Yeni İnşaat Teknolojileri Nelerdir?

Çok Yakında Sektörü Değiştirecek İnşaat Fikirleri

Yeni teknolojiler ve dijitalleşme, konut inşaatı gibi muhafazakar olanlar dahil tüm modern endüstrilerde tanıtılıyor.

Sektörü Değiştirecek Yeni İnşaat Teknolojileri

Yeni konut teknolojileri 2023’te sektörü değiştirecek

Değişiklik ihtiyacı, yalnızca bilgiye kolay erişim kadar hızlı ve uygun hizmet isteyen müşterilerin ihtiyaçlarıyla değil, aynı zamanda küresel pazar değişiklikleriyle de belirlenir: artan rekabet, sıkı yasal düzenlemeler.

Önümüzdeki yıllarda yeni bina pazarını hangi teknolojilerin değiştireceğini size anlatıyoruz.

Yeni İnşaat Teknolojisi Trendleri

BIM teknolojisi

Binada BIM-teknolojileri (Yapı Bilgi Modellemesi), tüm ilişkiler ve bağımlılıklar ile bina hakkında mimari, teknolojik, teknolojik, ekonomik ve diğer bilgiler üzerinde entegre veri işleme temelinde inşa edilen, nesnenin yaşam döngülerinin bir bilgi modellemesidir.

Teknolojinin ana özelliği, inşaat nesnesinin bir bütün olarak ele alınmasıdır: bir parametredeki değişiklik, çizimler, görselleştirme, özellikler ve uygulama programı dahil olmak üzere onunla ilişkili öğelerde ve nesnelerde otomatik bir değişiklik gerektirir.

Devlet emirlerinin uygulanması için BIM modellemesinin artık zorunlu olduğunu ve 2022’den beri bu gerekliliğin devlet katılımı olan şirketlerin tüm sözleşmelerini etkileyeceğini belirtmekte fayda var. İnşaat Bakanlığı ayrıca, özel geliştiricileri Temmuz 2020’den itibaren nesnelerin dijital kopyalarını oluşturmaya mecbur edeceğini de dışlamıyor.

Öneri: Kır Evi İnşaatında 10 Trend

Konut projelerinin uygulanmasında modelleme teknolojisinin kullanılması, her şeyden önce geliştiricilerin kendilerinin verimliliği artırmalarına ve paradan tasarruf etmelerine yardımcı olacaktır – tasarım süresi ve dokümantasyonu koordine etmek ve geliştirmek için gereken süre azalacaktır.

Nesnenin dijital bir kopyası, ilgili sosyal ve altyapı projelerinin uygulanmasında başarılı bir şekilde kullanılabilir ve “akıllı şehir” gibi ekosistemlerin entegrasyonuna yardımcı olabilir.

IoT Teknolojileri ve Yapı Kontrolü

İnşaat süreçlerini optimize etmeye ve verimliliği artırmaya yönelik ana adımlardan biri, nesnelerin interneti olan IoT teknolojilerinin tanıtılması olacaktır.

Nesnelerin İnterneti, birbirleriyle veya dış ortamla etkileşim için yerleşik teknolojilerle donatılmış, yazılım ve teknik cihazlar kullanarak kendi aralarında veri toplamalarına, analiz etmelerine ve iletmelerine olanak tanıyan fiziksel nesnelerden oluşan bir bilgisayar ağı kavramıdır.

İnşaat sektöründeki benzer bir teknoloji, tüm inşaat süreçlerini gerçek zamanlı olarak izleyen ve analiz eden aynı platform içindeki cihaz ve sensörlerin bir kombinasyonudur. Bu yaklaşım, yalnızca çalışma süresini ve karmaşıklığını değil, aynı zamanda maliyetlerini de azaltmamızı sağlar.

Kontrole özel dikkat gösterilecektir. Halihazırda büyük şirketler, planlara, evlerin yapım hızına ve buna karşılık gelen kaliteye uymak için dronlar, GPS cihazları ve her türlü tarayıcı kullanıyor. Kesişen analitik aynı zamanda şantiyedeki personelin fiziksel çalışmasını da etkileyecektir.

Zaten büyük geliştiriciler, inşaat üzerinde kontrol sağlamak için dronları, GPS cihazlarını ve her türlü tarayıcıyı kullanıyor.

Ek olarak, mevcut bir BIM modelini özel bir programa yüklerken bir proje için kaynak tahmini almanızı sağlayan maliyet mühendisliği yönü gelişiyor.

“Akıllı ev” ve “akıllı şehir”

“Akıllı ev”, sakinlerin dairelerinin sistemlerini bir akıllı telefondan veya tabletten yönetmesine izin veriyorsa, “akıllı şehir” üç ayda bir, mikro bölge, bölge ve hatta şehir ölçeğinde optimal bir ekosistemin oluşturulmasını kapsar.

“Akıllı ev”

Şimdi “akıllı” apartmanlara sahip evlerin toplu inşaatı henüz başlamadı, ancak önümüzdeki birkaç yıl içinde böyle bir işlevi olmayan konutları hayal etmek neredeyse imkansız olacak. “Akıllı evin” sakinleri, dairelerinin tüm sistemlerini (mikro iklim ayarlarından aydınlatmaya kadar) kolayca yönetebilir, yönetim şirketi ile iletişim kurabilir, ücretleri takip edebilir, kamu hizmetleri için ödeme yapabilir ve çok daha fazlasını yapabilir.

Geliştiriciler açısından, bu tür teknolojilerin tanıtılması rekabet avantajıdır.

“Akıllı ev” sakinleri, dairelerinin tüm sistemlerini kolayca yönetebilirler.

“Akıllı şehir”

Aynı zamanda Akıllı Şehir projesi, Rus şehirlerinin rekabet gücünü artırmayı, etkili bir kentsel yönetim sistemi oluşturmayı ve vatandaşlar için güvenli ve konforlu yaşam koşulları yaratmayı amaçlayan bir hükümet girişimidir. Uygulaması, “Konut ve Kentsel Çevre” ulusal projesi ve “Dijital Ekonomi” ulusal programı kapsamında gerçekleştirilmektedir.

Akıllı Şehir, kentsel ve belediye altyapısında gelişmiş dijital ve mühendislik çözümlerinin uygulanmasıdır. Proje, yalnızca belediye hizmetleri ve şehir yetkilileri tarafından değil, aynı zamanda geliştiriciler tarafından da kullanılacak teknolojilerin yaygınlaştırılmasını içeriyor.

Çevrimiçi Hizmetler ve Toplayıcılar

Yeni bir binada bir daire seçmek ve yer ayırtmak için , bir ipoteği onaylamak, sigorta satın almak, Birleşik Krallık’ta bir başvuru bırakmak – tüm bunlar zaten evden çıkmadan tek bir tıklamayla yapılabilir. Çevrimiçi hizmetler ve toplayıcılar, müşterinin ve satıcının / bankanın / hizmet sağlayıcının gereksiz çaba, zaman ve para harcamadan birbirlerini bulmasına yardımcı olur.

Şu anda, bu tür platformlar her yerde değil, ancak varlıkları yalnızca genişleyecektir.

Çevrimiçi hizmetler ve toplayıcılar daha da popüler hale gelecek

Yeni teknolojik ürünlerin tanıtılması ve uygulanması, konut inşaat sektörünün potansiyelini artıracak ve hem geliştiriciler hem de apartman alıcıları için faydalı olacaktır.

Bunlara'da bakmalısın!

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu