Ev temizliği nasıl organize edilir

Ev temizliğini organize etmek, dairenizi her zaman misafirperver olması için düzenli tutmanın sırrıdır. Ev işi tarafından bunalmış hissetmeden. Sana imkansız görünüyor mu? Okuyun ve nasıl yapılacağını öğrenin.

Ev temizliği nasıl organize edilir

Çok çaba harcamadan ev işlerini yaptıklarını bildiren insanlar uzaylı değildir ve süper güçleri yoktur. Basitçe, çok uzun süre ve çok yorulmadan temizlik yapmamalarını sağlayan bir yöntem buldular.

Nasıl yaptıklarını bilmek ister misin?

Anahtar kelimeler şunlardır:

  • Organizasyon: belirli görevleri düzenleyen bir zaman çizelgeniz olduğunda, her şey çok daha basittir. Özellikle işler günlük olarak yapıldığı ve yığılmadığı için.
  • Alışkanlık: Her gün yapılan bir jest alışkanlık haline gelir ve yük olmaktan çıkar.

ev işlerini organize etmek

Evi temizlemeye nereden başlamalı

Evi zahmetsizce temizlemek için yöntemi edinerek başlayalım.

Her gün yapılması gereken temizlik var. Bunlar, her zaman düzenli bir eve sahip olmanızı sağlayan, öyle ki, beklenmedik misafirleri utanmadan karşılayabilmenizi sağlayanlardır.

Diğerleri haftalık, diğerleri ise yılda birkaç kez yapılmalıdır.

Yönteme sahip olmak, tüm aktiviteler için alan bulmanızı sağlayan günlük bir rutin oluşturmak anlamına gelir. Rutin olanlar yalnızca birkaç dakika sürer, çünkü temizlik genellikle yalnızca durum kritik hale geldiğinde yapmaktan çok daha kolay ve hızlıdır.

Bu önermeyi çok önemli bir notla kapatıyoruz: temizlik organizasyonunun mükemmel bir düzen ve cilalanmış bir eve sahip olmakla hiçbir ilgisi yoktur..

Mükemmellik genellikle takıntıya çok yakındır ve özellikle tam zamanlı bir işiniz olduğunda bunu başarmak gerçekten zordur.

Bu yazıda bahsettiğimiz düzen ve temizlik, kusurlarına rağmen evimizde sanki sığınağımızmış gibi hoş karşılandığımızı hissetmemizi sağlayan şeydir. Eve girip etrafa baktığınızda, orada yapılacak şeylerden bunalmış halde, düzensizlik ve kaos hissini uzak tutmamızı sağlayan şey.

ev organizasyonu

Çalışırken ev organizasyonu nasıl planlanır

Sabahın erken saatlerinde dışarı çıkıp gece geç dönmenize neden olan bir işiniz olmadığında kesinlikle ev organizasyonu daha az karmaşıktır. Yine de, çalışırken bile ev temizliğini organize etmenin etkili bir yolunu bulabilirsiniz.

İşte sizin için faydalı olabilecek ve kişisel olarak test ettiğimiz bir sistem:

  • yapmak için haftalık bir günlük temizlik planlayıcısı oluşturunayrıca, gerekirse daha az sıklıkta yapılması gereken temizliği de içerir. Her gün onun görevi. Açıkçası bu planlayıcı bir kılavuzdur ve çok katı bir şekilde takip edilmemelidir. İhtiyaçlar hafta içinde değişebileceğinden, belirli bir miktar esnekliği korumak iyi bir fikirdir.
  • günlük bir rutin oluşturmak günlük temizlik için günde yaklaşık yarım saat almak. Örneğin, sabahları tartışmasız 10 dakikayı yatakları yapmaya, bir gece önce çamaşırları toplamaya ve banyoyu geçirmeye ayırabilirsiniz; Süpürmek için eve geldiğinizde ve son olarak yemekten sonra bulaşıkları yıkamak ve çamaşırları yıkamak için 15 dakika daha.
  • zamanlayıcı ayarla mükemmellik için çılgınlığa kapılmamak ve temizliğe sahip olduğumuzdan daha fazla zaman harcamamak için (ve gerekli olanı).

Bu yöntemle Elde ettiğimiz şey, gücümüzün ötesinde çaba sarf etmeden düzenli ve temiz bir eve sahip olmamızı sağlayan bir rutindir. veya müsait olduğumuz zamanda.

ev temizlik organizasyonu

Haftalık ev temizliği düzenleyin

Haftalık temizlik tablosunda iki tür faaliyeti hesaba katmalıyız: günlük yapılması gerekenler ve bir kez yapılması gerekenler, ki bunlar genellikle en zahmetli olanlardır.

Tavsiyemiz iş günlerinde sadece ilk günlere odaklanmak, hafta sonları veya boş günlerde, daha az acelemiz olduğunda, daha seyrek olanlara odaklanabiliriz.

Çalıştığınız zaman, ev temizliğine ayırma zamanı inkar edilemez derecede kısadır. Eğilim, haftasonuna kadar ertelemek ve ertelemek, o zaman kendimize felaketin eşiğinde bir ev bulduğumuzda ve her şeyi temizlemek için kendimizi yıpratıyoruz ve sonra pazartesi yeniden başlıyoruz. Sonuç, haftada sadece iki gün düzenli ve temiz bir evdir.

Gerçekte, bir evi hafta boyunca bile düzenli tutmak için çok basit ve kolay bir yöntem vardır: Sabahları ve akşamları birkaç dakikanızı temizlemeye ayırın, ancak her gün sürekli olarak.

Tipik bir gün şöyle olabilir: dışarı çıkmadan önce toparlanmak için on dakika ve sonra eve döndüğünüzde bir on dakika daha ve ardından akşam yemeğinden sonra en son aktivitelerle sakin bir şekilde bitirmek.

Ancak boş günlerde temizliğe daha fazla zaman ayırabiliriz, ancak abartmadan ve maratonlara girmeden, aksi takdirde gününüzü mahvetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

İlk başta zor görünebilir, ancak birkaç gün sonra ritimleri kazanacaksınız ve evi düzenli tutmanın çok daha kolay ve çok daha az yorucu olacağını göreceksiniz. Her gün tekrarlanan bir eylem rutin hale gelir ve özellikle bir seferde çok az zaman ayırırsak, daha az ağırlıkla gerçekleştirilecektir.

Ev temizlik masası

Haftalık bir program, ev temizliğinizi günden güne dengeli bir şekilde bölmenize yardımcı olabilir.

Burada örnek alabileceğiniz bir ev temizlik masasının bir kopyasını bulacaksınız.

Programa dahil edilecek faaliyetler üç türdendir:

  • Günlük aktiviteler. Yatak yapmak, mutfakta süpürmek, masayı temizlemek, çamaşır yıkamak gibi her gün yapılması gereken işler var.
  • Haftalık aktiviteler. Diğer temizlik haftada bir veya iki veya üç günde bir yapılabilir. Banyoyu süpürmek ve paspaslamak, tozlamak, temizlemek.
  • Ara sıra faaliyetler. Bu kategori, çamaşır makinesinin yıkanması, buzdolabının temizlenmesi, çatal-bıçak çekmecesi, panjur, kanepe gibi her iki veya üç ayda bir yapılması gereken temizliği içerir.
  • Altı aylık faaliyetler. Perdelerin yıkanması, dolap ve çekmecelerin temizlenmesi, yatağın çevrilmesi, yastık ve yorgan yıkanması gibi yılda iki kez yapılması gerekenler.

ev temizlik masası

Haftalık temizlik programınızı bizimle paylaşmak ister misiniz? Yorumlarda yayınlayın.

Ev temizliği nasıl organize edilir
konusu ilk beyazyastik.com üzerinde yayınlandı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu