması ile lamine zeminlerin seçilmesi önerilir. Rahatlatıcı bir alan yaratmak için gölgeler mümkün olduğunca doğala yakın olmalıdır.
 • Endüstriyel, çatı katı, kentsel. Tarza beton dokular, ham tuğla, sıva hakimdir. Bu tür trim elemanları, gri, beyaz veya bej bir laminatla birleştirilir.

2023 yılında yaşam alanı için modaya uygun bir laminat parke seçerken, üreticilerin önerdiği moda trendlerine dikkat etmelisiniz. Doğru renk ve kaplama tonları seçimi, küçük detayların kombinasyonu, kendi tercihlerinize göre istediğiniz stil ve konfor bölgesini yaratmanıza olanak tanır.

Bunlara'da bakmalısın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu