Küçük bir oda için modern fikirler!

Küçük bir yatak odası, gelecekteki iç mekanının her ayrıntısını ve öğesini dikkatlice düşünmenizi sağlar. Tasarımı planlarken, mobilyaların düzenlenmesi, dekorasyon için malzeme seçimi, odanın şekli, kapının konumu, pencereler, tavanların yüksekliği, sundurma veya balkon olup olmadığı dikkate alınır. Ek olarak, odada olup olmayacağı, ek fonksiyonel yük sorusu hakkında düşünmeye değer.

Duvarlar için bir renk paleti seçerken pencerelerin boyutu ve konumları önemli bir rol oynar. Pencere kuzey kısmına baktığı zaman veya küçükse, gündüzleri ek aydınlatma düşünmeye değer. Küçük bir yatak odası ve kuzey pencereleri için duvarların tasarımı açık renkte yapılmalıdır.

Planlama sürecinde mobilya parçalarının yerini ve boyutlarını dikkate almak önemlidir. Soketlerin ve diğer elektrik prizlerinin birbirinden ve zeminden ne kadar uzakta bulunacağına bağlıdır. Belki yatağın üzerinde asılı duvar lambaları olacak, bunun için elektriksel iletişimin hesaplanması yapılır. Bu nedenle, tam yerleşimi hesaplarken, yatağın nerede duracağını, hangi genişliğe ve yüksekliğe sahip olduğunu ve ayrıca yapısından – bir başlığa sahip olup olmayacağını önceden bilmeniz gerekir. Küçük bir yatak odasının iç kısmına tuvalet masası, masa, TV vb.

Mobilya seçimi ve yerleştirilmesi

Yatak odası 10 m2 en küçüğü değil, yani tam bir çift kişilik yatak, komodinler, bir gardırop ve muhtemelen bir bayan tuvalet masası iç kısmına kolayca sığabilir.

Dikdörtgen bir yatak odasında, yatağın başlık ile uzun duvarlardan birine monte edilmesi önerilir. Böylelikle yatağın her iki yanına komodin üzerine montaj yapılabilecektir. Odanın sonunda, pencerenin karşısına bir gardırop takılmıştır.

Bir kabin seçmek için öneriler:

  • Bir gardırop tercih edilir, bu tür modeller için kanat açılırken yer kaplamaz
  • Bu saklama alanını kişisel bedeninize göre sipariş etmeniz tercih edilir. Küçük bir odada olduğu için tavana kadar tüm alanı kaplaması daha iyidir. Bu çözüm güzel görünüyor ve depolama alanı artıyor.
  • Alanı görsel olarak artırmak için, sürgülü gardırobun aynalı cephelerinin seçilmesi önerilir. Ancak yatağın içine yansımaması için aynalar bir çeşit dekor, çizim şeklinde kumlama ile işlenir.
  • Doldurmayı ihmal etmeyin, ek mekanizmalar ve raflar iç alanı optimize etmeye yardımcı olacaktır. Bu şekilde daha fazla şey ona sığacak. Ve bu sayede çekmeceli sandığı terk edebilirsiniz.

Yatak, başlık ile pencereye çevrilebilir ve yan taraftan duvarlardan birine hareket ettirilebilir, küçük bir yatak odasının alanından tasarruf sağlayacaktır. Bu durumda yatağa sadece ayaktan veya yan duvarlardan birine yaklaşmak mümkün olacaktır. Ancak diğer yandan, boş bir alana koyabilirsiniz: bir şifonyer veya bir tuvalet masası.

Podyum

Bir yatak yerine bir podyum, bir uyku yeri, bir depo odası ve bir alan oluşturmak için harika bir fırsattır. Çekmecelerle bile yapmak kendi ellerinizle kolaydır. Onun sayesinde yatak satın almanıza gerek yok. Bunun için en iyi yer bir bitiş duvarına veya pencereye yakındır. Kapının nerede olduğuna bağlı olarak. Bununla birlikte, 10 metrekarelik küçük bir yatak odasının tasarımı. özgünlük kazanacak ve dinlenmek için tenha bir yer yaratacaktır.

Küçük yatak odası duvar tasarımı

Yatak Odası 10 m2 küçük, bu da ışığı emen ve görsel olarak azaltan koyu gölgelerin duvarlarını süslemek için uygun olmadığı anlamına gelir. Tam tersini yapmalısın. Duvarlarda hafif bir arka plan görsel olarak odayı aydınlatır, hafiflik ve ferahlık izlenimi verir.

Pencereleri kuzeye, soğukları güneye bakan bir oda için sıcak tonların kullanılması tavsiye edilir. Böylece görsel bir sıcaklık dengesi elde etmek mümkün olacaktır. Bu da odada kalışınızı daha konforlu hale getirecek.

Duvar dekorasyonu için dikkat çekmeyen duvar kağıdı veya boya tercih edilir. Tek renkli tasarım veya ince doku deseni vb.

Odaların içi 10 m2’dir. doku ve renklerin bolluğunu sevmez, bu yüzden duvarlarda vurgu yaratmamalısınız. Tasarımcılar, tüm duvarları aynı renk şemasında dekore etmeyi önerir. En azından üzerlerinde sınır olmaması, odayı azaltmayacak veya aşırı yüklemeyecektir.

Dikey, zıt olmayan bir desene sahip duvar kağıdı, görsel olarak düşük, baskıcı bir tavanı düzeltir.

Zemin kaplaması nasıl seçilir?

Bir dinlenme odası, minimum yük anlamına gelir; bu, minimum teknik ve kimyasal işleme sahip malzemelerin döşeme olarak kullanılabileceği anlamına gelir. Mantar zemin, parke tahtası, masif meşe veya diğer türler yatak odası iç mekanları için idealdir.

Bunların en sıcak olanı mantardır, tercihen yapıştırıcı seçeneğidir. Daha az yoğundur ve bu nedenle çıplak ayakla yürürken daha rahattır. Mantarın ısı yalıtım ve ses emici özellikleri vardır, bu nedenle dinlenme odasının iç kısmındaki bir mantar çok uygundur. Ayrıca tasarımı benzersiz ve orijinaldir.

Katı tahta, parke veya mühendislik tahtasının kullanımı daha az rahat değildir. Fırçalama ve yağ ile kaplama sadece ahşabı rafine etmekle kalmaz, aynı zamanda yüzeyini mümkün olduğunca dokulu ve açık tutar. Ona dokunduğunuzda, ahşabın gerçek doğal yüzeyini kesinlikle hissedeceksiniz.

Yatak odası için doğal malzemeler daha çok tercih edilir çünkü gerçekten sakinleşmeye ve rahatlamaya yardımcı olurlar.

İskandinav tarzı yatak odası

Hafif tasarımı, doğal özlü malzemeleri ve detayları sayesinde İskandinav tasarımı, küçük bir yatak odasının alanını ferahlık ve konforla dolduruyor. Doğal ve renkli ahşap, tasarımların sadeliği, doğal kumaşlardan yapılmış tekstiller gerçekten rahatlamanıza ve gevşemenize izin veriyor. Nitekim, ev konforunun sıcaklığı ve basitliği içinde her zaman bir güvenlik duygusu ortaya çıkar ve bu sakinleşmeye ve iyileşmeye yardımcı olur. Bu nedenle, 10 metrekarelik küçük bir yatak odası bile. İskandinav tarzında harika bir oda ve iyileşmek için bir fırsat.

Geleneksel İskandinav tasarımı için aşağıdaki renkler tercih edilir:

  • Beyaz
  • Gri
  • Laktik
  • Mavi
  • Kahverengi
  • Siyah

İskandinav iç tasarımının iki yönü vardır: geleneksel ve modern. İlk durumda, bunlar yalnızca doğal malzemeler ve maksimum basitliktir. Bir apartman dairesinde bir şehir yatak odası için ikinci şubeye gitmek uygundur. Plastik aksamı inkar etmeyen krom kaplama metal, cam ve daha parlak renkler, modern dekoratif unsurlar, parlak cepheli mobilyalar, modern lambalar ve ayaklı lambalar.

Loft tarzı oda

Küçük bir çatı katı tarzı yatak odası, açık renkli tuğlalarla dekore edilebilir. Açık renkte boyanmış tuğlaların kullanılması, ancak yaşlanma etkisi ile vurgu oluşturmak yasak değildir. Aynı zamanda, çatı katı odasının geri kalan duvarları eşit, pürüzsüz ve tek renkli bırakılmıştır.

Yüksek tavanlarda aydınlatma için spotlar veya metal kaseli bir lamba kullanılır. Döşeme tercihen ahşap veya taştır. İkinci durumda, örneğin vinil kaplamalardan taklit olabilir. Dokunsal özellikler açısından, bu malzeme fayans, laminattan daha rahattır.

Doğal ahşap, cam, aynalar, metal – tüm bunlar bir yatak odası tasarımını çatı katı tarzında dekore ederken gerçekleşir.

Provence

Provence, sadelik için çabalayan bir tasarımdır, ancak zarif, güzel ve dekoratiftir. Fransa kıyılarında ortaya çıktığı için güneşli, mavi ve lavanta tonları ile karakterizedir.

Ancak küçük bir yatak odasında, duvarların, tavanların ve mobilya seçiminin tam dekorasyonunu kullanarak stilin güzelliğini tam olarak ifade etmek mümkün değildir. Oda detaylarla aşırı yükleneceğinden. Bu nedenle, tasarımcılar yatak odası tasarımında 10 m2 önermektedir. ayrı göze batmayan Provencal motifler kullanın. Provencal motiflerle stilize edilmiş tekstiller, kol avize şeklinde tavan lambası, masa lambaları. Ayrıca, Provence temalı mobilya cepheleri de istenen izlenimi yaratmaya yardımcı olacaktır.

Doğal tarz

Eco’nun şehir yatak odalarının iç kısmındaki yönü hala talep görüyor. Yaşam alanı tasarımında doğal motifler, bu, bir yatak odasının iç kısmında uygulanması oldukça basit olan doğal bir gelenektir – “Minimum işleme ve doğal formda doğal malzemeler” ilkelerine bağlı kalırsanız.

Komodin yerine ağaç gövdesi kesimi, sentetik perdeler yerine bambu panjur. Suni çim, yeşillik ve doğal renkler içermeyen ahşap. Tüm bunlar, kelimenin tam anlamıyla kolayca nefes alabileceğiniz doğal bir atmosfer yaratacaktır.

Boho

Bohem tarzı Boho’dur, aynı zamanda yatak odası dekorasyonu için de geçerlidir. Çok renkli veya gür kumaşların bolca kullanıldığı birçok dekoratif unsur, küçük bir oda bile dikkatsizlik, lüks ve rahatlık motifleri verir. Güzel şeylerin arasında ve yaratıcılığın kelimenin tam anlamıyla dolaştığı bir odada dinlenmek ve uykuya dalmak çok keyiflidir.

Boho muhteşem, farklı ve iç mekanda uygulama için olağanüstü alanlara, özel tasarımlara ve örneğin bir klasik gerektiren diğer şeylere ihtiyacınız yok.

Boho tarzının 10 metrekarelik küçük bir yatak odasında yaşaması için. Daha fazla tekstil, yastık, yatak örtüsü, mobilya üzerine döşeme, yerde perde getirmeniz gerekiyor. Her türlü eski fenerler, titreyen çelenkler, mumlar bohem bir atmosfer yaratmaya yardımcı olacaktır.

Boho, dinlenmeye ve yaratıcı düşüncelere sahip bir stildir ve bu nedenle benzer bir yaşam tarzını paylaşan insanlar için böyle bir tasarım onların beğenisine olacaktır.

Bir fotoğraf

 

hakkında Serap Kevser

Yazarlarımız konularında uzman ve eğitimli kişilerdir. Sorularınızı en iyi şekilde cevaplamak, Fikre ihtiyaç duyduğunuzda en yaratıcı fikirleri üretmek için buradalar. Sizleride Bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir