Yatak Odaları

İyi Uyumak İçin Hangi Yatağı Seçmelisiniz?

Yatak seçimi günlük hayatımızın çok değerli bir parçası olan dinlenme rahatlığının devreye girdiği önemli bir konudur.

İyi Uyumak İçin Hangi Yatağı Seçmelisiniz?

Uyuduğunuzda enerjinizi yeni bir günle yüzleşmek için yeniden şarj edersiniz ve daha fazlası. Uyku sırasında meydana gelen beyin aktivitesi, önemli bilgileri ezberlememize, günün olaylarından öğrenmemize, olumsuz deneyimleri işlememize ve gereksiz bilgileri bellekten yok etmemize olanak tanır.

Bu nedenle dinlenme, sağlığımız için temel bir aktivitedir ve iyi dinlenmek için iyi bir yatak gereklidir.

Ne tür bir yatak seçilmeli?

Yatağı seçmemiz gerektiğinde ilk düşündüğümüz şey hangi tipe hitap edeceğimizdir: yay mı, bellek mi yoksa lateks mi?

Ne tür bir yatak seçeceğimizi anlamak için bir adım geri çekilmeli ve fiziksel özelliklerimizi ve uyku şeklimizi göz önünde bulundurmalıyız.

Aslında, iyi bir yatak, omurganın doğal eğriliğine saygı göstererek vücut ağırlığını doğru bir şekilde desteklemelidir. Bu, bizi sırtımıza zarar verecek pozisyonlara batırmamak için çok yumuşak olmaması gerektiği anlamına gelir, ne de çok sert, çünkü rahatsız olur.

Yıllar önce, sert bir yatağın sırt için daha iyi olduğuna dair yaygın bir inanç vardı. Aslında, bize göre sert bir yatak aşırı yumuşak olana tercih edilirse, gerçeğe uymayan bir söylenti. Aslında çok sert bir şilte vücudumuzun doğal kıvrımlarına uyum sağlayamaz ve bizi omurga için doğal olmayan bir pozisyona zorlar.

Yatak tipini seçerken etkileyen birkaç faktör vardır: her şeyden önce vücut ağırlığı. Daha ağır olanlar için daha sert bir yatak, daha hafif olanlar için yumuşak olan daha uygundur.

birinci pozisyon uyurken varsayar: Sırtüstü veya karnı yatarak uyuyanların daha sert bir yatağa, yan yatarak uyuyanların ise omzun batmasını sağlayacak bir yumuşaklığa ihtiyacı vardır.

İyi uyumanız için hangi yatağın ideal olduğunu anlamak için en önemli yatak türlerini ve özelliklerini detaylı olarak görelim.

İyi bir uyku için yatak

Hafızalı şilte

Hafızalı köpük şilteler, her zaman aynı pozisyonda uyuyan kişiler için mükemmeldir.

Omurgayı mükemmel bir şekilde desteklerler, çünkü vücudumuza göre modellenirler ve iyi uyumak için ihtiyacımız olan şey olurlar. Hafızalı yatak ideal şeklini almadan önce zaman alır. Daima yavaş, kullanılmadıkları takdirde orijinal şekillerine geri dönerler.

Bu, gece boyunca sürekli yuvarlananlara uyum sağlamakta daha zorlandıkları anlamına gelirken, tercih edilen uyku pozisyonuna sahip olanlar için ideal seçimdir.

Lateks şilte

Akarlara alerjisi olanlar ve geceleri sık sık pozisyon değiştirenler için doğru yataktır.

Lateks şilteler iyi bir destek sunar. Ana özellikleri, vücudumuza uyum sağlamalarına izin veren esnekliktir. Hafızalı köpükten farklı olarak lateks, orijinal şeklini hızla geri kazanır. Bu nedenle uykusunda çok hareket edenler için uygundur, çünkü vücudun aldığı pozisyonlara göre hızla kendini şekillendirir.

Bu, solunum alerjisi ve astımı olanlar için mükemmel, akar geçirmez bir yataktır. Ancak bazıları maalesef lateksin kendisine alerjisi var.

Yaylı yatak

En geleneksel ve popüler şilteler. Yaylar vücut basıncına uyum sağlayarak ağırlığa karşı bir itme sağlar.

İyi havalandırılan yataklardır, sıcaktan ve gece terlemesinden muzdarip olanlar için en iyisidir.

Cep yaylı yatak

Yayların sertliğini ortadan kaldırmak için tasarlanmış geleneksel yaylı yatağın evrimidir. Aslında, her bir yay ayrı ayrı bir kumaş torbaya yerleştirilir ve yatağın vücut basıncına iyi uyum sağlamasını sağlayarak dolaşımı iyileştirir.

Bazı yaylı yataklar, ekstra konfor sağlayan hafızalı köpük üst katmana sahiptir.

iyi uyumak için yatak

Bana nasıl uyuduğunu söyle ve sana senin için doğru yatağı nasıl seçeceğini söyleyeyim

İyi bir gece uykusu için ideal yatağı seçmek için en önemli kriterlerden biri uyuduğunuz pozisyondur.

Uyku sırasında kıpır kıpır olanlar için en uygun yatağın lateks veya yaylı yatağın, aynı pozisyonda kalanlar için mükemmel olanın hafıza olduğu gerçeğinden daha önce bahsetmiştik.

Ancak, aynı zamanda bir fark yaratır hangi uyku sırasında üstlenilen pozisyon. Nasıl olduğunu görelim.

Bi yandan

Yanınızda uyumayı seven, belki bir cenin gibi kıvrılmış insanlardan mısınız? Sizin için doğru yatak yumuşak olmalıdır çünkü omuzlarınız ve yanlarınız çok fazla baskı uygular. Bu durumda hafızalı köpük şilte tercih etmek daha iyidir.

Göbek yukarı

Sırtüstü yatanlar, alt omurgada bir miktar desteğe ihtiyaç duyar ve bu da batma eğilimindedir. Bu nedenle, doğal olmayan bir pozisyona neden olabilecek çok yumuşak bir modelden kaçınılmalıdır. Aynı zamanda aşırı sert bir model, alt sırt kaslarında gerilmeye neden olabilir.

Sonuç, bu durumda, ister hafızalı ister yumuşak olsun, orta sertlikte bir şilte seçmenin daha iyi olduğudur.

Göbek aşağı

Yüzü yastığa karşı uyuyanların oldukça sağlam bir yatağa ihtiyaçları vardır, bu da vücudun geri kalanına göre göğüslerini batırmalarına izin vermez, bu da sırt ağrısına ve ağrısına neden olur. Bu durumda vücudun şeklini alan hafıza tavsiye edilmez. Yaylı yatak çok daha uygundur.

Huzursuz uyumak

Gece huzursuz olan ve sık sık hareket edenler için doğru yatak, cep yaylı veya latekslidir. Birincisinde yaylar aslında yanındakilerden bağımsız olarak vücut basıncına tepki verir, böylece hareket tüm yatağa yayılmaz ve diğer tarafta uyuyanları rahatsız etmez. İkincisi ise, üzerinde yatanların vücudunun şekline hemen uyum sağlar ve bu nedenle sık sık pozisyon değiştirenler için uygundur.

Daima aynı pozisyonda uyu

Sizin için mükemmel yatak hafızalı köpükte! Aslında bu tip yatak, vücut şekline mükemmel uyum sağlar ve zamanla sabit tutar.

Gece terlemesinden muzdaripsin

Geceleri sıcağa ve terlemeye maruz kalıyorsanız, yaylı yatak gibi nefes alabilen ve ısıyı düzenleyen bir yatak seçmeniz önemlidir.

Castiflex marka Memory Yaylı yatak

Castiflex marka Memory Yaylı yatak

İyi bir yatak nasıl seçilir

İyi bir yatak seçmek için öncelikle fiyat olmak üzere bazı faktörleri göz önünde bulundurmak önemlidir.

Çok uygun fiyatlardan kaçınmak iyidir, çünkü iyi bir yatak her zaman önemli bir masraftır. Ve sağlığımız dinlenmenin kalitesine bağlı olduğundan, eksik olmamak için gerekli bir masraftır.

Yatağı satın almak için bir mağazaya gittiğinizde, sadece yatağa oturup biraz zıplamayın. Alçakgönüllülüğünüzü bir kenara bırakın ve en az 5 dakika uzanın. Ancak bu şekilde yatağın size uygun olup olmadığı konusunda gerçekten fikir edinebilirsiniz.

Son bir ipucu: Göz ardı edilmemesi gereken çok önemli bir özellik, yatağın kaplandığı astardır. Pamuk gibi doğal ve nefes alabilen kumaşlardan yapıldığına dikkat edin.

Bize nasıl uyuduğunuzu yorumlarda yazın, sizin için doğru yatağı seçmenize yardımcı olalım!

İyi Uyumak İçin Hangi Yatağı Seçmelisiniz?
konusu ilk beyazyastik.com üzerinde yayınlandı.

Bunlara'da bakmalısın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu