Chesterfield: Bir kanepenin hikayesi

Chesterfield kanepesinin ortaya çıkış tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte, çoğu kaynak, Philip Stanhope, 4. Chesterfield Kontu, İngiliz devlet adamı, diplomat ve yazarın kendisi için böyle bir model sipariş eden ilk kişi olduğunu söylüyor. Kanepenin tarzı hızla moda oldu ve “Chesterfield” veya kısaca “Chester” adı altında yaygınlaştı.

Viktorya döneminde, Chesterfield en popüler kanepe oldu. Yüzlerce yıl sonra, hala tanınır ve klasik ve modern iç mekanları süslüyor. Bu asil mobilya parçası, etkileyici bir baskındır ve yalnızca oturma odasında rahat bir atmosfer yaratmakla kalmaz, aynı zamanda ona benzersiz bir stil kazandırır.

“Hayatın tadını çıkarın, her dakikasının tadını çıkarın – çünkü zevkler yaşamdan önce biter” – Philip Stanhope

Chesterfield Bir kanepenin hikayesi

Fotoğrafta: Capitonné dikiş, koltuk ve kabarık Alberta Chester ile dekore edilmiş klasik deri kanepe Alberta Chester. Kanepenin çıkarılabilir koltukları vardır. Çerçeve ahşaptan yapılmıştır. Bacaklar kayın ağacından yapılmıştır.

Chesterfield, bin kişiden kolayca tanınabilir. Numunenin en önemli özelliği süreklilik ve gelenektir. Bu artık sadece bir mobilya parçası değil, tarihin bir parçası, çünkü tarzı iki yüz yıldan daha eski. Yaşına rağmen çok az değişti ve temel özelliklerini korudu:

Elmas şap

Dolguyu eşit olarak dağıtmak için (eski günlerde at kılıydı), kanepe kapitone edildi ve dikişleri dekoratif düğmelerle veya düğmelerle kapattı. Bu tekniğe “taşıyıcı bağlayıcı” veya “kapiton” denir. Modelin bu ayırt edici özelliği ve bir sonraki özelliği değişmeden kalır.

Aynı yükseklikte kolçaklar ve sırtlık

Kolçaklar iyi ve rahat sırt desteği sağladığından, bu özellik bu modeli her boy ve yapıdaki insanlar için çok ergonomik kılar.

1614669926 899 Chesterfield Bir kanepenin hikayesi

Resimde: Revenge col’da hakiki deri döşemeli modüler bir kanepe. Kara kedi. 500 Mantellassi Chesterfield, Asnaghi Chesterfield, katlanarak bir çekyata dönüşen modüler kanepe.

Kaydırma kolçakları

Kanepenin kolçakları, İon sütun başlığının dekoratif unsurlarına benzer. Bu “parşömen”, Chesterfield’ı duvara yapıştırmamanızı sağlayan arkayı da taçlandırır. Kanepe aynı zamanda ada olabilir, çünkü modelin arkası da aynı derecede etkileyici görünüyor.

1614669926 151 Chesterfield Bir kanepenin hikayesi

Fotoğrafta: Döşemeli sırtlı ve oturaklı bir kanepe Valdichienti Senjor ve Valdichienti Kensington. Kanepelerin döşemeleri hakiki deriden, dolgu olarak poliüretan kullanılmıştır. Sırt ve koltukların esnekliği, içeriye takılan elastik kayışlarla sağlanır.

Modern yorumlar

Başlangıçta, klasik chester doğal “toprak” tonlarında deri ile kaplanmıştır – kil, kum ve akşam yeşillerinin rengi. Daha sonra renkli olanlar da dahil olmak üzere kumaş döşemelerle kanepeler yapılmaya başlandı. Kanepenin şekli de tasarımcılar tarafından farklı şekillerde yorumlanabilir. Örneğin, kasıtlı olarak “dolgun” kolçaklar:

1614669927 849 Chesterfield Bir kanepenin hikayesi

Fotoğraf: Asnaghi Magnum kanepe. Modelin çerçevesi doğal ahşaptan yapılmıştır. Kanepe, hem klasik hem de modern iç tasarım için mükemmeldir.

Ya da tasarımcı Paola Navone’un Baxter Chester Moon’u: ünlü yuvarlak bölümü olmayan geniş, yastıklı kolçaklarla karakterizedir. Döşeme hala dekoratif kapiton dikişlerle süslenmiştir. Düşük yükseklik, mükemmel bir rahatlık hissi verir.

Artık geniş bir oturma odası için ideal olan Chesterfield kanepelerin köşe modellerini bile bulabilirsiniz:

Modern modellerde kolçaklar ve sırtlıklara daha özgün şekiller verilmiştir. Klasik kapitone koltuk tabanı, genellikle çıkarılabilir şık yastıklarla değiştirilir.

1614669928 300 Chesterfield Bir kanepenin hikayesi

Fotoğrafta: Epoque Majestic. Yapı ahşaptan yapılmıştır, koltuk içi elastik kayışlar veya helezon yaylar ile desteklenebilir. Kanepe, çeşitli yoğunluklarda poliüretan köpük ve polyester elyaf ile doldurulmuştur.

Chesterfield her ortamda harika görünüyor. Kürk veya ahşap ve diğer mobilya stilleri ile kombinasyon halinde şaşırtıcı derecede iyidir.

Bir Chesterfield kanepe, örneğin kolonyal bir iç mekanda organik görünebilir. Ahşap veya hasır mobilyalar, sandıklar, deriler, haritalar, sert kilimler, hayvan figürleri, doğal dokular ve diğer dekorlar onu mükemmel bir arkadaş yapacaktır.

1614669928 330 Chesterfield Bir kanepenin hikayesi

Resimde: İki yan destekli Smania Opium deri kanepe.

Chesterfield kanepe, sade bir çalışma veya geleneksel bir kütüphane için mükemmel bir seçimdir. Koyu deri chester, ahşap paneller, masif mobilyalar, deri ve metal aksesuarlar ile uyumludur.

1614669929 90 Chesterfield Bir kanepenin hikayesi

Fotoğrafta: Francesco Molon Chester tarafından uzatılmış sırtlı ve D513 kolçaklı katı ve iddialı bir kanepe. Bu kanepenin özel şekli, oturan kişinin meraklı gözlerden uzaklaşmasını sağlar. Sırt ve tabanın kapitone dokusu için kullanılan düğmeler Swarovski kristalleriyle süslenmiştir.

Chesterfield, iç mekanın geleneğini vurgulayabilir, ancak giderek daha fazla modern tasarımda bulunabilir.

Kanepenin rengi, iç mekanın duygusal algısını önemli ölçüde etkiler. Açık renkler odaya zarafet katar, parlak renkler – ifade ve tutku, koyu renkler muhafazakarlığı sembolize edebilir.

1614669929 660 Chesterfield Bir kanepenin hikayesi

Fotoğrafta: masif ladin çerçeveli kar beyazı Valmori Dublino kanepe. Kayışlar çapraz elastik kayışlardan yapılmıştır.

Chester kanepe, iç bağlama bağlı olarak karakterini değiştirebilir. Koyu deriyle kaplanmış ve bir çalışma veya kitaplığa yerleştirilmiş, sade ve “erkeksi” olarak algılanacak. Ama onu aydınlık bir oturma odasına yerleştirirseniz ve süslemeli yastıklar eklerseniz vahşiliğini yitirecektir.

1614669930 805 Chesterfield Bir kanepenin hikayesi

Resimde: Kabartmalı kertenkele derisi ve kadife ile birleştirilmiş şık Giorgio Collection Daydream iki kişilik kanepe. Saten kaplamalı Macassar abanoz kaplamada iki yan cephe. Krom kaplama ayaklar paslanmaz çelikten yapılmıştır.

Efsanevi model, dekorundan dolayı karakterini de değiştirebilmektedir. Kanepelere pirinç veya gümüş kaplama, tarif edilemeyen çekicilik – yıpranmış deri ve ev konforu – zıt renklerde yumuşak yastıklar ile sofistike bir görünüm kazandırılmıştır.

1614669931 72 Chesterfield Bir kanepenin hikayesi

Fotoğrafta: Baxter Diana Chester doğal ahşap çerçeve üzerinde zarif bir kanepe.

Katalogda iB Galerisi “altın” ve “gümüş” sandıklar bulabilirsiniz – bu tür varyasyonlar ideal olarak modern, göz alıcı bir iç mekana uyacaktır.

Chester sonunda daha az popüler olmayan benzer şekle sahip bir sandalyeye dönüştü. Efsanevi modelin mükemmel bir tamamlayıcısı olabilir.

1614669931 516 Chesterfield Bir kanepenin hikayesi

Fotoğraf: Shiny DV Home Shine kanepe ve kapitone koltuk. Ahşap ayaklar müşterinin tercihine göre verniklenir veya değerli metal folyo ile dekore edilir.

Chesterfield deri kanepeler çok karlı bir satın alımdır, çünkü zamanla eski bir dokunuşla kaplanan bu mobilyalar daha da saygın görünmeye başlar. Chester, haysiyet ve gücün somutlaşmış halidir ve aristokrat adı sonsuza dek yüksek toplumun zarafetiyle ilişkilendirilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu