Dış duvarlar için en iyi boya nasıl yapılır?

Evinizin veya işyerinizin dış cephesi yorgun ve yıpranmış görünüyorsa, onu tamir etmeniz ve boyamanız gerekebilir. İşte dış duvarlar için en iyi boya ve bunları en iyi nasıl boyayacağınız hakkında hızlı bir kılavuz.

Dış duvarlar için en iyi boya

Dış duvarlar için en iyi boya ve bunları en iyi nasıl boyayacağınız hakkında kılavuz

Önce güvenlik

Evinizin veya işyerinizin dışını boyamak muhtemelen yüksekte çalışmak anlamına gelecektir. Bir merdiven kullanıyorsanız, sabit tutmak için her zaman birisinin altta “ayak” olmasını sağlayın. Merdiveni düz, sağlam bir zemine yerleştirin ve devrilmediğinden emin olun. Merdiven uzatılabilir ise, stabilite sağlamak için üst üste binen en az üç basamağa sahip olmalıdır.

Daima zemini kavrayan düz ayakkabılar giyin ve eğilmeyin; Aşağı inin ve merdiveni rahatça erişebileceğiniz şekilde hareket ettirin.

Hazırlık

Sert kıllı bir fırça kullanarak gevşek boya ve kiri temizleyin. Duvar çok kirliyse, temiz suyla iyice durulamadan önce ev deterjanıyla yıkayın. Yosun veya tırmanan bitkilerden etkilenen alanları mantar temizleyici bir yıkama ile tedavi edin. Bu teknik ayrıca tuz izlerinden de kurtulacaktır.

Geniş bir alanı temizlemenin en hızlı ve en etkili yolu basınçlı yıkayıcı kiralamaktır. Hasara neden olabileceğinden, yıkayıcı jetini pencerelerinize veya oluklara doğrultmamaya dikkat edin. Devam etmeden önce duvarın bir veya iki gün iyice kurumasını bekleyin.

Mümkünse, zemin seviyesinde bir tuğla derinliğine kadar kazın ve ardından boya fırçanızın tıkanmaması için duvarın alt tarafını fırçalayın.

Eski gazeteleri boya sıçramalarından korumak ve pencereleri ve kapı çerçevelerini de maskelemek için tahliye borularının etrafına bantlayın. Boyama alanınızın altındaki ateşleme hattında olabilecek çalıları veya bitkileri örtmek için branda kullanın.

Onarımlar

Daha derin çatlakları doldurmak için katmanları kullanarak duvardaki küçük çatlakları ve delikleri duvar dolgusu ile doldurun. Dolgu kuruduğunda, alanı zımpara kağıdı ile ovalayın.

Sızdırmazlık ve astarlama

Tozlu alanlar ve gözenekli yamalar kapatılmalı ve duvar astarı ile astarlanmalıdır. Ulaşılması zor alanlar için küçük bir boya fırçası ve daha geniş alanlar için orta veya uzun tüylü bir rulo kullanın.

Dış duvarlar için en iyi boyayı seçin

Dokulu duvar boyası, küçük kusurları olan duvarları gizlemek için mükemmel bir yüzeydir. Su bazlı akrilik, dış duvarlar için en iyi boyadır. Akrilik, duvarın ıslanmaması için ‘nefes almasına’ izin verirken suyu iter.

Renk seçerken, kapladığınız alanı göz önünde bulundurmayı ve rengin günün farklı saatlerinde ve farklı ışıklarda nasıl görüneceğini düşünmeyi unutmayın.

Dış duvarları boyamak

Birkaç gün boyunca kuru havanın tahmin edildiği bir zaman seçin. Pencereleri ve drenaj borularını sınır olarak kullanarak her duvarı yönetilebilir bölümlere ayırın.

Ağır dokulu duvarları boyarken, fırçanızı 90 derecelik bir açıyla tutun ve iyi bir tam kaplama elde etmek için kılları noktalı bir hareketle silin.

Her bölümün tepesinden boyamaya başlayın ve yeni boyanan alanın boya lekeleriyle kaplanmaması için aşağı doğru çalışın. Kısa darbeler kullanın, yüklü bir boya fırçasını temiz bir alana uygulayın ve ardından boyalı bir yamaya geri dönün. Her şeyin eşit şekilde kaplandığından emin olmak için fırçayı döndürün ve drenaj borularının arkasını boyamayı unutmayın.

Duvarlar pürüzsüzse, uzun tüylü bir rulo kullanabilirsiniz. Bu çok daha hızlıdır ve daha az görünür örtüşme olacaktır. Duvara dikey olarak bir boya şeridi uygulayın. Şimdi silindiri doldurun ve birinciden yaklaşık 40 cm uzağa dikey bir şerit daha uygulayın. Şimdi iki şeridi çapraz olarak birbirinin üzerine yuvarlayın, boyanın tüm noktalara ve boşluklara girmesini sağlayın.

Her seferinde profesyonel bir sonuç elde etmek için evinizin dışını boyarken her zaman en kaliteli boyaları seçmek için https://www.beyazyastik.com bloğunu kullanın. Dış duvarlar için en iyi boyayı seçme konusunda daha fazla bilgi ve tavsiye için takipte kalın.

Bunlar da hoşunuza gidebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu