Odaları Tarzla Ayırmak İçin 17 Fikir

Hepimiz bol ışıklı ve boş alanlı açık ortamları severiz, ancak bazen bir evin bunlar aracılığıyla işlevsel olması zordur. Aynı alanda birden fazla aktivite yapmanız gerektiğinde, aralarında biraz ayrım yapmak gerekebilir.

Bir evde, duvarların, koridorların ve kapıların fazlalığı, alanların çok küçük ve karanlık görünmesine neden olabilir, bu nedenle birçok odada, içinde birçok işlevi olan daha büyük alanlar oluşturmak için birkaç ortamı birleştirmek için seçilmiştir.

Bununla birlikte, mahremiyet, sükunet sağlamak veya sadece bir taraftaki dağınıklığı gizlemek için aynı alandaki işlevleri ayırmamız gereken zamanlar vardır. Bu nedenle, bu yazıda klasik bölme ve kapılara başvurmadan, ortamları ayırmak söz konusu olduğunda size birçok seçenek sunuyoruz.

Bir ortamı ayırmak için aşağıdaki fikirlere bakın, ancak aynı alan olduğu hissini koruyun. Neredeyse tüm durumlarda ışığın akışkanlığını koruyan, tam bir ayrılıktan daha entegre olana kadar fikirler göreceğiz.

Kuru duvarlarla bölün

1-Kuru duvarlarla bölme

Ticari isimleriyle kuru duvarlar, alçı levha veya durlock, harika bir çalışma olmadan ortamların ayrılması için idealdir. Işığın bu boşluklardan akmasına izin vermek için, bu durumda olduğu gibi zemine veya tavana temas etmeyen duvarları tercih edebilirsiniz.

Öte yandan, duvarı, geleneksel bir duvarın aksine, tüm alanı geçmesine gerek kalmadan, gizlemek istediğiniz belirli bir yere de inşa edebilirsiniz. Bu fikir aynı zamanda dekorasyon, saklanma tesisleri için harikadır ve her ortam için bir arka plan görevi görür.

Özel çift mobilya takın

2-Özel çift mobilya yükleyin

Her iki tarafta işlevsellik sağlayan bir oda bölücü istiyorsanız, raf ve dolap gibi ikili mobilya tercih edebilirsiniz. Duvardan farklı olarak, bu fikir daha fazla yer kaplar, ancak aynı zamanda her alana daha fazla işlevsellik kazandırır.

İdeal olan, bu mobilya parçasını ölçmek, bölmenin sahip olacağı boyutu belirleyebilmek ve tavana ulaşmaması, ışığın akışkanlığını sağlamak olacaktır. Bu tür mobilyalar tam bir ayrım sağlamaz, ancak bir taraftan diğerine görüşleri engelleyen sabit bir unsurdur.

Ayırmak için bir mobilya parçası yerleştirin

3-Yer-mobilya-ayırmak

Önceki fikirde olduğu gibi, bir mobilya parçası görüşleri bir taraftan diğerine bloke eder, ancak bu fikir uygun ölçüleri dikkate alarak satın aldığınız kapalı bir dolap veya raf ile yapılabilir. Işık mobilyaların üstünden ve yanlarından geçecek ancak diğer fikirlerden farklı olarak sizin düzenleyemeyeceğiniz sabit bir unsurdur.

Katlanır kapılar ile mahremiyet sağlayın

4-katlanır kapılar ile mahremiyet elde edin

Bu, iki alan arasındaki görsel birliği tamamen engellemenin başka bir yoludur, ancak ihtiyaca göre ayarlanabilir. Katlanır kapılar, özellikle bu örnekte olduğu gibi katı bir malzemeden yapılmışsa, tam bir ayırma sağlar.

Bu fikir, hem görsel hem de akustik olmak üzere iki alan arasında tam bir mahremiyet elde etmek istediğinizde harikadır, ancak sabit bir unsur olan kuru duvar veya bir mobilya parçasından farklı olarak zevklerinize göre değişiklik yapabilirsiniz.

Sürgülü kapılar ile esneklik arayın

5-Sürgülü kapılar ile esneklik arayışı

Cam veya diğer malzemelerde, sürgülü kapılar, mekanlar arasındaki mesafeyi değiştirmenize olanak tanıyarak, istediğiniz zaman bütünleşmelerini sağlar. Bu kapılar, bazı alanlara mahremiyet sağlamak için harikadır, ancak boşlukta görsel genlik kazanmak istediğinizde bunları entegre eder.

Katlanır kapılardan farklı olarak, bu tip kapılar boşluklar arasında bir miktar gürültünün geçmesine izin verir, bu nedenle tam bir ayrım değildir. Bununla birlikte, kurulumu çok daha kolay bir sistemdir ve neredeyse hiç yer kaplamaz, bu da onu küçük evler için ideal kılar.

Cam duvarlarla görsel birliği koruyun

6-Cam duvarlarla-görsel-birliğin-sürdürülmesi

Bir mekanın görsel ve hafif akışkanlığını korumak için cam duvarlar ideal bir çözümdür, ayrıca tam bir ayırma seçeneği ekleyerek sürgülü cam kapılar da ekleyebilirsiniz. Bu fikir, birliği koruduğu için açık mutfakları yemek odası veya oturma odasından ayırmak için yaygın olarak kullanılmaktadır, ancak mutfaktan gelen kokuların ve seslerin diğer ortamlara geçmesini önlemektedir.

Büyük pencerelerle ayrı alanlar

7-Büyük pencereli-ayrı-boşluklar

Bir öncekine benzer, ancak diğer olasılıklarla birlikte bir fikir. Cam veya avantajlı duvarlar, ortamları ayırmak için harika bir tasarım detayı sağlar ve bu durumda olduğu gibi sabit panelleri tercih edebilir veya alanlar arasında iletişim görevi gören sürgülü pencereler, örneğin mutfak ve yemek odası arasında bir servis kapağı olarak yerleştirebilirsiniz. oda.

Seçenek sağlayan hareketli elemanlar kurun

8-Seçenek sağlayan mobil unsurları yükleyin

İhtiyaçlarınıza göre birleştirmenizi veya tamamen ayırmanızı sağlayan bir fikir, panjur işlevi gören bu mobil dikey çıtalardır. Genel olarak, bu öğe tüm alan boyunca değil bir sektörde kullanılır, bu nedenle çevrenin bir bölümünde mahremiyet oluşturur.

Dikey veya yatay çıta duvarlar oluşturun

9-Dikey veya yatay çıtalar-duvarlar oluşturun

Bu tip duvarlar sabittir ve önceki fikirdeki gibi düzenlenmemiştir, ancak elemanlar arasında daha büyük veya daha küçük bir ayrım seçerek mekanların görsel ayrımını düzenleyebilirsiniz. Bu bölmenin en büyük avantajı, görüşü engellemesi, ancak ışığın diğer sektöre geçmesine izin vermesidir.

Tasarım kafesleriyle süsleyin ve bölün

10-Tasarım gereği kıskançlıkla süsle ve böl

Kafesler veya delikli paneller, mimaride, görüşleri bir taraftan diğerine bloke etmek ve belirli bir bütünlük sağlamak için yaygın olarak kullanıldı. Yıllardır tasarım ve zarafetle bir alan ayrımı elde etmek için iç mekanlarda da uygulanıyorlar.

Bu günlerde, hem klasik hem de modern evlere uyacak tonlarca kafes tasarımı bulabilirsiniz. Tasarımın karmaşıklığına bağlı olarak, mekanlar arasında az ya da çok görsel iletişime sahip olacaksınız.

Çevreyi açık raflarla iletin

11-Açık raflarla çevreyle iletişim kurun

Belirli bir bütünlüğü korurken alanları ayırmanın ve aynı zamanda işlevselliği entegre etmenin en iyi yolu açık bir raftır. Bu, bölgeleri sınırlandırırken ortamı düzenlemenize ve dekore etmenize yardımcı olur.

Bu fikir, depolama alanlarını bölerek ve eklerken kolaylığı ve pratikliği için en çok kullanılanlardan biridir, bu nedenle özellikle oturma odası, yemek odası gibi kamusal alanlarda veya koridorlar oluşturmak için dikkate alınması gereken bir kaynaktır.

Alanları ayırmak için bir şömine kullanın

12-Alanları-ayırmak için-bir-şömine-kullan

Örneğin oturma odası ile yemek odasını ayırmanın güzel bir yolu, her iki taraftan da kullanılabilen ve mahremiyete ek olarak ilginç bir tasarım öğesi yaratan bir şömine kullanmaktır. Bu, elde edilmesi biraz daha zor bir fikir, ancak zarafet ve tasarımla belirli bir alan bölümü oluşturan bir fikir.

Yeşil bir öğeyi dikey bir bahçeyle bütünleştirin

13-Integra-a-green-element-with-a-dikey-bahçe

Bitkiler ve çiçekler, mekanınıza çok fazla canlılık katmanın yanı sıra, ortamları ayırmanıza yardımcı olabilir. Dikey bahçeler yıllardır trend olmuştur, bu nedenle piyasada saksılarla yaratmak için birçok aksesuar bulabilirsiniz, hatta resimde gördüğümüz gibi tırmanma bitkileriyle yeşil bir duvar bile yapabilirsiniz.

Mekanlar arasında ince bir ayrımın yanı sıra, bakmaya vaktiniz yoksa hem doğal hem de yapay bitkilerle elde edebileceğiniz çok şık bir duvar elde edersiniz.

Mahremiyet için perdeler koyun

14-Mahremiyet vermek için perdeler yerleştirin

Evin herhangi bir yerinde, ihtiyaç duyduğunuzda mahremiyet sağlayan çok basit bir fikir. Seçtiğiniz kumaşa bağlı olarak, perdeler size mahremiyet sağlayabilir, ışığı içeri alabilir veya tam bir görsel engellemeyi garanti edebilir. Ortamlarınızı ayırmanın, dekorasyona doku ve renk katmanın çok basit ve ucuz bir yoludur.

Ekranların ayrılmasını seçin

15-Ekranları ayırmayı tercih etme

Bu, mekana tasarım katan ekonomik ve hareketli bir oda ayırma yöntemidir. Örneğin yatak odalarında ve banyolarda yaygın olarak kullanılır, ancak evin belirli alanlarında mahremiyet sağlamak için dış mekanlarda da kullanabilirsiniz.

Boşlukları bölmek için temel birimleri kullanın

16-Bölmek için düşük dolapları kullanın

Görsel birimi biraz ayırma ve işlevsellik ile korumayı tercih ederseniz, düşük mobilya tercih edebilirsiniz. Bu tür mobilyaların elde edilmesi çok kolaydır, depolama alanı ve öğeleri süslemek veya desteklemek için bir yüzey ekler. Farklı alanlar arasında fiziksel bir bölünme yaratır, ancak genel birliği korur.

Ana üniteyi cam pencerelerle birleştirin

17-Bir-temel-birimi-cam-pencerelerle birleştir

Bu seçeneğin muhtemelen özel olarak yapılması gerekecek, ancak mahremiyet ve işlevsellik katan bir temel birime sahip olma fikrini, ışığı içeri almak için cam bir pencere üstü ile birleştiren yaygın olarak kullanılan bir fikirdir. Bu unsur ile aralarındaki ışık birlikteliğini koruyarak mekanları daha fazla ayırırsınız.

Ortamlarınızı ayırmak için en uygun seçeneği seçin

Küçük evlerde, her metrekareden ve evin farklı yerlerinden gelen doğal ışıktan en iyi şekilde yararlanmak için açık alanlar yaygın olarak kullanılmaktadır. Herhangi bir ortamın tadını çıkarırken bu iki özellik çok önemlidir.

Bu nedenle, giderek daha fazla insan, birçok işlevi olan açık alanları tercih ediyor, ancak biz onların her zaman iletişim kurmasını istemiyoruz. İhtiyaçlarınıza ve mevcut alanınıza bağlı olarak, evinizin iki alanını bölmenize izin veren birçok seçenek vardır.

Bu fikirlerle her zaman mekandaki görsel bütünlüğü ve ışığın akışkanlığını korumak, ihtiyaç duyulan yerde mahremiyet kazanmak, duruma göre dekoratif ya da işlevsel bir tamamlayıcı ile aranmaktadır. Tüm bu kaynaklar arasında, iletişim ve ışıktan vazgeçmeden evinizin mahremiyet kazanmak istediğiniz alanlarını ayırmak için doğru olanı bulacağınızı umuyoruz.

Odaları Tarzla Ayırmak İçin 17 Fikir konusu ilk beyazyastik.com üzerinde yayınlandı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu