Makinede yıkama ve kuru temizleme arasındaki fark

Evde çamaşır makinesinde çamaşır yıkamak.

Bir giysiyi yıkamadan önce daima etiketlere dikkat etmeliyiz Orada soğuk yıkanması gerekip gerekmediğini, desteklediği maksimum sıcaklık nedir ve kuru temizleme gerekip gerekmediğini görebildiğimiz için.

Giysiler daha fazla özen gerektiren belli kumaşlarla yapıldığında ve bu anlamda makinede yıkama ve kuru temizleme konusundaki farktan bahsetmek istiyoruz.

Bu iki seçeneğin farklı kullanımları vardır Bu nedenle, her birinin ne hakkında olduğunu ve temel avantajlarını derinlemesine bilmek uygundur. Bu şekilde giysilerinizin kullanım ömrünü uzatabileceksiniz. Daha uzun sürecek ve ilk günkü gibi hissedecek.

Burada size her birinin nelerden oluştuğunu, farklılıklarını ve kıyafetlere göre seçmeniz gereken alternatifin ne olduğunu anlatacağız.

Farklı yıkama döngüleri.

Makinede yıkama tam olarak nedir ve faydaları nelerdir?

Makinede yıkama, insanların çamaşırlarını çamaşır makinesinde yıkarken başvurdukları en popüler yoldur. Ana özelliği, tüm kirleri temizlemek için deterjan ve su kullanılmasıdır.

Pamuklu kumaşlar için tavsiye edilir, çünkü kir, yağ ve ter kalıntılarının giderilmesine izin verir. Ayrıca, makinede yıkama kuru temizlemeden daha yaygın ve daha ucuzdur.

Özetle, makinede yıkama, çamaşırlarımızı çamaşır makinesinde yıkamaktan ne fazla ne de azdır. deterjan, su ve yumuşatıcı.

Şu anda, piyasada çok sayıda çamaşır makinesi bulabiliriz. evimize şekillere, boyutlara, güçlere adapte oluyorlar Elimizdeki bütçe ile ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek.

Bunlar makinede yıkamanın avantajlarıdır

Ardından, makineyle yıkamada bulduğumuz tüm avantajları size isimlendiriyoruz, bu listede daha fazlasını keşfedin:

  • Hızlı bir yöntemdir, aynı anda birçok öğe girilebilir.
  • Kumaşların çoğu makinede temizlenebilir.
  • Bir uzun vadeli yatırım.
  • İhtiyaçlarınıza göre farklı döngüler için programlanabilir.
  • Onarımı kolaydır Arızalarınızın çoğunda.

Tasarruf edilecek çamaşırlar.

Kuru temizleme nedir ve avantajları nelerdir?

İkincisi kuru temizlemedir. Bu yıkama, adından da anlaşılacağı gibi, giysilerin su veya deterjan kullanılmadan temizlendiği bir işlemdir. Bunu yapmak için, suyun yerine perkloroetilen (Dakika) gibi maddeler uygulanır.

Terim dahil edilmesine rağmen not edilmelidir. kuru, Bu prosedür, sıvısız olduğu anlamına gelmez, çünkü bu prosedür adı verilen bazı kimyasalları kullanır. çözücüler, lekelerin ve gresin çözülmesinden sorumludur.

Bunlar kuru temizlemenin avantajlarıdır

The avantaj kuru temizleme aşağıdaki gibidir:

  • Bu tür yıkama kumaşların liflerine saygı duyar giysilerde deformasyon olasılığını azaltarak. Ayrıca rengi solmaz.
  • Giysiler su ile yıkandığında olduğu kadar kırışmaz, çünkü mekanik hareket daha düşüktür.
  • Su tüketiminde tasarruf var.

Yıkamalar arasındaki farklar

Nasıl karar verdik ve Makinede yıkama, giysiler için biraz daha agresif bir işlemdir. Bunun nedeni, çamaşır makinesinin çamaşırların su ve deterjan dolu bir yerde hızlı hareket ettiği mekanik bir işlem içermesidir. Bu hareket, lekeleri, terleri ve hemen hemen her türden kiri çıkarmaya yardımcı olur.

Bu durumda bazen beden küçültme, renk değişikliği veya giysilerin daha erken yıpranması gibi sonuçlara maruz kalabilirsiniz. Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da temizlik kimyasal ürünler yardımı ile yapıldığı için kuru temizlemenin su tüketimini azaltmasıdır.

Ekonomik kısımla ilgili olarak, makinede yıkama ve kuru temizleme arasındaki farklılıklar belirgindir. Çünkü kuru temizleme makinede yıkamaya göre çok daha pahalıdır çünkü kuru temizleme yalnızca kuru temizlemeciler gibi belirli yerlerde yapılabilir.

Her yıkamada kıyafetleri saklamak için ipuçları

Ardından, her yıkamada giysilerinizi nasıl daha iyi koruyabileceğinizi anlatacağız. Giysilerinizi zaman içinde korumak için çamaşır temizleme rutininizde uygulayabileceğiniz birkaç ipucu vardır.

Sen aşırılığa değmezsin

Giysilerimizi suya ve deterjana çok fazla maruz bırakmamak önemlidir çünkü bu şekilde daha fazla zarar görür. Diğer yandan, kuru temizleyiciyi kötüye kullanmak da benzer bir etkiye sahip olacaktır.

El yıkama

Giysilerinize dikkat etmek istiyorsanız, çok fazla zarar görmemeleri için birkaç elbiseyi elde yıkamaya karar verin. Yeterli miktarda kirli giysiniz olana kadar bekleyin. renklerine göre ayırın ve sırayla temizlemeye devam edin, beyazdan koyu giysiye.

Giysileri renge ve türe göre ayırın

Giysileri renklere göre karıştırmamak önemlidir, onları renge ve türe göre, yani eğer varsa pamuk, teknik giyim, likra vb.

Döngü sırasında su sıcaklığına dikkat edin

Su sıcaklığı dayanıklılığı etkileyebilir. Kullanılması tavsiye edilir 32 derece kirli ve kalın kumaşlar için. Onun parçası için, soğuk su hemen hemen tüm cinsiyet sınıflandırmaları için çalışır: pamuk, ipek, likralı. Aynı şekilde renkli giysiler için ve solmasını önlemek için bunları 20 derece.

Çamaşır makinenizin tamburunu temizleyin

Genellikle göz ardı ettiğimiz bir durumdur, zamanla çamaşır makinesinin tamburunda çok fazla kir, deterjan ve yumuşatıcı birikir, bu da giysilerimizin tamamen temiz çıkmaması ve makinenin bozulmasına neden olabileceği anlamına gelir. bunu yapmak dileğiyle. Belirli bir yıkama programınız yoksa, deterjan çekmecesine bir miktar sirke ekleyebilirsiniz. ve normal bir döngü ile başlayın, böylece sirke ile birlikte su tüm kazanı dezenfekte edecektir.

Makinede yıkama ve kuru temizleme arasındaki fark
konusu ilk beyazyastik.com üzerinde yayınlandı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu