Oturma Odası Renkleri 2024: Trendler ve İpuçları

Oturma Odası Renkleri 2023: Trendler ve İpuçlarıOturma Odası Renkleri 2024: Trendler ve İpuçları İç mekanlardaki renkler odayı zenginleştirme eğilimindedir, kullanılacak kombinlerin doğru seçilmemesi durumunda mekana istenmeyen bir değer katabilir, bu yüzden renk ve kombinleri seçerken göz önünde bulundurmalıyız. bunların bizim ruh halimizi yansıtacağını unutmayın.

Bununla birlikte, bir renk veya kombinasyon seçmek o kadar basit bir iş değildir ve daha çok, odamızın büyüklüğünü ve içinde olabilecek doğal ışık miktarını hesaba katmamız gerektiğinden, hızlı karar vermemiz gerektiğinde.

Öte yandan, bunlar dekorasyonu renkle zenginleştirmeye ve uyumlu hale getirmeye yardımcı olacak modern perdeler, mobilyalar, masalar, vazolar gibi diğer ev aksesuarlarıyla tamamlanabilir.

Oturma odası renkleri: genel fikirlerOturma Odası Renkleri 2023: Trendler ve İpuçları

Kullanacağımız renkleri seçerken yukarıda bahsettiğimiz gibi tonların daha iyi kontrast oluşturmasına yardımcı olacak bir dizi temel noktayı takip etmeliyiz ancak yine de evde çok iyi vakit geçirdiğimiz bir yer olduğu için yumuşak ve rahatlatıcı renkler her zaman ön planda olmalıdır.

Renk seçiminin yanı sıra odayı boyama tekniğini de seçmeliyiz ve elbette bahsetmeye değer malzemeler kaliteli olmalıdır çünkü odamızın arka plan dekorasyonunun dayanıklılığı da bunlara bağlı olacaktır.

Birleştirme yeteneği de dikkate alınması gereken önemli bir faktördür, çünkü bu, rengin başkalarıyla birleştirme yeteneğidir, bu nedenle, seçilen ürünlerin kalitesini her zaman hesaba katarak, uygulaması için daha geniş bir teknik yelpazesi sunar.

Bir iç mekandan bahsettiğimiz için çok güçlü tonlar seçmesek de kullanacağımız renkler mekanımıza neşe katmalı ve genellikle dış mekanlarda güçlü renkler kullanılsa da efektler için de kullanılabilir. . Kombinasyon ve detaylar.

Bununla aranılan çok işlevli yani dinlenme, dinlenme ve ders çalışma amacına hizmet eden ama aynı zamanda herhangi bir kutlama ya da eğlence buluşmasında da öyle ya da böyle dikkat çeken bir dekorasyona sahip olmaktır.

Uygulama teknikleri, renkleri birleştirmek zorunda olduğumuz yetenek ve yaratıcılığa bağlıdır. Daha iyi kontrast sağlamak için açık ve yumuşak tonların bazı ayrıntılarla parlak ve güçlü renklerde karıştırılması her zaman tavsiye edilir, böylece aşırıya kaçmadan çarpıcı ayrıntılarla yumuşak bir temel renk elde edilir.

Renkle ilgili görsel efektlerOturma Odası Renkleri 2023: Trendler ve İpuçları

Uygulandığında renkler, oturma odamızı boyamak için kullanacağımız renkleri seçerken temel bir unsur olarak hizmet eden, kullanıldıkları alanın algısı ile ilgili duyumlar verme eğilimindedir, bu nedenle boyutuna göre yönlendirileceğiz. aynısı.

Yani, büyük bir odamız varsa, bize daha sıcak ve samimi bir his verecekleri için, ancak sağladıkları sofistike dokunuşu ortadan kaldırmadan, kullanılacak en uygun renkler koyu renklerdir. Bunun nedeni, bu kategorideki renklerin küçülme hissi vermek için kullanılmasıdır.

Aksine, alanı küçültülmüş bir odamız varsa, açık renkler kullanmalıyız, çünkü bunlar ona genişleme, tazelik ve parlaklık hissi vererek, odanın büyük görünmesini sağlar. Bu, bu renklerin taşıyabileceği ışık kapasitesi nedeniyle olur, böylece boyutu görsel olarak büyütür.

Hafif ve rahatlatıcı renklerOturma Odası Renkleri 2023: Trendler ve İpuçları

Bu renkler, sahip oldukları renk yoğunluğu sayesinde göze dinginlik ve rahatlama hissi verdiği için soğuk renkler olarak da kabul edilir, bu renk gamı ​​arasında mavi ve yeşil gibi renkleri de bulabiliriz.

Yeşil

 

Yeşil renk ev duvar boyası

Oluşumunun mavi gibi rahatlatıcı bir renk ile sarı gibi canlı ve güçlü bir rengin birleşmesinden doğması ve böylece her iç mekan için mükemmel karakteristiği sağlaması sayesinde vizyonumuz için var olabilecek en rahatlatıcı renk olarak kabul edilir. .

Bu aynı zamanda stresi ve rahatlamayı büyük ölçüde gidermeye yardımcı olur, böylece yatak odaları ve oturma odaları ile ilişkilendirirsek doğurganlığa yardımcı olmanın yanı sıra bir aile ortamı için bu sıcak tonu koruyabilir, ancak bir mutfak ile ilgili olarak bu rengin yeteneği vardır. ortamı soğutun.

Mavi

Öte yandan bu renge tansiyonu, solunumu ve nabzı düşürme özelliği olduğu, kökeni birincil olduğu, yani diğer renklerin karışımından gelmediği için sakinleştirici renk denir. Bununla birlikte, uygulama kullanımları yeşilden çok daha küçüktür.

Sonuç olarak mavi, sakinleştirici özelliğinden dolayı yatak odalarını ve banyoları boyamak için kullanılabilir, çünkü evin başka bir alanında kullanılmak için daha güçlü veya daha sıcak renklerin kombinasyonunu gerektirir. Öte yandan bu rengin oturma odamıza opak ve hüzünlü bir ton verdiği için doğal ışığın çok olduğu mekanlarda kullanılması önerilmez.

Bu renkle vurgulanması gereken bir diğer önemli nokta ise, tüm odayı özellikle koyu bir tonla boyamanız önerilmez çünkü ulaşmak istediğiniz şeye, yani hüzün ve cesaretin aksine bir his verir.

Koyu ve sıcak renkler

Oturma odaları
Açık renklerden farklı olarak adrenalini artırma özelliğine sahip olup gözümüze çok daha çekici ve çarpıcı gelirler, ortamda daha iyi bir uyum yaratmak için tercihen açık renklerle birleştirilmesi gereken bir özelliğe sahiptirler.

Kırmızı, turuncu ve sarıYemek odaları, egzersiz odaları, girişler ve küçük mekanlarda kullanılabilen, adrenalini harekete geçirme ve sohbeti canlandırma özelliğinin yanı sıra coşku, neşe ve heyecan uyandırma özelliğine sahip enerjik renklerdir.

Oturma odaları için renk trendleri 2024


Bu yıl 2024’ün oturma odalarını boyamak için renk trendleri geçmiş sezonlardan pek farklı değil. Oda veya mekan için seçtiğimiz dekorasyon tarzına bağlı oldukları doğru olsa da, bu yıl uygulanan renk kombinasyonu, kiraz tonlarının varlığı ile turuncu.

Ayrıca gri ve beyaz gibi temel tonlar, beyaz, gri ve nötr tonların hakim olduğu vintage dekorasyon stilleri, shabby chic ve Nordic dekorasyon ile karşımıza çıkıyor.

güzel ve rahat oturma odaları
Güzel ve rahat oturma odaları

Mobilyaların kombinasyonu için bunların rengine bağlı olacaktır, yani gri mobilyamız varsa duvarın tonu turuncu, kahverengi, kiraz gibi geleneksel renklere sahip mobilyalarımız varsa duvarın tonu turuncu olacaktır. duvar tonu çok faydalı olacaktır. Oturma odası renk trendlerine göre 2024.

Unutulmamalıdır ki, duvarların renklerini çok hızlı bir şekilde değiştirmediğimiz için bu kadar yoğun tonlar seçmemek fikirdir, bu yüzden evde birden fazla kişi yaşıyorsa kararların fikir birliği ile alınması gerekir, aynı zamanda duvar kağıdı, dekoratif paneller ve yapışkanlı aynalar üzerinde süslemeler kullanmak için geçerlidir.

Bunlara'da bakmalısın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu