Dikdörtgen bir oturma odasında alan yaratmak için 6 ipucu

Salon Dekorasyonu Örnekleri 2023

oturma odası-dekorasyonu-dikdörtgen
Dikdörtgen oturma odası dekorasyonu

Dikdörtgen bir oturma odasının dekorasyonunda başarının anahtarı planlamada yatar. Bazı fikirler çevrenin güzelliğini artırırken bazıları da mekanı görsel olarak cüceleştirir. Dikdörtgen bir odaya nasıl ferah bir his verilir? BeyazYastik.Com’da çeşitli fikirleri paylaşıyoruz.

1. Temel mobilyalara öncelik verin

oturma odasındaki mobilya
Salon Oturma Odası Mobilya modelleri

Odanın ortasındaki alanı temizlemek için duvarların yanındaki boşluktan yararlanmanız tavsiye edilir. Boş alan geçişi ve hareketi kolaylaştırır. Dikdörtgen oturma odasının dar olduğu durumlarda, rahat bir yaşam alanı oluşturmak için temel mobilyaları tercih etmeniz önerilir.

2. Kat planında simetri olup olmadığına bakın.

oturma odasındaki koyu renkli kanepe
Oturma odasındaki koyu renkli kanepe

Dikdörtgen bir oturma odasının şekli, sizi öğelerin dağılımında simetri aramaya davet eder. Örneğin, üç kişilik bir kanepe, ana mobilya parçasının her iki yanında tekrarlanan bir kompozisyonun merkezi haline gelebilir. İki yan sehpa, oturma alanı ile ideal bir kombinasyon oluşturabilir.

Tavsiye: 15 Dar ve uzun bir oturma odası için çözümler

Aynı zamanda pratik ve son derece dekoratif bir destek yüzeyidir. Güzel bir gölgeye sahip bir masa lambası, rahat bir aydınlatma ve detaylara yüksek düzeyde dikkat sağlar.

3. Oturma odanızın dekoruna bir ayna ekleyin

şömine üstü ayna
Şömine üstü ayna kullanımı

Pencerenin konumu, oda planlanırken göz önünde bulundurulması gereken faktörlerden biridir. Pencerenin yaşam alanındaki konumu, kısmen doğal ışığın girişine yapılan referansa bağlıdır. Dikdörtgen bir alanı dekore ederken ayna özel bir önem kazanır.

Odanın genişliğine dair başka bir bakış açısı sunduğunda anında bir ferahlık hissi yaratır. Odanın boyutları değişmeden kalır, ancak yansıma odanın görüntüsünü dönüştürür. Aslında detayların önemini artıran bir unsurdur. Manzaralı bir pencerenin önüne yerleştirildiğinde, içeriden algılanan manzarayı çerçeveler. Ancak odadaki diğer notaları, örneğin bir tabloyu, bir mobilya parçasını veya bir lambayı da vurgulayabilen bir aksesuardır.

4. Hafif mobilyalar

oturma-alanı-ışıklı-mobilya
Dekoratif Led Işıklı Oturma Grupları

Bir mobilya parçasında hafiflik hissini artıran birçok bileşen vardır. Şeffaf bir sehpa bu etkiyi yaratır. Sığ tabanlı mobilyalar, askıya alınmış bir alt ünite, açık renkli bir tasarım veya düz çizgilerle çerçevelenmiş bir format, bütünün görsel ağırlığını azaltarak odanın ferahlığını artıran diğer dekoratif fikir örnekleridir.

5. Rahat, açık ve parlak renkler

oturma odasında gri kanepe
Gri Salon Oturma Odası Mobilya Modelleri

Nötr tonlar, mevsimlerle birlikte gelişen zamansız bir estetik yaratmak için idealdir. Bu şekilde taban, her sezon yeni nüanslar eklemek için esnek bir çerçeve sağlar. Yaşam alanını giydirmek için seçilen renklerin nihai sonuç üzerinde kesin bir etkisi vardır.

Bu nedenle, hafif, narin ve ışıltılı bileşenlerin varlığına öncelik verilmesi tavsiye edilir. Gri, kromatik düzeyde ince kontrastlar yaratan bileşenlerden biridir.

6. Çekici ve zarif bir odak noktası seçin

ince kontrastlarla dekore edilmiş oturma odası
ince kontrastlarla dekore edilmiş oturma odası

Oturma odası dekorunun planlanması, dikkatin bilinçli olarak odadaki belirli bir noktaya yönlendirilmesine yardımcı olur. Odanın en çekici perspektifini bulmaya özel dikkat gösterilmelidir. Odak noktası, sabit bir referans noktası olarak öne çıktığı için belirleyicidir. Diğer tüm bileşenlerin etrafında döndüğü çekirdektir.

Dikdörtgen bir oturma odası uzatılmıştır. Birçok olanak sunan bir mekan türüdür. Detaylarla odanın ferahlığını nasıl artırabilirsiniz? Nihai hedefle bağlantılı olan önlemlere öncelik verin.

Bunlara'da bakmalısın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu