Oturma odalarının düzenlenmesinde yapılabilecek 6 yanlış

büyük pencereli ve şömineli oturma odası
büyük pencereli ve şömineli oturma odası

Küçük oturma odaları uygulamada birçok olanak sunar, çünkü şu anda çok sayıda dekoratif çözüm mevcuttur. Diğer bir deyişle, her türlü ortama uyacak fikirler ve trendler var. Ancak, sınırlı sayıda kullanılabilir metrekare, aşağıdaki yaygın hatalardan kaçınılması gereken bir bağlam sunmaktadır.

1. Fazla süs eşyası ile doldurulmuş duvarlar

güzel ve rahat oturma odaları
Güzel ve rahat oturma odaları

Ortamı kişiselleştirmek için odanın bu perspektifine dikkat çekmek iyi bir fikirdir. Duvarlar kuşkusuz bir sanat eseri veya ayna gibi özel parçaların görünürlüğünü artırır.

Tavsiye: Mutfak ve salonları vitrinlerle dekore etmenin 6 avantajı

Bununla birlikte, yaygın bir hata, görsel gürültü ekleyen fazla sayıda öğeyle birden fazla duvarı aşırı yüklemektir. Başka bir deyişle, bazı ayrıntıları yerleştirmek için ana perspektife öncelik verilmesi tavsiye edilir.

2. Odanın zemininde veya mobilyalarında karanlık renkler kullanın.

Oturma Odası Yuvarlak Halı Modeli
Oturma Odası Yuvarlak Halı Modeli

Küçük oturma odalarının dekorasyonunda da koyu tonlar hoş karşılanır. Yeni olasılıklar eklerler, odanın tasarımındaki yaratıcı evreni genişletirler. Ancak, çoğunlukla odanın tabanında veya mobilyalarda kullanıldıklarında bir hata haline gelebilirler.

Bu durumda, koyu renkler ortamın daha az parlak görünmesini sağlar. Ayrıca ferahlık hissini azalttıkları için bağlamı da cüceleştirirler.

3. Önceliklerin açıkça belirlenmemiş oluşu

oturma odasının duvarına asılmış televizyon
Oturma odasının duvarına asılmış televizyon

Dekor gerçekçi hedeflerle uyumlu olmadığında küçük bir oda daha az pratik ve işlevsel hale gelir. Hedefleri tanımlamak ve beklentileri ayarlamak çok önemlidir.

Kişisel bir bakış açısıyla hayal edilen mekan olarak algılanan idealin ötesinde, mekanı en iyi versiyonuyla güzelleştirmek için gerçeği gerçek özünde analiz etmek önemlidir. Ancak, başka bir konuya odaklanmak için bir yönden vazgeçmek tavsiye edilebilir.

4. Fazla yer işgal eden bir sehpa

ince kontrastlarla dekore edilmiş oturma odası
ince kontrastlarla dekore edilmiş oturma odası

Bağlamla kurulan bağlantının yarattığı rahatlık deneyimine müdahale eden dekoratif hatalar vardır. Örneğin, güvenli hareketi engelleyebilecek engeller vardır. Sehpa, kanepelere göre stratejik bir konuma sahiptir. Yaşam alanındaki koltuklara yakınlığıyla öne çıkan yardımcı bir parçadır.

Dahası, çok çekici trendler olduğu için birçok oturma odasının kahramanı haline gelen bir mobilya türüdür. Geometrik şekillere sahip tasarımlar veya çift formatlı modeller moda. Estetiğin ötesinde, küçük bir oturma odası öncelikle işlevsel olan bir masa gerektirir. Başka bir deyişle, kat planına göre çok fazla santimetre yer kaplayan bir teklif seçmek hatadır.

5. Şahsi olmayan bir dekorasyon: duygusal detayların eksikliği

Oturma odasındaki televizyonu çevreleyen duvarı süslemek için 9 fikir

Odak, planda uygulanabilir olmayan eğilimlere yönlendirildiğinde dekorasyon projesindeki seçenekler azalır.

Daha büyük odalarla karşılaştırıldığında, küçük bir oturma odası estetik açıdan hoş veya işlevsel olamayacak bir ortam olarak görünebilir. Küçük bir oturma odası bazen aşırı kişiliksiz, basit ve sade bir dekora sahip olabilir.

6. Başka olasılıkları değerlendirmeden normal düzeni tekrar etmek

Decora tu salón con un buen sofá

Yaşam alanı günlük yaşamda çok önemlidir. Ancak klasik ya da geleneksel bakış açısının ötesine geçen farklı kompozisyonlar sunuyor. Diğer koltuklarla zarif bir topluluk oluşturan çok koltuklu bir kanepenin kombinasyonu yaygındır. Ancak küçük bir oturma odasında ferah bir yaşam alanı oluşturmak için başka alternatifleri de değerlendirmek gerekebilir.

Küçük oturma odaları için yaygın hatalardan bazıları şunlar olabilir:

  1. Mobilyaların çok büyük olması: Küçük oturma odalarında, çok büyük mobilyalar kullanılmaması önemlidir. Bu, oda için gereken alanı azaltacak ve oda dar görünecektir. Önemli olan, mobilyaların oda içinde rahat bir şekilde dönebilmeleri ve yürüyebilmeleridir.
  2. Çok fazla aksesuar kullanılması: Küçük oturma odalarında, çok fazla aksesuar kullanılmaması önemlidir. Bu, oda içinde gereken alanı azaltacak ve oda dar görünecektir. Önemli olan, az sayıda ama önemli aksesuarlar kullanılmasıdır.
  3. Önemli öğelerin gözden kaçırılması: Küçük oturma odalarında, önemli öğelerin gözden kaçırılmaması önemlidir. Örneğin, oturma odasında bulunan televizyon, bu odanın en önemli öğesi olabilir. Bu nedenle, televizyon için uygun bir yer seçilmeli ve televizyonun gösterildiği yer dikkat çekici olmalıdır.
  4. Doğru aydınlatma seçimi: Küçük oturma odalarında, doğru aydınlatma seçimi önemlidir. Özellikle, oda içinde gereken alanı azaltacak olan gölgelerin oluşmaması için aydınlatma önemlidir.
  5. Renklerin doğru kullanımı: Küçük oturma odalarında, renklerin doğru kullanımı önemlidir. Özellikle, oda içinde gereken alanı azaltacak olan siyah ve koyu renklerden kaçınılmalıdır. Aynı zamanda, açık renkler kullanılması, oda içinde gereken alanı arttıracaktır.

Başka bir deyişle, odanın planlanması sadece odanın özelliklerini değil, aynı zamanda yaşam tarzını da dikkate almalıdır.

Bunlara'da bakmalısın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu