Şömineli Oturma Odaları – [ Size İlham Verecek 16 Fikir ]

Soğuk bir öğleden sonra ateşin etrafında oturmaktan veya bir kış gecesinde alevlerin ışığında kitap okumaktan daha iyi bir şey olamaz. Şüphesiz bir şömine, hem açıkken hem de kapalıyken oturma odanıza çok ilginç ve güzel bir unsur katar.

Genelde evlerde görülen bir unsur olsa da günümüzde dairenizde şömine bulundurmanızı ve faydalarından yararlanmanızı engelleyen hiçbir şey yoktur. Evi ısıtmak için işlevsel bir unsur olmasının yanı sıra oturma odanıza bolca stil ve şıklık katan dekoratif bir aksesuardır.

Size İlham Verecek 16 Fikir

Aşağıda, oturma odanıza bir şöminenin nasıl entegre edileceğine dair birçok fikir göstereceğiz ve ayrıca birkaç farklı model göstereceğiz. Elbette bu görüntüler arasında sizi ilk bakışta aşık edecek bir şömine bulacaksınız.

Klasik şöminenizi canlandırın

1-Klasik şöminenizi canlandırın
Kaynak

Evinizin orijinal yapısında bir şömineye sahip olduğu için yeterince şanslıysanız, onu tasarıma dahil edebilir ve oturma odasının merkezine dönüştürebilirsiniz. Şüphesiz mekana çok özgün ve özgün bir detay verecektir.

Bu şömineler genel olarak açıktır, ahşapla çalışırlar ve dışarıya harika bir çıkışa ihtiyaç duyarlar, bu yüzden onları en üst kattaki evlerde veya apartmanlarda bulmak yaygındır. Genellikle rengini veya bazı detayları değiştirerek oturma odanızın tarzına entegre edebileceğiniz çok güzel tasarımları vardır.

Şömineyi daha modern bir stile uyarlayın

2-Şömineyi stile uyarlayın m † s-modern
Kaynak

Öte yandan evinizdeki şöminenin orijinal pervazlarının üzerine bir kat boya ile modern oturma odanızda öne çıkan bir unsur elde edebilirsiniz. Koyu renkler, bir mekandaki şöminenin vurgulanmasında yaygın olarak kullanılır ve bu nedenle ona daha fazla önem verir.

Şöminenizi farklı malzemelerle vurgulayın

3-Şöminenizi farklı malzemelerle vurgulayın
Kaynak

Şöminenize oturma odasında öne çıkmasını sağlayan malzemelerle yeni bir yüz kazandırabilirsiniz. Mermer ve ahşap, şöminelerin her mekana verdiği önem ve zarafet havasını iddia etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Fayanslarla süslemeyi seçin

4-Fayanslarla dekore etmeyi seçin
Kaynak

Şöminenizi çok daha modern bir malzeme ile dekore etmek için bir başka seçenek de gerekli yalıtımı sağlayan ve aynı zamanda mevcut birçok tasarım arasından seçim yapma imkanı veren fayanslar kullanmaktır. Klasik şömineden kaçmak için çağdaş ve eklektik oturma odaları için harika bir seçenektir.

Modern ve sade bir şömine seçin

5-Modern ve basit bir şömine seçin
Kaynak

Rahat bir alan gerektiren ancak aynı zamanda basit olan İskandinav tarzı oturma odalarında harika görünen bir seçenek, düz çizgili ve süslemesiz bir şömineyi tercih etmektir. Bu sayede oturma odanıza ateşin büyüsünü uyumlu bir şekilde katarak, onu mekanın geri kalanıyla bütünleştiriyorsunuz.

Kapalı şömineyle şık bir şekilde dekore edin

6-Kapalı şömineli tarzla dekore et
Kaynak

Kapalı şömineler, oturma odasında sigara içmemek, ancak yine de sıcaklığın ve alevlerin manzarasının tadını çıkarmak için idealdir. Ayrıca bu tip şömineler tek bir tıklamayla elektrikli, aydınlatma olabilmektedir. Kuşkusuz bu model, modern oturma odaları ve duvar boyunca belirgin bir unsur oluşturmak için idealdir.

Şömineyi diğer oturma odası işlevlerine entegre edin

7-Şömineyi oturma odasının diğer işlevlerine entegre edin
Kaynak

Şöminenin yapısından yararlanarak etrafındaki diğer fonksiyonları belirleyin ve oturma odasına en iyi şekilde uydurun. Pek çok insan televizyonu şöminenin üzerine yerleştirmeyi tercih ediyor, ancak buna karşı öneriler var ve belki de bir resim veya ayna yerleştirmek daha iyidir.

Yanlarda, bacaların genel olarak sahip olduğu merkezlilikten yararlanılarak her iki tarafa raflar veya depo alanı yerleştirilerek duvarda simetri yaratılır.

Köşe şöminesi oluşturun

8-Bir-köşe-şömine oluştur
Kaynak

Aynı anda iki tarafın da kullanabileceği ideal bir şömine modelidir. Tek cepheli şömineyi tercih etmek zorunda değilsiniz, ancak böyle bir modelle aynı anda iki mekanı dekore edip ısıtabilirsiniz.

Şöminenizi oturma odasının merkezine dönüştürün

9-Şöminenizi oturma odasının merkezinde dönüştürün
Kaynak

Şöminenin yapısını rengi veya kaplama malzemesi ile vurgulayarak, onu odanın merkezine ve garantili bir odak noktasına dönüştürürsünüz. Bu fikir, tavana ulaşan bacalarda yaygın olarak kullanılır ve harika bir tasarım ve duruşa sahip dikey bir unsuru işaretler.

Alanları bölmek için şömineyi kullanın

10-Bölmek için-şömine-kullan
Kaynak

Ortamları ayırmanın ve tasarımda kazanmanın iyi bir yolu, her iki alanda da alevlerin tadını çıkarmak için iki cepheli bir şömine kullanmaktır. Bu fikir, oturma odasını yemek odasından ayırmak ve şömineyi ikisine de entegre etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Şömineyi alçak bir duvara birleştirin

11-Alçak bir duvardaki bacayı birleştirin
Kaynak

Bu fikir, ortamları ayırmak için de kullanılabilir, ancak alanların görsel olarak ve ışıkla iletişim kurmasına izin verin. Bu şömine modeli, iki alanı bölmek ve bu elemanı örneğin bir tarafta şömineyle ve diğer tarafta depolama alanlarıyla her iki tarafta da kullanabilmek için harikadır.

Oturma odanızdaki bölme duvarından yararlanın

12-Oturma odanızdaki duvarı bölen avantajlardan yararlanın
Kaynak

İki bölmeyi bölerek çıkaramayacağınız bir duvarınız varsa, biraz daha şık bir hale getirmek için bir şömineden yararlanın ve bütünleştirin. Bu fikir öncekilere benzer, ancak burada evin orijinal duvarı korunur.

Minimalist bir şömineye gidin

13-Minimalist Bir Şömine Seçin
Kaynak

Beyaz bir duvarda camla kapatılmış bir ateş hattı, oturma odanıza bir şömineyi entegre etmek için bulunabilecek en basit ifade olmalıdır. “Az daha çoktur” ifadesinin dediği gibi, bu türden bir şömine eklemek de ortama çok fazla şıklık ve tasarım katar.

Oturma odasının herhangi bir köşesine demir bir şömine yerleştirin

14-Oturma odasının herhangi bir köşesine-bir-demir-şömine-yerleştirin
Kaynak

Bu tip bacalara genellikle soba denir ve sadece duvardan dışarıya geçebilen küçük bir havalandırma borusu gerektirdiğinden yerleştirilmesi çok kolaydır. Genel olarak rustik tarzdadırlar, ancak tasarımlarına bağlı olarak diğer oda türlerine çok iyi uyum sağlayabilirler.

Çok çeşitli modeller var, evinizi çevreye zarar vermeden ısıtmak için biyoetanol, bitkisel alkol veya peletlerle çalışan odun sobalarından daha sürdürülebilir sobalar bile bulabilirsiniz.

Tavandan asılı, çok retro bir seçenek

15-Tavandan-çok-retro-asma seçeneği
Kaynak

Oturma odanıza daha retro ve özgün bir tarz kazandıran bir ocak. Bu tür bir şöminenin çatıdan geçen bir havalandırma borusuna ihtiyacı vardır, bu da onu destekleyen şeydir, bu nedenle muhtemelen daha fazla çalışma gerektirecektir, ancak kesinlikle çok daha etkileyici bir etki sağlayacaktır.

Daha modern bir tavan şöminesi bulun

16-Tavan-şömine-m † s-modern
Kaynak

Ayrıca tavandan düşen ve zeminde bir yapı ile buluşan modelleri tercih ederek, oldukça modern ve eşsiz oturma odası içerisine bağımsız bir unsur ekleyebiliyorsunuz. Bu fikir, şömineyi bir duvarla sınırlamamak ve onu tam anlamıyla oturma odasının merkezi yapmak için harikadır.

Oturma odanızda şömine ile ısının

Şömineler sadece eski evler için ayrılmış bir şey gibi görünse de, bu fikirleri gördükten sonra, bir şömineyi her tür eve entegre edebileceğinizi kesinlikle fark ettiniz.

En sürdürülebilir olanlar ve daha güvenli olan elektrikli olanlar da dahil olmak üzere piyasadaki tüm seçeneklerle şömineler, artık herhangi bir oturma odasının parçası olabilecek bir unsurdur.

Öyleyse hayaliniz ateşin alevlerini seyrederken her zaman kendinizi kanepeye atmaksa, eminiz ki bu fikirlerden bazılarıyla bunu başarabilir ve sonunda oturma odanızda bir şömine bulundurabilirsiniz.

Şömineli Oturma Odaları – [ Size İlham Verecek 16 Fikir ] konusu ilk beyazyastik.com üzerinde yayınlandı.

Bunlara'da bakmalısın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu