Dış Cepheler için Renkler Nasıl Seçilir?

Dış Cepheler için Renkler Nasıl Seçilir? Zamanın geçmesi, güneş, yağmur, rüzgar gibi etkenlere maruz kalması ve sürekli kirlilik nedeniyle evlerin ve binaların cepheleri bozulabilir ve toz ve döküntü birikebilir.

Dış Cepheler için Renkler

Ek olarak, hasar çatlaklara neden olabileceğinden ve nemi artırabileceğinden, yalnızca estetik bir sorun değildir.

Dış renkleri seçmenize yardımcı olacak 6 ipucu öneriyoruz:

Herhangi bir yerel renk kısıtlaması olup olmadığını öğrenin.

Bir renk seçmeden önce, belediyenizdeki herhangi bir yerel makamın kullanılabilecek renkleri kısıtlayıp kısıtlamadığını bilmeniz gerekir. Bu, özellikle tarihi bir bölgede, yeni bir gelişmede veya bir şehir evi topluluğunda yaşıyorsanız önemlidir.

Doğal ortamdan ilham alın.

Cepheniz için bir renk seçmeye çalışırken, binaları çevrenin tonlarıyla bütünleştirmek çok önemlidir. Her bölge, şehir veya topluluğun kendi renkleri, tonları ve ışığı vardır.

Komşuların evlerinin renklerine dikkat edin.

Renk seçiminde önemli ve sıklıkla gözden kaçan bir faktördür. Çoğu insan evinin benzersiz olmasını ister ama aynı zamanda mahallenin renkleriyle de uyumlu olmalıdır.

Evin sabit renklerini düşünün.

Bir renk seçerken evdeki tuğla, taş veya duvarın rengini düşünün. Ayrıca boyanın çatı rengi ve diğer boyasız yüzeylerle uyumlu olmasına dikkat ediniz.

Yapısal niteliklere dikkat edin.

Mimaride renk kullanımı, formun niteliklerine, binanın kullanım veya hedefine ve yerel iklimsel atmosfere göre ayarlanmalıdır. Bu hususta karamsar kalıyorsanız bir ustanın dış cephe boyaları hakkından fikrini alıp değerlendire bilirsiniz.

Binanın tabanındaki koyu renkler, sağlamlık hissini pekiştirerek yapısının sabitlenmesine yardımcı olur. Ve tersine, açık renkler büyük binaları daha hafif gösterebilir.

Renk kontrastları, çok büyük bir binanın “kütlesini” kırmak veya binanın belirli ayrıntılarını vurgulamak için kullanılabilir.

Seçilenden biraz daha koyu bir renk seçmenizi öneririz.

Renkler, bir kez dış cepheye uygulandığında, renk kartelalarının küçük örneklerinde göründüğünden daha parlak görünür (bir iç mekanın boyanması durumunda tam tersi olur). Sıcak iklimler için önerilen renkler serin ve nötrdür (ısıyı emmezler), soğuk alanlar için ise sıcak tonlar tercih edilir (ısı çekerler).

Bunlara'da bakmalısın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu