Halı nasıl seçilir ve yapılmaması önerilen en sık 4 hata

koridor halısı aynalarını seçin
Koridor halısı seçimi

Misafirlerin geldiklerinde gördükleri ilk şey salondur, bu nedenle harika göründüğünden emin olmak istersiniz. Halı, mekanınıza renk, desen ve doku katarak onu daha sıcak ve rahat hale getirebilir. Ancak piyasada bu kadar çok seçenek varken, salon için doğru halıyı nasıl seçersiniz?

Dikkate alınması gereken çok fazla faktör olduğu için zor olabilir. Ancak endişelenmeyin, çünkü salon için bir halı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli faktörler burada.

1. Büyüklük ve şekil: Koridorunuz küçük mü yoksa büyük mü?

yuvarlak halı
Dekorasyonda neden yuvarlak halı kullanılır

Salonunuzun boyutu ve şekli, ona en uygun halı türünü seçmenizde önemli bir rol oynar.

Küçük, dar bir fuayeniz varsa, büyük, süslü tasarımlar seçmemek en iyisidir. Tek renk veya basit tasarımlı küçük bir halı yeterli olacaktır.

Tavsiye: Doğru boyutta halı nasıl seçilir?

Öte yandan, geniş ve açık bir koridorunuz varsa, daha cesur ve daha göz alıcı bir şey satın alabilirsiniz. Sadece seçtiğiniz halının alanla orantılı olduğundan emin olun.

2. Renk ve desen: Evinizin dekorasyon şekline göre değişir.

Halınızla ilk günler: eylem rehberi.

Halınızın rengi ve deseni evinizin genel tarzını tamamlamalıdır.

Eviniz gelenekselse bej veya gri gibi klasik renkleri tercih edin. Daha çağdaşsa, daha parlak veya daha modern desenli bir şey deneyin. Gerçekten öne çıkmak istiyorsanız, cesur bir renk veya göz alıcı bir baskı tercih edin.

Koyu renklerin açık renklere göre daha fazla kir ve leke gösterdiğini unutmayın.

3. Kullanılan malzemeler: Sizin için hangisi daha iyi – doğal lifler mi sentetik lifler mi?

deri halı modelleri

Halılar söz konusu olduğunda, her birinin kendine özgü avantajları ve dezavantajları olan birçok farklı malzeme arasından seçim yapabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Halınızla ilk günler: kullanım rehberi

Örneğin, yün halılar dayanıklıdır ve temizlenmesi kolaydır, ancak aynı zamanda pahalıdırlar. Naylon halılar daha ucuzdur, ancak yün halılar kadar dayanıklı değildir. Polyester halılar leke tutmaz, ancak naylon halılar kadar yumuşak değildir.

Her şey zevkinize ve ne aradığınıza bağlıdır, sonuçta karar kişisel tercihlerinize ve sizin için neyin en önemli olduğuna bağlıdır.

Salon halısı seçerken kaçınılması gereken dört yaygın hata

En iyi kararı vermenize yardımcı olmak için, koridor halısı seçerken en sık yapılan 4 hatayı burada bulabilirsiniz.

1. Boşluğun ölçülmemesi

halılar modern fikirler dekorasyon boyutlar yerleştirme
Halıları modern fikirler ile dekorasyon yaparak boyutlarına göre yerleştirme

Giriş holü için bir halı seçerken gördüğümüz en yaygın hatalardan biri alanı ölçmemektir.

Halıyı satın almadan önce hem uzunluk hem de genişlik açısından kesin ölçümler yapmak önemlidir. Aksi takdirde, alan için çok küçük veya çok büyük bir tane satın alabilirsiniz.

2. Yoğunluğu göz ardı etmek

İnsanların sıklıkla yaptığı bir başka hata da lobileri için halı seçerken trafik akışını unutmalarıdır. Üzerinde çok fazla insan yürüdüğü için sürekli lekelenen veya yıpranan güzel, narin bir halı isteyeceğiniz son şeydir.

Bir malzeme seçerken, yün veya polipropilen gibi dayanıklı ve temizlenmesi kolay bir şey arayın. Sadece ipek veya jüt gibi hassas malzemelerden kaçındığınızdan emin olun, çünkü bunlar çok çabuk aşınma ve yıpranma belirtileri gösterebilir.

3. Unutulan bakım

Halınız ne kadar iyi yapılmış olursa olsun, bir noktada temizlenmesi gerekecektir, ancak bazı malzemelerin bakımı ve temizliği diğerlerine göre daha kolaydır.

Örneğin yün halılar gerektiğinde vakumlanabilir ve noktasal olarak temizlenebilirken, hassas liflerden yapılmış olanlar sık sık profesyonel olarak temizlenmelidir.

Sentetik halılar bakımı en kolay halılar olma eğilimindedir, hatta bazıları çamaşır makinesine bile konulabilir, ancak çok fazla trafik olduğunda doğal elyaf halılar kadar uzun süre dayanmazlar.

4. Hatalı desen seçimi

Desenler söz konusu olduğunda, yatak odasında daha azı daha çoktur. Bu kadar küçük bir alanda aşırı baskı stresli olabilir, bu nedenle en iyisi sade ve abartısız bir şeye bağlı kalmaktır.

Koridorunuza renk veya desen katmak istiyorsanız, bir kapının önüne veya bir giriş masasının yanına yerleştirilebilecek küçük bir halı en iyisidir.

Giriş holünüz için doğru halı seçmek karmaşık bir iş olmak zorunda değil, sadece bu ipuçlarını aklınızda tutun ve eviniz için mükemmel olanı bulacağınızdan emin olun.

Bunlara'da bakmalısın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu