Doğru Komodin Seçimi Nasıl Yapılır?

Her ne kadar ‘yardımcı mobilya’ olarak adlandırılan mobilyaların bir parçasını oluştursalar da, gerçek şu ki, var olan en temel mobilya parçalarından bazılarıdır. Onlar olmasaydı kaybolurduk ve geceleri yakınımızda olması gereken tüm o nesnelerle ne yapacağımızı bilemezdik. İşte bu yüzden bugün bu yazıyı sahip olduğumuz en sadık başucu arkadaşlarına adamak istiyoruz: komodinler.

komidin

Peki en uygun olanları nasıl seçmeli?

Yatağınızın her iki yanında komodin olmadan yatak odanızı hayal edemezsiniz. İki olmasa bile en azından bir tane.

Mesele şu ki, uyumadan önce kullandığımız veya gece boyunca ihtiyaç duyabileceğimiz her şeyi saklamak için bu mobilya parçalarına ihtiyacımız var. Hiç eksik olmayan o bir bardak sudan, gözlerimizi kapatana kadar okuduğumuz kitaba kadar. Tüm bunlar komodinlerde kendine yer buluyor.

1.- Yükseklik

Yükseklik, komodinlerin en çok dikkat etmeniz gereken yönüdür. Genişlik ve derinliğin önemli olduğunu ve komodinlerin iyi orantılı bir boyuta sahip olması gerektiğini söylemeye gerek yok, ancak yüksekliği doğru ayarlayamazsanız, kaybolursunuz.

Yatak Odası İçin Doğru Komodin Boyutu Nedir?
Yatak Odası İçin Doğru Komodin Boyutu Nedir?

Uyanır uyanmaz elinizin ataletle komodinlerinizden birine gittiğini unutmayın, ister alarmınızı kapatmak ister ışığı açmak için olsun. Bu yüzden rahat ve pratik olmaları için doğru yükseklikte olmalıdırlar.

Tavsiye: Konsol nedir ve iç mekandaki yeri nedir?

İdeal olarak, komodinleriniz yatağınızla aynı yükseklikte olmalıdır. Hatta biraz daha alçak olsun ki yüzeylerindeki nesnelere ulaşmak için esnemek zorunda kalmadan rahatça erişebilesiniz.

2.- Stil

Elbette komodinlerin yatak odasının genel görünümünü tamamlayan önemli bir dekoratif işlevi de vardır. Bu nedenle komodinler, bulundukları odanın dekoratif estetiğiyle uyumlu bir tarza sahip olmalıdır.

komodin çeşitleri işlevselliği
Komodin çeşitleri işlevselliği

Genellikle yatak ve yatak odasındaki gardırop, tuvalet masası veya çekmeceli dolap gibi diğer parçalarla birlikte satın alınırlar. İç tasarım mağazamızı ziyaret ederseniz, mobilyaların geri kalanıyla uyumlu ve hatta yatak odasının genel görünümünü iyileştirmeye katkıda bulunan komodinleri nasıl satın alacağınız konusunda size tavsiyelerde bulunabiliriz.

3.- Dekorasyon

Ancak komodinlerin kendi tarzlarının yanı sıra, üzerlerine yerleştirilen süs objeleri de vardır. Aslında komodinlerin yüzeyleri hayati önem taşıyan dekoratif alanlar haline geliyor.

Bir komodini dekore ederken üç unsuru bir araya getirmek çok önemlidir: yatay bir unsur (uzanmış birkaç kitap), dikey bir unsur (bir lamba) ve figüratif bir unsur (bir heykel, çerçeveli bir resim, bir resim çerçevesi veya bir vazo olabilir…).

Komidin Modelleri & Ahşap Komodin
Komidin Modelleri & Ahşap Komodin

Bu şekil ve hacim kombinasyonuna ek olarak, rengi de ihmal edemezsiniz. Kitaplık dekorasyonuyla ilgili bu yazıda da belirttiğimiz gibi, ideal olan odada hakim olan renk paletine sadık kalmaktır ve hiçbir durumda bu palet üçten fazla ana tona sahip olmamalıdır.

4.- İşlevsellik

Her ne kadar şu ana kadar sadece komodinlerimizde el altında tuttuklarımızdan, onların büyük dekoratif değerinden ve bir bütün olarak yatak odasına getirdiklerinden bahsetmiş olsak da, işlevselliklerini de unutamayız.

Komodinlerin pratik bir yanı vardır ve bu nedenle bir komodin satın alırken ihtiyaçlarınızı ve sahip olmasını istediğiniz depolama kapasitesini göz önünde bulundurmalısınız.

Komodinleri daha pratik bir şekilde kullanmayı planlıyorsanız, en azından kapalı bir çekmecesi olan komodinleri seçmenizi öneririz, böylece her gece veya her sabah elinizin altında olmasını istediğiniz her şeyi orada saklayabilirsiniz.

Yatak odanızdaki komodinleri yenilemeye mi ihtiyacınız var? O zaman BeyazYastik.Com’da size hepsi tasarımcı markalardan oluşan geniş bir çeşitlilik için tavsiyelerde bulunalım.

Bunlara'da bakmalısın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu