Nemli duvar nasıl boyanır?

nemli duvar nasıl boyanır
Nemli duvar nasıl boyanır?

Nemli duvar nasıl boyanır? Nemli bir leke sadece estetik açıdan rahatsızlık vermekle kalmaz, aynı zamanda çevrede yaşayanların sağlığını da etkiler. Sorunu nasıl ortadan kaldıracağınızı bilin.

Bu hepimizin nefret ettiği bir durum: Evde tavanda veya duvarda nemli bir leke görmek hepimizin kaçınmak istediği bir baş ağrısıdır, ancak birçok evde veya işyerinde yaygındır. Ve en kötüsü, sadece estetik açıdan çirkin değil, aynı zamanda o ortamda yaşayanların sağlığını da etkiliyor. Sorunu onarmak için size alternatifler getiriyoruz ve kusursuz olması için nemli bir duvarı nasıl boyayacağınızı anlatıyoruz.

Nemli duvar
Nemli duvar

Bir silindiri düz bir yüzeyden geçirmek, bozulmuş bir duvardan geçmekle aynı şey değildir. Sorunu çözmek için, önce lekeyi oluşturan nedeni çözmeden lekeyi “örtmemek” için bazı önerileri izlemeliyiz. Nemli bir yeri boyarsanız, birkaç gün içinde para ve zaman harcayacağınızı ve neredeyse istisnasız olarak duvarın tekrar kötü görüneceğini unutmayın.

Nemli bir duvar nasıl boyanır

Lekenin korkunç bir şekilde yeniden ortaya çıkmasını iki aydan daha kısa sürede yapmasını istemiyorsak, işi iyice yapmalıyız. Bunun için boyamadan önce bazı adımları takip etmek ve sorunu düzeltmek gerekir. Bilmeniz gereken bazı temel sorular:

Nem nedir

Nem Atmosferdeki veya bir yüzeydeki su konsantrasyonudur. Bu durumda ikincisi hakkında konuşacağız. Basitçe söylemek gerekirse, içinde su olan, olması gerektiği gibi kuru olmayan bir duvardır. Sorunun nedenleri birkaç olabilir ve hangisinin lekeye neden olduğunu anlamak önemlidir çünkü her biri farklı bir işlem gerektirir.

Neler Yapmalıyız

Koruyucu bir bariyer oluşturmak ve gelecekteki sızıntıları önlemek için lekeyi çıkarmalı, kuruyana kadar beklemeli ve bitümlü boya ile boyamalıyız.

Filtreleme yoluyla: Adından da anlaşılacağı gibi, bunlar suyun dışarıdan filtrelenmesiyle oluşan lekelerdir. Bu, kırık bir boru veya banyo veya mutfak gibi alanlarda su yalıtımının olmamasından kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda yapmamız gereken ilk şey teknik arızayı düzeltmektir, böylece problem ortadan kalkar. O zaman iyice kuruması gerekir ve sadece boyadıktan sonra.

Yoğuşma yoluyla: Duvardaki lekelerin en sık nedenidir. Bu durumda ortamda bulunan su buharının yoğunlaşması duvarlarda dairesel noktalar oluşturur. Genellikle pencere veya açıklıkların yakınında oluşurlar. Bu durumda lekeyi çıkarmalı ve ardından kuru bir yüzeye boyamalıyız.

Nemli tavan nasıl boyanır

Duvarlardaki nemi giderin: Problemin kaynağı belirlendikten sonraki adım, lekenin durumunu kontrol etmektir. Kuru ise boyamaya devam edebiliriz. Değilse, küf ve çiçeklenmeyi ortadan kaldırmalıyız (bunlar, duvar malzemelerinin yüzeyine yerleşen kristal, beyaz, toz birikintileridir).

Bunu yapmanın iki farklı yolu vardır ve her ikisi de aynı derecede etkilidir. Size en uygun olanı seçmeniz için alternatifler sunuyoruz.

Çamaşır suyu: Duvardaki lekeleri çıkarmak için suyla seyreltilmiş çamaşır suyu kullanabiliriz. Çözeltiyi, mantar çıkıncaya kadar leke üzerine bir bez veya yumuşak bir fırça ile uygularız. Son olarak durulayıp alan tamamen kuruyana kadar havalandırıyoruz.
Hidrojen peroksit: Çamaşır suyu kullanmak yerine hidrojen peroksite başvurabiliriz. Maddeyi kalıp çıkana kadar duvara bir bezle uygularız. Son olarak durulayıp boyamadan önce kurumasını bekleriz.

Hasarı tamir etmek

Duvardan küf ve küfü çıkarırken çatlaklar veya düzensizlikler fark edersek, düzensizlikleri sıva veya karışımla düzeltmek en iyisidir. Ardından yüzeyi düz bırakmak ve boyanın doğru yapışmasını sağlamak için zımparalayın.

Son olarak duvarı boyamalıyız. Etkilenen bölgeye yardım etmek yeterli değildir: bu düzensiz olabilir ve göze hoş görünmeyebilir. Duvarı en iyi şekilde boyamak için ideal olan, bir fırça kullanarak priz ve anahtarların açıları, kenarları, kapı ve pencere çerçevelerinden başlamaktır. Bir sonraki şey, düzgün bir yüzey elde etmek için bir rulo kullanarak duvarın geri kalanıyla devam etmektir.

Ancak herhangi bir boya kullanamayız. Zaten karmaşık bir alan olduğunu biliyorsak, en iyisi, nüksetmeyi önlemek için önlem almaktır. Bu durumlar için ne tür boya önerildiğini ve nasıl kullanılacağını size anlatıyoruz.

Diğer Nasıl Yapılır bölümlerimiz için tıklayınız.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu