Modern Panjur Çeşitleri

2023 Şık Panjur Modelleri

Modern Panjur, Panjurlar işlevsel, çok yönlü ve şık görünüyor. İster dokuma ahşap tonların, ister kumaş panjurların daha yumuşak, daha rahat estetiğini tercih edin; Bu tür perdelerin herhangi bir pencere çerçevesinde düzgün, temiz ve güzel göründüğünü inkar edemezsiniz.

Panjurlar, pencere çerçevesinin içine monte edilmiştir. Kepenk, kepenk üzerindeki bir makaradan geçen bir ip ile yerinde tutulur. Halat gergin, panjurların çıtalarını yukarı çekiyor. Deklanşörü indirmek için, makaradan serbest bırakmak için kabloyu çekmeniz yeterlidir.

panjur

Dikey panjurlar, panjurun üst kısmındaki raylar boyunca kayan ayrı çıtalara sahiptir. Dikey panjurlar, stile bağlı olarak bir yandan diğer yana açılır veya ortadan bölünür. Veranda kapıları ve tavandan tabana pencereler bu tip panjurlar için uygundur. Ancak daha küçük pencereleri kapatmak için de kullanılabilirler.

Tavsiye: Yaşam alanında konforu artırmak için 8 ipucu

Bu panjur evin pencerelerini giydirmek için çok iyi bir seçenek. Büyük ölçüde mevcut seçeneklerin çokluğu ve son yıllarda geliştirdikleri her türlü ihtiyaca uyum sağlayan çözümler sunması nedeniyle kullanımı artmaya devam ediyor.

Bu yazıda sizinle bu çok ekonomik seçenek hakkında konuşacağız, piyasada var olan panjur türleri. Orada göreceğiniz gibi ucuz panjur gösterişli ve pratik olurken, eve giren ışık miktarıyla oynama hedefini çok iyi yerine getiren.

Stor perdeler

Günümüzde şüphesiz en çok talep edilen stor perde ile başlıyoruz. Zarif, pratik ve çok basit bir mekanizmaya sahip olup, ister manuel ister küçük bir motor yardımıyla kolayca çalıştırılabilirler. Kumaş, teknik kumaşlardan veya özel çarşaflardan yapılmıştır ve hepsinden önemlisi, nemli bir bezle kolay yıkama için çıkarılabilir.

panjur

Bu tür panjurlarda birkaç bölme yapabiliriz:

Ev sakinlerini mahremiyetten mahrum etmeden gün ışığının evin içini aydınlatmasını sağlar. Dışarıda olanı görebilirsin ama dışarıdan seni göremezler. Kumaş, her oda için ihtiyaç duyduğunuz mahremiyet ve doğal ışık düzeyine bağlı olacak şekilde az çok yarı saydam olabilir.

Güneşli anların zararlı etkilerinin artmasına yansımayan, çok fazla ışığın geçmesine izin veren bir kumaş türüdür. Genellikle oturma odası veya mutfakta olduğu gibi çok ışık gerektiren odalar için en çok önerilen seçenektir.

Gece ve gündüz panjur: Bu tip stor perde en modern olanlardan biridir. Geçmişte, biri opak diğeri yarı saydam olmak üzere iki panjur takılırdı ve bu şekilde ihtiyaç duyulan ışık miktarına bağlı olarak biri diğeri için değiştirilirdi. Aynı perdede bir arada bulunan iki kumaştan yapılırlar: biri opak, diğeri yarı saydam.

Katlanır panjur

Katlanır veya çubuk jaluziler, jaluzilerin pratikliğini ve perdelerin tasarımını birleştirir. Kumaşa yerleştirilen bazı çubuklar, sanki hiç çarpışmayan simetrik kıvrımlara yol açan bir akordeon gibi. Kumaş genellikle daha ağırdır ve çalışmasını mekanikleştirme olasılığı da vardır. Ucuz panjur olmaları ile karakterize edilirler.

panjur

Panjur paketi

Çok güzel ve doğal bir düşüşe dönüşen çubukları olmadığı için katlanır panjurlardan farklıdır. Kumaşın çok el yapımı ve bohem bir görünümü var, bu da onu rahat bir şeyler arayanlar için şiddetle tavsiye edilen bir seçenek haline getiriyor. Tabii ki, genellikle ketenden yapılırlar, ne yazık ki o kadar hassas olmayan diğer malzemelerden daha az dayanan değerli bir malzemedir. Aslında keten, yangın geciktirici bir malzeme olduğu için mutfakta kullanılması tavsiye edilmez.

Japon panjurları

Japon panjurları, klasik perdelere çok özgün bir alternatiftir. Kaplamak için idealdirler sürgülü pencereler geniştir, çünkü genellikle 60 ila 80 santimetre arasında değişen genişliğe sahip birkaç ayrı panelden oluşurlar. Çok yönlülükleriyle öne çıkıyorlar, öyle ki harika oda bölücüler bile oluyorlar.

Özel panjur

Modern Panjur

Pencereyi kapatmak için aşağı doğru çekilen çıkıntılara sahip, kepenklere veya pilili kepenklere benzer çıtalı bir görünüme sahiptirler. Bu pileli panjurlarla tam bir mahremiyetiniz var. Ek olarak, bunlar pencerelerinizi daha enerji verimli hale getirir ve ses yalıtımı sağlar.

BeyazYastik.Com Dekorasyon uzmanları, bu kepenklerin “mahremiyet istediğiniz ve aynı zamanda sokaktan gelen ışığın içeri girmesini istediğiniz zamanlar için mükemmel” olduğunu açıklıyor. “Esneklik sunuyorlar: Gündüzleri sonuna kadar gidebilirler ve sıradan panjurlar gibi davranabilirler ve geceleri mahremiyet için aşağı inebilirler” diye ekledi. Bu tür panjurların doğrudan kaldırımın önündeki pencerelerde kullanılmasını önerir. “Üstte üçüncü bir açıklığın olması, doğal ışığın alana girmesine izin veriyor” diye yorum yapıyor.

Öte yandan kornişler, perdeler veya panjur bileşenlerini gizleyen paneller gibi daha şık seçenekler var. Böylece bu panjurlar daha zarif görünüyor. Roma perdeleri gibi, çeşitli tarzlarda gelirler. Doğal veya sentetik malzemelerden yapılırlar ve genellikle ısı yalıtımı veya karartma astarları gibi ek özelliklere sahiptirler.

Bunlara'da bakmalısın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu