Laminat parke nasıl döşenir?

Laminat döşemeye, zeminin döşeneceği odadaki tüm mobilyaları temizleyerek başlayın. Ayrıca odadaki tüm halıları yırtıp kalan bantları da çıkarmalısınız. Ardından, destek şeritlerini kesin ve şeritleri çıplak zemine yerleştirin. Paspaslar size laminat parke döşeyeceğiniz düz, pürüzsüz bir yüzey sağlar.

Laminat parkeyi yeraltına veya yüksek neme ve ıslak koşullara eğilimli bir odaya kuruyorsanız, zemini nemden korumak için bir nem bariyeri de kurmalısınız. Paspasları döşedikten sonra, her duvar boyunca ⅜ inç (0,95 cm) ara parçalar yerleştirin.

Laminat parke en kolay nasıl döşenir

Tahta alanının genişlemesine ve büzülmesine izin vermek için zemin ile duvar arasında bir boşluk bırakmak önemlidir. Ardından, odadaki en uzun duvara paralel bir sıra laminat yerleştirin ve sığdırmak için son tahta parçasını kesmeniz gerektiğini ölçün. Son tahtayı bir testere ile kesin.

Floorpan parke

Bir sonraki sırayı başlatacağından kesme tahtasının ucunu tutun. Sıraya farklı boyutlardaki kalaslarla başlamak, laminat zeminleri gerçekten daha güçlü yapan ofset bir görünüm yaratır. İlk tahtayı köşedeki duvarlardan birinin yanına yerleştirin, ardından yerleşik dil ve oluk ile ucu sıradaki bir sonraki tahtaya oturtun. Odanın diğer tarafına ulaşana kadar bu sıradaki tahtaları döşemeye devam edin.

Öneri: Yeni Moda Laminat Parke Trendleri

Ardından, daha önce kestiğiniz tahtanın ucundan başlayarak bir sonraki sıraya geçin. İkinci sıradaki tahtaların uzun kenarlarındaki tırnakları ilk sıradaki oluklara oturtun. İkinci sıranın sonuna geldiğinizde, son tahtanın sığması için ne kadar kesilmesi gerektiğini ölçün. Plakaları kesin ve takın. Devam edin ve bunun gibi çizgiler yerleştirin. Bir kapıya geldiğinizde, döşemeyi etrafındaki zemine uyacak şekilde kırpmanız gerekir.

Yeni Moda Laminat Parke Trendleri

Kalıbın yanına yere düz bir tahta koyun ve kalıbın üstüne tahtanın üstüne bir çizgi çizin. Ardından bir dekupaj testeresi ile kesin ve tahtaların altına kaymasına izin verin. Karşılaştığınız her kapının her iki tarafında bunu tekrarlayın. Son sıraya geldiğinizde, kurulumdan önce kalan tahtaları sığacak şekilde doğru genişlikte ölçün ve kesin. Son olarak, boşlukları kapatmak için ara parçalarını çıkarın ve her duvarın alt kenarı boyunca çeyrek daire kalıpları yerleştirin.

Örneğin, müteahhit ortak yazarımızdan panonuzu evde nasıl uyarlayacağınız hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu makaleyi okumaya devam edin!

oda içi laminat parke

Paspas döşedikten sonra zemini birbirine vurmaya başlayın. Düz bir duvarla başlayarak, tüm çevre panolarını birbirine bağlayan ilk sırayı düzenleyin. İlk tahta 1/2 tahta olmalı ve sıra boyunca devam etmelidir. Duvardan 10 mm uzakta olduğunuzdan emin olmak için ara parçaları kullanın. Ara parçalarınız yoksa laminat parkelerin bazı kısımları çalışacaktır.

İlk laminatınızı kurmayı düşünmeden önce alt zemini hazırlamanız gerekir. Bu doğru şekilde yapılmazsa, cilanız ve yeni laminatınız tam oturmayacaktır. Kusurlu bir şeye sahip olmak için bu kadar ileri gitmek istemezsiniz.

İlginizi çekebilir: Şık Parke Döşemesinde Son Trendler ile Zemin Kaplayın!

Evin zemini, her adımın etkisini aldığı için mülkün zamanla en çok bozulan bölümlerinden biridir. Bazen, yüzeyin ıslahı, çalışmaların getirdiği rahatsızlıktan dolayı zaman içinde ertelenir. Ancak, estetik ve pratik düzeyde mükemmel bir çözüm olarak sunulan yenilikçi öneriler var. Bugün zafer kazanan dekoratif trendlerden biridir. Mükemmel bir şekilde birleştirilmiş birkaç katmandan oluşan bir formattır. Büyük direnç ve çok basit bakım sunan bir tasarımdır. Kurulum sürecinin özellikleri nelerdir?

1. Ortamda nem olmadığını kontrol edin

Her türlü odaya entegre edilebilen bir zemindir. Ancak, kontrol edilmesi önemlidir. Nemin olası etkilerine bağlı değildir. Bu durumda, özel bir teşhisten sonra sorunu çözmek önemlidir.

2. Pürüzsüz yüzey

açık renkli laminat parke

Bahsettiğimiz gibi ortamda nem olup olmadığını kontrol etmeniz önemlidir. Ancak yüzeyi başka bir perspektiften analiz etmeniz gerekiyor. Tamamen pürüzsüz olması önemlidir. Aynı şekilde, kuruluma devam etmeden önce kalan kirler çıkarılmalıdır.

Ayrıca döşeme tipinin döşemeye başlamak ve iyi bir sonuç almak için istenen koşulları sunup sunmadığını kontrol etmeniz önemlidir. Örneğin, bir halının üzerine yerleştirilemez.

3. Mobilyaları odadan çıkarın

oda içi mobilya

Herhangi bir reform süreci etkili bir planlama gerektirir. Örneğin, çalışma alanının tamamen açık ve engelsiz olması için mobilyaları odadan çıkarmanız önemlidir.

Bu sayede buluşmak istediğiniz zaman ve bu görev için ayırmanız gereken alan hakkında yaklaşık bir tahmin yapabilirsiniz. Kurulum işlemi ilerledikçe bazı mobilyalar da bir yerden bir yere hareket edebilir. Bu durumda, ağırlığını en aza indirmek için mobilyaların boş olması şarttır.

4. Malzemenin çevreye uyum sağlaması

ahşap-zemin-oda

Sıcaklık veya nem gibi dış etkenler sonucu bazı değişiklikler yaşayabileceğinden, malzemenin çevre koşullarına uyum sağlaması önerilir.

5. Yerde yalıtım

beyaz ve açık ahşap dekorasyon

Laminat parke, estetik güzelliği kurulum sürecinin pratikliği ile birleştirir. Evdeki konforu artırmak için iyi düzeyde ısı ve ses yalıtımı sağlaması önemlidir. Özel bir ürünün uygulanması da yüzeyi neme karşı korumanın anahtarıdır.

6. Yükleme işlemiyle ilgili talimatları okuyun

yatak odasında laminat parke

Şu anda, kaliteli yüzeyler sunan farklı üreticiler var. Bu nedenle farklı teklifler arasında karşılaştırma yapar ve kalite ile fiyat arasındaki ilişkiyi analiz edersiniz. Malzemeyi satın aldığınızda, genel bir inceleme ve mükemmel durumda olduğunu kontrol edin. Son olarak, zeminin optimal kurulumuna devam etmek için özel talimatları dikkatlice okuyun.

Laminat parke süpürgelik nasıl olmalı

Ayrıca laminat parkenin tabanına uygun bir süpürgelik döşemesi yapılması tavsiye edilir. Bu sayede evin genel dekorasyonunda görsel devamlılığı arttırır. Bu öğenin pratik ve estetik bir işlevi vardır: zeminin görüntüsünü güzelleştirir ve odanın sınırları içinde mükemmel bir şekilde çerçeveler.

Ardından, alt zemini hazırlamanız gerekir. Alt zemin temiz ve pürüzsüz olduğunda zemini döşemenin güvenli olduğunu bilirsiniz. Düz, pürüzsüz ve çok yumuşak olmadığı sürece laminatı genellikle vinil gibi eski bir zemin üzerine yerleştirebilirsiniz. Ancak, genellikle odadaki mevcut zeminlerin yanı sıra süpürgelik ve taç pervazını kaldırmak isteyeceksiniz.

Laminat parke süpürgelik

Eski laminatın üzerine laminat döşemek mümkündür, ancak eski desenin yeni döşemenin altında yıpranmaması için önce eski döşemenin üzerine serilmesi gerekebilecek bir ürün var. Lamine karoları yapıştırmak için önerilen özel yapıştırıcıyı veya yapıştırıcıyı kullandığınızdan emin olun.

Kuruluma başlamadan önce, düz bir taban oluşturmak için mevcut tüm zeminleri ve alt döşemeyi kaldırdığınızdan emin olun. Herhangi bir laminat zeminin dışı genişletilmiş boşluk gerektirdiğinden, mevcut süpürgeliği çıkarmayı, yeni bir döşeme takmayı ve ardından süpürgeliği yeniden kurmayı seçebilirsiniz. Veya kurulumdan sonra genleşme derzlerini gizlemek için boncuklar kullanın.

Bunlara'da bakmalısın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu