Çocuk Odası Nasıl Dekore Edilir?

Yeniden Çocuk Olduk

Yeni eğitim eğilimleri, en küçük çocukların eğitimini bir dizi deneyime yönlendirmektedir: deney, manipülasyon veya oyunsal faaliyet, oyun yoluyla sorgulama. Kuşkusuz bu hususlar, bir kreş alanının nasıl dekore edileceğine dair net bir yönelimi işaret etmektedir.

Çocuk Odası Nasıl Dekore Edilir
Çocuk Odası Nasıl Dekore Edilir

Görünüş önemlidir.

Sofokles’e göre, çoğu Yunan filozofunda olduğu gibi:

İnsan hayranlık uyandıran, özel bir varlıktır; sonsuz sayıda uyaranı hissedebilen ve bunlardan etkilenebilen bir varlıktır.

Bu vizyonu bizi ilgilendiren konuya aktarırsak, güzel bir dekorasyonun ya da göz alıcı bir manzaranın insanlarda ve hatta en küçükleri olan çocuklarımızda bir dizi his ve duygu uyandırabileceğini söyleyebiliriz.

Çocukluğa geri dönmek

Birdenbire yeniden çocuk olabilseydik, kendimizi olasılıklarla dolu bir alanda, kendimizi bırakabileceğimiz sonsuz sayıda materyal ve deneyimle, eğlenceli bir şekilde ve neredeyse farkına varmadan muhteşem öğrenme sürecinin gerçekleştiği bir ortamda bulmayı kesinlikle çok isterdik.

Tavsiye: Çocuklar için Güvenli Oyuncak Koleksiyonu

Bu özelliklere sahip bir mekanı dekore etmek için, çocukların bilişsel ve sosyo-duygusal olanaklarını ve sınırlamalarını ve evrimsel gelişimlerini bilmek hayati önem taşıdığından atlayamayacağımız birkaç önemli faktör vardır.

Çocuk odası dekorasyonuna nereden başlamalı?

Hayallerimizdeki kreşi dekore etmeye başlamak için iyi bir yer, yukarıdaki tüm faktörleri dikkate almak ve aynı zamanda bazı hedefler belirlemek, neyi başarmak istediğimize dair bazı hedefler belirlemek olacaktır.

Bunu yapmak için, aşağıdaki gibi bir dizi soru formüle edebiliriz: Neyi teşvik etmek istiyoruz? Çocukların ne oynamasını istiyoruz? Alanı maksimum düzeyde optimize etmek için nasıl dağıtırız? Maksimum deneyimi nasıl sunabiliriz? Vb.

Tıpkı miniklerimiz gibi enerji ve canlılık dolu olan çocuk odası, yaşayan bir alan olmalıdır.

Değişen, esnek, gerçek katılımcılarının ihtiyaç ve taleplerine açık bir yer.

Bunu, çocukların öğrenmelerinin ana kahramanları olduğu, her öğrencinin farklı ilgi alanlarına ve ritimlerine yanıt veren, sınırlandırılmış alanlar olan farklı ve iyi bilinen “köşeler” aracılığıyla başarabiliriz.

Bugün bir 21. yüzyıl anaokulunda bulunabilecek en iyi bilinen köşeler arasında şunlar yer almaktadır:

  • Dükkan köşesi: Çocukların bazen dükkan sahibi bazen de müşteri rolünü üstlendiği köşe.
  • Mutfak köşesinde, cinsiyetten bağımsız olarak gerçek hayatta karşılaşılabilecek durumların pratiğini yaparlar.
  • Parçalı oyunlar ve inşaat oyunları oynayabilecekleri atölye köşesi
  • Şehir köşesi, belediyelerimizin nasıl çalıştığını öğrenmek için birçok materyalle birlikte
  • Çocukların duygularını ve ruh hallerini anlamayı ve ifade etmeyi öğrendikleri duygular köşesi
  • Kostüm köşesi
  • Meslekler köşesi
  • Sanat ve zanaat köşesi

Yukarıda da belirtildiği gibi, “yaşayan bir kreş” elde etmeliyiz, bu nedenle çocukların tüm olanaklarını ve olası tüm ifade biçimlerini (sözel, mantıksal-matematiksel, jestsel-bedensel, ritmik-müzikal ve plastik) teşvik etmek amacıyla köşeleri değiştirmeye devam etmeliyiz.

Farklılaşan alanlar

Çocukların eylem alanı ile dinlenme veya istirahat alanını birbirinden ayırt edebilecekleri iki farklı alanın işaretlenmesinin uygun olduğunu vurgulamak önemlidir. İkincisi, şiltelerimizin, yataklarımızın ve hatta kestirebilecekleri veya sadece dinlenmek için oturabilecekleri olası bir “dinlenme kulübesinin” bulunduğu bir alanla farklılaştırılabilir.

Köşe alanı ve dinlenme alanı arasındaki bu alan ayrımına ek olarak, serbest oyun, çok kültürlü, işbirlikçi, duyusal oyunlar yoluyla oyunsal faaliyetlerin uygulanabileceği bir “oyun alanı” olması da uygun olacaktır.

Eğitim ve dekorasyondan bahsederken BİT, Bilgi ve İletişim Teknolojilerine ayrılan alanı atlayamayız. Hem günlük hayatımızda hem de eğitim ve çalışma hayatımızda yeni teknolojiler yükselişte. Bu kaynağın erken yaşlardan itibaren iyi yönetilmesi, bu teknolojilerin gelecekte sorumlu bir şekilde kullanılmasını sağlayabilir; bunun için bu alan, hayvan seslerini, farklı renkleri, sayıları, görüntü asimilasyonunu vb. öğrenmek gibi sonsuz olasılıkları hedefleyen etkileşimli ve eğitici oyunlarla dolu, kullanımı kolay bir bilgisayarla donatılabilir.

Kreş dekorasyonları için malzemeler?

Bugün piyasada bulduğumuz farklı malzemelerden bahsetmeden bu makaleyi kapatamayız, çeşitlilikleri, temaları ve fiyatları çok çeşitlidir, bunları karşılaştırmak iyidir, ancak her zaman malzemelerin güvenliğinin ve kullanıcıların bütünlüğünü sağlamak için oluşturulan düzenlemelere uyduklarının farkında olmalıyız.

Mobilya, aksesuar, oyuncak ve sarf malzemeleri her zaman her yaş grubuna uygun olmalıdır.

Lego oynayan çocuk
Lego oynayan çocuk

Kısacası

Çocukların eğlenceli, esnek ve rahat alanlarda öğrenebilmeleri için onlara kendilerini rahat hissedecekleri ve hem farklı odalarla hem de sınıf arkadaşlarıyla etkileşime girebilecekleri uygun bir ortam sağlamalıyız.

Tüm bunlara ek olarak, öğrenmenin oyun yoluyla anlamlı olmasını ve çocukların büyük ölçüde çevre ve onlara sunduğu olanaklar sayesinde iletişim kurabilmelerini ve kendilerini ifade edebilmelerini sağlamayı başarırsak, başarının garantili olduğundan emin olabiliriz.

Rutine düşmemek, özgünlüğü kullanmak, kullanıcıların ve ailelerin kendi talep ettikleri ihtiyaçları tespit etmek, yeni kaynaklar ve malzemeler hakkında sürekli bilgi sahibi olmak, esnek ve işlevsel bir dekorasyona yardımcı olacaktır.

Orijinal mekanları dekore etmek için ilk kararı vermek söz konusu olduğunda belki de en iyi seçenek, zamanda geriye gidip kendimizi yeniden çocuk gibi hissetmek ve kendimize sormak olacaktır…

Hayallerimizdeki çocuk odası nasıl olurdu?

Bunlara'da bakmalısın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu