İç Dekorasyon Çalışma Alanında Verimliliği Nasıl Etkiler?

Çalışanların çoğu, çalışma ortamlarında evlerinden daha fazla zaman geçiriyor. Bu nedenle iş yeriniz, çalışma hayatınızın çoğu için evinizden uzaktaki eviniz olur. İşyeri kültürleri, işgücünden en iyi şekilde yararlanmak için işbirliğini, iyi hisleri ve üretkenliği teşvik etmelidir.

Serin, işbirlikçi ve eğlenceli bir şirket kültürünün yükselişi, bir şirketin rahat ve uzlaşmacı bir ortamda çalışırken sunabileceği en iyisini isteyen iş arayanlar için büyük bir çekimdir. Çoğu teknoloji şirketi veya start-up, birinin sadece içinde çalışmayı hayal edebileceği türden çalışma alanları ve kültürler sunar.

Bu, birçok şirket ve yeni kurulan şirket için çok zor bir seçenek gibi görünse de, işyeri iç tasarımının temelleri, bankayı sarsmadan üretkenliği ve çalışan memnuniyetini önemli ölçüde artırabilir.

İç Dekorasyon Çalışma Alanında Verimliliği Nasıl Etkiler.  Çalışma yeri ile birlikte soluk gri ultra modern güneş odası

İşyeri Sinerjisinin Önemi

Bir çalışma ortamındaki çeşitliliğin ve ekip temelli beceri setlerinin faydaları, herhangi bir işletmenin başarısı için çok önemlidir. Bir çalışma alanındaki yaratıcılık ve işbirliği akışı, ekip çalışmasının ve üretkenliğin verimliliği için temeldir ve bu da yüksek kaliteli sonuçlar sağlar. Bu nedenle, işyerindeki sinerji, hem çalışan düzeyinde hem de alt satırda başarı için tonu belirler.

Çalışanlara, işyerinde mutlu olmadıklarında kolayca değiştirilebilecek başka bir numara muamelesi yapma günleri geride kaldı. İşverenler, çalışanlara birbirleriyle besleyici ve şeffaf bir ilişkiden yararlanacak bir ailenin parçası olarak davranmanın faydasını fark ettiler. Bir çalışan ne kadar mutlu olursa, o kadar çok çalışır ve o kadar uzun süre sadık kalır ve şirketin hedeflerine bağlı kalır. Harika bir çalışma kültürü ve ortamı sunarak bir işgücünü cezbetmek ve elde tutmak, sürdürülebilir başarının anahtarı olabilir.

İç Dekorasyon Çalışma Alanında Verimliliği Nasıl Etkiler.  Çalışma alanı ile modern tarzda yatak odası

Ancak bir iç tasarım uzmanı değilseniz ve sinerji işaretini kaçırıp kaçırmadığınızdan emin değilseniz, yalnız değilsiniz. Neyse ki, usta ve yaratıcı iç mimarlar tam da bu nedenle var ve bu da onları uzun vadeli başarı için harika bir yatırım haline getiriyor. Bu nedenle, ticari sektördeki iç mekanlar için profesyonel bir yeteneğe sahip olan Amos Beech gibi işyeri danışmanlarını aramak isteyebilirsiniz. Amos Beech, her işletmenin ihtiyaçlarını anlayan ve her müşteriye özel ısmarlama iç tasarım projeleri sunan bir ticari iç tasarım uzmanları ekibi sunar. Esnek çalışma alanlarını uygulamak için bir iç tasarım danışmanlığı işe almak, etkili işbirliği kültürünü güncellemenin ve en üst düzeye çıkarmanın tercih edilen yoludur.

Bununla birlikte, ticari iç mimarlara paranız yetmiyorsa, kullanabileceğiniz tasarım temelleri vardır ve bunlar, bir profesyonel ekibi işe alıyormuşsunuz gibi aynı etkiye sahip olabilir. İhtiyacınız olan tek şey, kendi ofis sinerjinizden en iyi şekilde yararlanmak için iyi tasarımın temellerini anlamaktır.

Renklerin Psikolojisi

Tasarım alanında her renk, ruh halini yükseltmek ve yaratıcılığı teşvik etmek için kullanılabilecek farklı bir duygu veya duygu uyandırır. Bir çalışma ortamında doğru renk kullanımı, bireylere herkese fayda sağlayacak yüksek düzeyde iş veya yaratıcılık üretme konusunda ilham verebilir. Bu, tasarımın içindeki renk psikolojisi olarak bilinir.

Her rengin psikolojik anlamı nedir?

  • Mavi tonlar güven, güvenlik ve huzur duygularını uyandırır
  • Yeşil tonlar büyüme, istikrar ve güvenlik duygularını uyandırır
  • Kırmızı tonlar güç, heyecan veya bağlılık duygularını uyandırır
  • Mor tonlar kraliyet, zenginlik ve boy duygularını uyandırır
  • Sarı tonlar iyimserlik, mutluluk ve sıcaklık duygularını uyandırır
  • Portakal tonları hırs, canlanma ve eğlence duygularını uyandırır

Bu, her rengin iki tarafı olduğu için renk psikolojisinin geniş bir açıklamasıdır. Örneğin kırmızı, aynı zamanda tehlikeyi, sarı ise tedbiri vb. Temsil edebilir. Ofis içinde renk teknolojisinin doğru uygulanması, uygun şekilde kullanıldığında üretkenliği artırabilir. Kırmızı, bir güç oyunu olarak duyulara hitap ettiği için, yanlış bir şekilde kullanılırsa, insanları bunun yerine bir tehlike duygusu olduğuna ikna edebilir. Mor, turuncu ve sarı için de aynı şey söylenebilir – yanlış şekillerde kullanıldığında uyarmak yerine dikkat dağıtıcı olabilir.

Çalışma alanı boyunca küçük dozlarda renklerle başlamak ve yavaş yavaş onu cesurca kullanmaya doğru ilerlemek, başlamanın en iyi yolu olabilir.

Daha Yeşil – Daha İyi

Bir çalışma ortamındaki havanın konsantrasyonu ve kalitesi asla küçümsenmemelidir. İşçilerin optimum seviyede çalışması için iç mekan bitkileri ve yeşil dış mekanlar gereklidir. Bitkiler, çevrelerindeki zararlı gazları emerek havayı arındırma ve zararlı bileşikleri uzaklaştırma yeteneğine sahiptir.

Bitkilerin iç mekanda kullanılması sadece havayı temizlemekle kalmaz, aynı zamanda rahatlama ve huzur duygusu uyandıran dış mekanı içeri getirir. Çalışanların keyif alması için anında bir ruh hali kaldırıcı ve bağışıklık güçlendirici için saksı bitkilerini iç mekana getirmeyi düşünün. Açık yeşil alanlar, çalışanların molalarını geçirmek için kullanabilecekleri rahat oturma ve masa alanı içermelidir. Daha fazla konfor için, işyerinin estetiğine katkıda bulunacak hava koşullarına dayanıklı yastıklar düşünün.

Işığa Adım Atın

Doğal ışık, ticari binalarda az bulunan bir maddedir. Bir ofis ortamında doğal ışık kullanımını en üst düzeye çıkarmak, üretkenlik için çok önemlidir. Karanlık odalar, köşeler ve alanlar dinlenme ve iyileşme sürecini teşvik eder ve bu da son teslim tarihine kadar çalışan çalışanlar için zararlı olabilir. Vücudumuz karanlık ortamlarda olduğumuzda uyku moduna geçecek şekilde tasarlanmıştır, bu nedenle yorgunluk genellikle büyük bir üretkenlik tehdididir. Doğal olarak, pencerelerin ve çatı pencerelerinin kullanılması bu sorunu önleyebilir, ancak büyük pencereler veya tavan pencereleri mevcut bir binada her zaman mümkün değildir. Bu nedenle, bir ofis alanı içinde aydınlatmanın doğru kullanımı dikkatlice düşünülmeli ve kurulmalıdır. Düzgün aydınlatmanın etkileri hemen ortaya çıkar, bu da bu tasarımın çabasını ve maliyetini paraya değer kılar.

İç Dekorasyon Çalışma Alanında Verimliliği Nasıl Etkiler.  İş yeri köşesi ile beyaz minimalist alan

Benzer şekilde, kötü aydınlatma çalışanlarda kötü ruh hallerine neden olabilir. Çoğu zaman, bir bina içinde estetik nedenlerle doğal ışık feda edilir ve bu durumda, karanlık ve kirli alanları düzeltmenin en iyi yolu aydınlatmayı düzeltmektir. Çoğu zaman, bir binayı yapısal olarak doğal ışığı içerecek şekilde değiştiremezsiniz, bu nedenle bir işyerinde doğru aydınlatma türüne odaklanmak son derece önemlidir. Yetersiz aydınlatma, bir kişinin gözlerini zorlayabilir, yorgunluğu artırabilir, baş ağrısına neden olabilir ve işyerinde yıkıcı olan hayal kırıklığına uğramış çalışanlara neden olabilir. Sert aydınlatmanın aşırı kullanımı da ofiste yorgun, kayıtsız veya motive olmayan insanlara katkıda bulunan olumsuz etkilere neden olabilir. Sert aydınlatma, migren ve belirli epilepsi türleri için tetikleyici olabilir ve mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.

Dikkat Çekme Sanatı

İş yerinizde zarafet, karakter veya ilham eksikliğini fark ederseniz, ofis alanını yenilemek için sanat eserlerini veya heykelleri düşünün. Dikkatle seçilmiş sanat eserlerini, sohbeti tetikleyebilecek veya sevinç duyguları uyandırabilecek toplanma alanlarına yerleştirin.

Resepsiyon alanlarına yerleştirilen ilginç heykeller ve parçalar, ofis kültürünün tonunu belirleyebilir ve her sabah konuksever bir işaret olabilir. Bir kez daha, yanlış zamanda çalışanların dikkatini dağıtmamak için renk kullanımı dikkatlice düşünülmelidir.

Çalışma Alanı Akışı

İşbirliği ve şeffaflık, şirketinizin süreçleri ve iş akışı için kritik önem taşıyorsa, açık ofis alanları bunu kolaylaştırmak için en iyisidir. Küçük, karanlık ve kapalı ofisler ekip çalışmasına ve işbirliğine elverişli değildir. Açık planlı bir ofiste doğaçlama beyin fırtınası yapabilme yeteneği, tüm çalışanlar duvarlar ve kapılarla ayrıldığında ciddi şekilde en aza indirilir.

Binanızın güvenli bir şekilde sökülebilen prefabrik duvarları veya bölmeleri varsa, bu çalışma alanını açmak ve çalışanları birbirleriyle yakın çalışmaya teşvik etmek için yapılmalıdır. Açık alanlar yalnızca işçiler için etkili bir şekilde işbirliği yapma fırsatı yaratmakla kalmaz, aynı zamanda binaya bir hareket özgürlüğü duygusu vererek hapsetme ve klostrofobi hissini en aza indirir.

Mola Odaları

İşçilerin isterlerse molalarını ve öğlen yemeklerini yapabilmeleri için uygun bir mola odası sağlanmalıdır. İyi tasarlanmış ve işlevsel bir mola odası, bacaklarını uzatması, ekran zamanına ara vermesi veya bir yemek sırasında meslektaşlarıyla sosyalleşmesi gereken çalışanlara hitap edebilir.

Rahat oturma, aydınlatma ve havalandırma, iyi bir mola odasının temel bileşenleridir. Ofisin geri kalanında olduğu gibi, çalışanların molaları sırasında enerji seviyelerini canlandırmak ve eski haline getirmek için iç mekan bitkilerini ve renk terapisini dahil edin.

Konfora Karşı Estetik

Çalışma masalarında rahat olan çalışanlar, rahat edemeyenlere göre daha uzun süre odaklanma eğilimindedir. Bir çalışanın rahat etmesini sağlayan bir numaralı faktör, destekleyici ve işlevsel olan uygun bir çalışma sandalyesidir.

İnsanları uzun süre barındıracak şekilde tasarlanmayan sandalyeler, yorgunluk ve sırt ağrısı gibi bedensel ve ruhsal sorunlara neden olabilir. Bu sorunlar daha sonra bir çalışanın refahını etkiler ve bu da üretkenliği veya işe katılımı etkiler. Çalışanlarınızın hem rahat hem de sağlıklı olmasını sağlamak için her zaman ofis için karşılayabileceğiniz en iyi sandalyeleri satın alın. Aynı şey fonksiyonel ofis mobilyaları için de söylenebilir. Mobilyanın sadece estetik değer için değil, iş kullanımı için rahat ve uygun olmasını sağlayın.

Bu tasarım temellerini evinize, iş yerinize veya şirket alanınıza dahil ederek, binayı parçalayıp baştan başlamak zorunda kalmadan üretkenlik ve başarı seviyelerini yükseltebilirsiniz. Biraz planlama ve düşünce ile herkes, tıpkı bir profesyonel gibi, maksimum estetik değer için iç tasarım becerilerini geliştirebilir!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu