Termal perdeler: nedir ve ne işe yarar?

Perdeler evinizin dekorasyonunun yanı sıra, güneş ışığını yönetme ve evinizdeki sıcaklık düzenini kontrol etme gibi fonksiyonları da yerine getirir. Perdelerin görünümleri de önemlidir ve evinizin dekorasyonunu tamamlaması için uyumlu olmalıdır.

Termal perdeler de bu anlamda çok faydalıdır. Bunlar yalıtım sağlayan, sıcaklık düzenleme özelliğine sahip ve yapıları itibariyle daha kalındır. Kış aylarında evinizdeki ısıyı koruyan ve yaz aylarında evinize giren sıcak havayı engelleyen termal perdeler, evinizin enerji verimliliğini ve konforunu artırır.

Termal perdeler
Termal perdeler, soğuğa karşı koruma, ısı yalıtımlı perde, ışık geçirmez

Kalın olduklarından, birçok kişi bunların sadece kışın, dışarıdaki düşük sıcaklıkların evinize girmesini önlemek için etkili olduğuna inanmaktadır. Bununla birlikte, hiçbir şey gerçeklerden daha uzak olamaz. Termal perdeler, dışarıdaki ısının evinize girmesini önledikleri için yaz aylarında da aynı derecede etkilidir. Kendi başlarına ne ısı ne de soğuk sağlarlar. Sadece dış sıcaklığa karşı yalıtkan görevi görürler.

Termal perdeler enerji tüketimini azaltır

Enerji tüketimini azaltmanın etkili bir yoludur, çünkü ısıtma faturanızı %40’a kadar azaltabilir veya yaz aylarında sıcaklığı 5 dereceye kadar düşürebilirler.

Bunların düzgün çalışması için, pencereyi ve hatta panjur kutusunu mükemmel bir şekilde kaplayacak kadar geniş ve uzun olmalıdır, çünkü soğuk veya ısı yarıklardan sızabilir.

Bir Öneri: Tüm Odalar için Şık Perde Örnekleri

Genelde üç katlıdırlar, ancak bazı durumlarda dörde kadar çıkabilirler. Bununla birlikte, normalde odayı süsleyen, pamuk, keten, yün, ipek veya polyesterden yapılmış bir yüzey katmanından oluşurlar. Genellikle kalın pamuk, köpük, keçe veya flanelden yapılan bir ara katman. Ve genellikle pamuk, vinil, yansıtıcı film veya güneş ışığından koruyan ve yoğuşma bariyeri görevi gören diğer malzemelerden yapılmış, pencereye veya balkona bakan bir dış katman.

Tasarımının yanı sıra düşme şekli de genellikle sıcaklığı korumada daha etkili olması için kıvrımlar oluşturur, çünkü soğuk veya ısı dalgalar tarafından oluşturulan bu boşluklarda hapsolur.

Termal Stor Perde Modelleri
Termal Stor Perde Örnekleri

Avantajı ve Dezavantajları

Etkililiği kalınlığına bağlıdır. Daha kalın olduğunda, yalıtım daha fazla olur. Yapıldığı malzemenin yanı sıra, bazı kumaşlar diğerlerinden daha yalıtkandır.

Bu sistemlerin avantajı, evinizi yalıtmanın yanı sıra güneş ışığını ve zararlı UV ışınlarını engellemeleri ve ayrıca dışarıdan gelen gürültüyü azaltmaya yardımcı olmalarıdır. Bu nedenle, sizi soğuktan, sıcaktan ve bazı komşuların rahatsız edici seslerinden izole ettikleri için yatak odaları için mükemmeldirler.

Fiyatı geleneksel bir perdeye göre daha yüksektir, ancak avantajları o kadar çoktur ki buna değer. Sahip olabilecekleri tek dezavantaj estetiktir, çünkü düzgün bir şekilde yalıtılmaları için kalın olmaları gerektiğinden, akışkanlıkları ve incelikleri azalabilir. İdeal olarak, diğer daha şık tüllerle kombine edilmeli ve termal perdeler yalnızca gerektiğinde kullanılmalıdır.

Etkinliği fazlasıyla kanıtlanmıştır, ancak ikna olmadıysanız yün, kumaş veya flanelden yapılmış daha kalın geleneksel perdeler kullanmayı tercih edebilirsiniz. Neredeyse yalıtkan olmayacaklardır, ancak biraz yardımcı olabilirler. Tabii ki yaz geldiğinde bu kadar yünle sıcaktan ölmek istemiyorsanız bunları değiştirmeniz gerekecek. Hem soğuktan hem de sıcaktan mükemmel şekilde yalıtıldıkları için termal perdelerle bunu yapmak zorunda kalmayacaksınız.

Sıcak soğuk geçirmeyen perdeler
Sıcak soğuk geçirmeyen perde dekorasyonu

Dolayısıyla, evinizdeki perdeleri değiştirmeyi düşünüyorsanız, termal perde satın alma olasılığını göz ardı etmeyin. Kış aylarında ısıtma ve yaz aylarında klima faturalarından tasarruf edecek, güneş ışınlarının mobilya ve dekoratif kumaşlara zarar vermesini önleyecek, meraklı gözlerden korunacak ve beşinci kattaki komşunuzun eğlencesini duymayacaksınız. Perde kadar basit bir unsur için daha fazlasını isteyebilir misiniz?

Bunlara'da bakmalısın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu