2024’te Ahşap, Ağartma Ve Dokulu Parke Döşeme Trendleri

Ev sahipleri yeni zevkler geliştirdikçe ve teknoloji sürekli artan tasarım çeşitliliğine izin verdikçe, döşeme trendleri yıllar içinde değişir.

2024’te döşeme için orta kahve tonları hala popüler. Devam edebilecek diğer bir trend ise, zeminde tümseklere izin vermektir. Estetiğin bir parçası olarak ve daha doğal bir his yaratmak için mineral çizgiler ve düğümler.

Füme ahşap zeminler

Hemen hemen her tür parke zemin, onlara bitmiş bir görünüm vermek için boyanır. Füme parke zeminler zengin bir renk ve doku kazanır. Bu tür kaplamalar için ahşap, “tütsüleme” adı verilen bir işleme tabi tutulur. Bunu yapmak için odun, gerekli amonyak buharı konsantrasyonunun üretildiği bir odaya yerleştirilmelidir. Ahşap amonyak ile reaksiyona girer ve renk değiştirir. Reaksiyon her zaman aynı değişikliklere yol açmaz.

Nihai patina, ahşabın türü, dış ortam ve haznedeki atmosfer dahil olmak üzere bir dizi faktöre bağlıdır. Kesinlikle benzer iki orijinal ahşap parçası bile işlendikten sonra renk açısından büyük farklılıklar gösterebilir.

Ancak genel olarak sigara içmek ahşabın rengini koyulaştırır ve ahşabın doğal dokusunu ortaya çıkarır. Son görünüm, lake parke zeminlere göre çok daha davetkar ve lüks.

Ağartılmış ahşap

Çoğu parke zeminde bulunan açık kahverengi lekeleri herkes sevmez. Bazıları zemine daha yumuşak, ağartılmış bir görünüm tercih eder.

Bu döşeme türü, ağartma işleminden geçmiş ahşaptan yapılmıştır. “Rengi” çıkarmak için ahşabın yüzeyine kimyasal bir solüsyon uygulanır.

“Ağartma” işlemi, ahşaba kül rengi bir görünüm verirken, doğal ahşabın damarını alt kısımda görünür bırakarak doğal ahşabın çekiciliğini ve güzelliğini korur.

Bir ev tadilatı planlarken, hangi seçeneğin sizin için en uygun olduğunu düşünmelisiniz: mevcut parke zeminleri ağartmak veya bunları önceden kireçlenmiş parke zeminlerle değiştirmek.

Mevcut ahşap zemininize bembeyaz bir görünüm vermeye çalışmak genellikle maliyetli ve sıkıcı bir iştir. 2024 yılı parke trendi özellikle Provencal veya klasik tarzdaki evlerde popüler olacak.

Yaşlı ahşap ve beton karolar

Aşınmış zeminler uzun süredir ortalıkta dolaşıyor, ancak son zamanlarda daha da popüler hale geldiler. 2024’te daha fazla ev sahibi yaşlı zeminleri seçecek.

Eskitilmiş zeminler eskitilmiş ve döşenmiştir, bu da onlara biraz aşınmış bir görünüm verir. Güzel bir rustik görünümün istendiği odalar için çok uygundurlar.

Aşınmış parke zeminler hazırlanırken, istenilen aşınma seviyesi ve tarzına göre farklı işlemler yapılır. Her bir ahşap plakanın kenarları elle fırçalanır, antik ahşabı taklit etmek için girdap işaretleri ve kesikler eklenir ve parlaklığı gidermek ve onlara pürüzsüz, eskimiş bir doku vermek için plakalar fırçalanır.

Parke zeminler sizi etkilemiyorsa, beton veya çimento gibi diğer aşınmış zeminleri de tercih edebilirsiniz.

Bu malzemeler, cilalamayı en aza indirmek ve aşınmış bir patina oluşturmak için yapay olarak işlenir. Çoğu stille mükemmel uyum sağlarlar ancak en çok loft daireler ve modern evler için uygundurlar.

Güzel desenlere sahip ahşap zeminler

Yaşam alanlarınızdan birine özgün bir dokunuş katmayı düşünüyorsanız, desenli parke zeminleri seçenekler listenize ekleyebilirsiniz.

Özellikle balıksırtı desenleri mutfaklarda, banyolarda ve diğer odalarda giderek daha popüler hale geliyor. Belki de desenli zeminlere daha yakından bakmalısınız. Chevron ve balıksırtı desenleri, mutfakta veya yemek odasında harika vurgulardır.

Vintage görünümlü siyah beyaz

Vintage her zaman bir nostalji sembolü olmuştur, geçmiş yılların sıcaklığını ve anılarını çağrıştırır. 2024’te, artık tarihi evleri süsleyen eski siyah beyaz fayanslar olmasa da, siyah beyaz fayanslar geri dönüş yapacak.

Yeni karolar daha lüks ve grafik bir tarza sahip. Giderek daha fazla ev sahibi, zeminlerinin benzersiz olmasını istiyor. Bunu başarmak için, daha koyu grafik desenlere sahip daha küçük karolar kullanıyorlar. Bu sayede vintage ve modern uyumlu bir şekilde kombinlenebilir ve kusursuz bir görünüm elde edilir.

Grafik karolar

Pek çok insan zeminini sanatsal bir tuval olarak kullanmak istemez. Ancak fayanslarınızda benzersiz ve zarif desenlerden hoşlanıyorsanız, grafik desenli karolar tam size göre!

En son teknoloji sayesinde, üreticiler sonsuz sayıda mozaik görüntüyü yeniden üretebilir. Yinelenen bir desene sahip karolar veya zemin boyunca büyük bir desen oluşturmak için bir yapboz gibi birbirine uyan karolar elde edebilirsiniz. Grafik mozaikler tek renklidir, ancak kendinizi çok çılgın hissediyorsanız, göz alıcı çok renkli desenlere ve harflere sahip karolar da vardır.

Büyük porselen karolar ve altıgenler

Duvar Karoları 2024
Ev sahipleri tarafından mutfak ve banyo tadilatlarında kullanılan büyük boyutlu porselen karoların popülaritesinin artmasıyla birlikte, bu tür desen ve şeklin de artmasını bekliyoruz.

Altıgen fayanslar bir süredir özellikle mutfak ve banyoda ön plana çıkıyor. 2024 yılında oturma odasında, yemek odasında, mutfakta kullanılmak üzere altıgen karoların yanı sıra çeşitli şekillerde geniş formatlarda göreceğiz … Bu desenler her odada güzel etkiler yaratıyor!

Gözyaşı desenleri de daha yaygın hale geliyor ve 2024’te popülaritesini artırmaya devam edecek. Sonunda birbiriyle karışacak olan zeminin farklı dokularını, boyutlarını ve renklerini gösterebilirler.

Doğal Renkler

Seramik Fayans 2024
Temellere, doğallığa ve sadeliğe dönüş, önümüzdeki on yılın önemli bir yönüdür.

Sürdürülebilirliğe artan odaklanma ve iç mekanlarda doğal renklerin kullanılması ile doğal renk trendi bir süre daha devam edecek. Doğal ahşabın sadeliği ve rahatlığı, çoğu insanın aradığı rahatlatıcı lüksü yaratacaktır.

Genel fikir birliği, 2024 yılına kadar geleneksel malzemelerin artık kimseye hitap etmeyeceği yönünde. Ev sahipleri, tasarım ve doku açısından benzersiz olan, özel olarak işlenmiş zemin kaplaması ister. Füme ahşap, ağartılmış zeminler, dokulu karolar veya ahşap efektli karolar.

Alıcılar yeni, ilginç seçenekler arıyor. Şans eseri, 2024 döşeme trendleri kalite, çeşitlilik, stil ve seçenek sunuyor.

Bunlara'da bakmalısın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu