Nötr renkler nedir ve ne işe yarar?

Nötr renkler, genellikle gri tonlarından oluşan renklerdir. Bu renkler genellikle beyaz, gri ve siyahın karışımından oluşur. Bu renkler insanların gözlerini yormayan, gözlerin odak noktasını değiştirmeyen renklerdir ve bu nedenle çok yaygın olarak kullanılır.

Örneğin, birçok fotoğraf makinesinin önyüzü gri renktedir, çünkü bu renkler gözleri yormaz ve fotoğraf çekimlerinde odak noktasını değiştirmez. Ayrıca, nötr renkler arka plan olarak kullanıldığında, ön plandaki renkler daha net görünür. Bu nedenle, çok renkli bir öğe griler arka planında çok daha iyi görünür. Nötr renkler ayrıca, moda sektöründe de sıkça kullanılır, çünkü bu renkler diğer renklerle kolayca kombinlenebilir ve her türlü giyim tarzına uyum sağlar.

Nötr renkler diğer renkler kadar çarpıcı ve canlı olmayabilir, ancak bu renklerin özellikle gün içinde kullanım için çok faydalı olduğu doğrudur. Ayrıca, nötr renkleri bilmek ister misiniz? O zaman gitmeyin, bu tuhaf renk paleti hakkında bilmeniz gereken her şeyi burada keşfedeceksiniz.

Nötr renkler nelerdir

Nötr renkler nelerdir

Nötr renklerAkromatik renkler olarak da adlandırılan nötr renkler, “sessiz” veya Hayır özellikle kendi içinde öne çıkmak Özel ilgi çekmeyen tonlarda oldukları için genellikle diğer tonların öne çıkması için fon olarak kullanılırlar.

Nötr renk dikkat çekiyor huzur duygularını iletmek, monotonluk ve rutinde bulunan huzur, genellikle kişiliği olmayan veya duyguları iletmeyen sıkıcı renkler olarak kabul edilir ve bu nedenle genellikle hafife alınır.

Ancak nötr renkler bir renk olmasının yanı sıra gündüz veya geceye yakışan tonlar olduğu için hem modada hem de dekorasyonda kullanılmaktadır. Mükemmel tamamlayıcı diğer tonlardan.

Şimdi nötr renkler neler diye merak edeceksiniz, merak etmeyin, o zaman size her birini anlatacağım.

Nötr renkler nelerdir

Her ne kadar küçümsenmiş renkler olarak kabul edilseler de, aslında geniş skala Bunlardan çeşitli tonları ve parlaklıkları ile size doğada bulunabilecek en yumuşak renklerden en koyu, kirli veya doğal olana kadar anlatacağım.

Şimdi size nötr tonların neler olduğunu anlatacağım:

Beyaz renkler

Nötr renklerin temel özelliği, diğer tonlar üzerinde hiçbir etkilerinin olmamasıdır.  Örneğin beyaz, herhangi bir dekorasyon, resim veya giysi için çok kullanışlıdır.

Çok parlak ve sunuyor daha büyük alan algıları, beyazla mükemmel bir şekilde gideceğinden, uygun gördüğünüz gibi başka bir nötr, yoğun veya doğal renkle birleştirebileceğiniz genlik ve daha fazla tazelik.

Gri renkler

Gri hüzünlü bir renk olarak kabul edilse de daha açık tonlarında kullanıldığında daha fazla ışık, zarafet ve modernlik algısı oluşturur. bu renk eşleştirmek için ideal açık renkli ahşaplar ve yoğun veya canlı olarak kabul edilen diğer renkler ile.

Öte yandan, daha koyu gölgeler, çok fazla ışığı emdikleri için daha riskli bir bahis olarak kabul edilir. Onları nasıl kullanacaklarını bilirlerse, çok şey yaratabilirler. Modern ve zarif Diğer parlak renklerle mükemmel bir kontrast olmasının yanı sıra, nesneleri karartabileceğinden dikkatli olmalısınız.

Siyah renk

Siyah, ne kadar parlak olurlarsa olsunlar, gardırobunuzda her zaman diğer renklerle mükemmel olacak her türlü arazi rengidir. asla eksik olamaz siyah giysiler; mobilya ve siyah tablolarla oynanan dekorasyonda olduğu gibi.

Kirli renkler

Bunlar, saflığındaki renk olmadığı için bu kir algısını veren bazı “gri” eklenmiş renklerdir. Örneğin, aslında mavi tonları olan bir gri olan grimsi mavi.

Görmek için alışılmadık bir palet, ancak nasıl kullanılacağını biliyorsanız, oluşturabilirsiniz. harika stiller ister dekorasyon ister giyim için.

Doğal ve nötr renkler

Genel olarak, nötr renkler ile karakterize edilir sansasyon yaratmazlar soğuk veya sıcak, ancak kahverengi, bej ve diğer kahve çeşitleri gibi bazı renklerle ilgili bir istisna vardır.

Bu nötr ve doğal renkler, sıcaklık hissi ve nötr paletin geri kalanının aksine sıcak. Onlar bir  çok çeşitli en açıktan en koyuya kadar değişen tonlar ve daha yoğun renklerle birleştirilmesi harika görünümler yaratmak için şiddetle tavsiye edilir.

Şimdi, nötr renklerin, aşağıda size anlatacağım, diğer daha canlı renklerin sunamayacağı bir dizi özellik ve erdemden oluştuğunu bilmek ilginizi çekecektir.

Nötr renklerin özellikleri

Özellikle gösterişli veya canlı renkler olmayabilirler, ancak diğer renklerin sahip olmadığı özelliklere ve avantajlara sahiptirler ve bunları yaşamınızda kullanmak size çok yardımcı olabilir. kişisel görünümünüzü iyileştirin.

İşte nötr renklerin özellikleri ve yönleri:

  • Diğer renkler için mükemmel bir tamamlayıcıdırlar.
  • Enerji ya da yaşam yaymazlar.
  • Düşük yoğunlukta oldukları için gözlerinizi yormazlar.
  • Herhangi bir dekorasyonun güvenilir temeli olarak kabul edilirler.
  • Hangi rengi seçerseniz seçin, nötr renklerle mükemmel uyum sağlarlar.
  • Her zaman diğer renkleri vurgulamak için arka plan olarak kullanılsalar da, tek başlarına da kullanılabilirler.
  • Huzur ve sükunet duygularını ileten renklerdir, bu nedenle yatak odalarında güzel dururlar.
  • Daha açık tonlar kullanırsanız, daha fazla alan hissi yaratacaksınız.
  • Öte yandan, koyu tonlar daha zariftir ve sıcak hisler yaratır.

Ancak, bir odayı dekore etmek için nötr renkler kullanacaksanız, bunu göz önünde bulundurmalısınız.

Öte yandan, bu renklerin bir başka baskın özelliği daha var ve bundan sonra bahsedeceğim konu sıcaklıklarıyla ilgili.

Nötr renk sıcaklığı

Renkler genellikle ilettikleri sıcaklık hislerine göre sınıflandırılır, ister sıcak ister soğuk olsun, ancak nötr renklerde bu farklıdır.

Nötr paletin geri kalanı, sıcak ve samimi hisleri ileten kahverengi tonları dışında herhangi bir duyum yaymazlar. Bu nedenle, çok iyi tamamlayıcılardır, çünkü birleştiği rengin duyumlarını abartmadan yükseltirler.

Bunlara'da bakmalısın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu