Amerikan mutfağı neye benzer?

Amerikan mutfağı neye benzer? bu mimari modeli daha yakından tanıyın. Türkiye televizyonu, onlarca yıldır Kuzey Amerika filmlerini ve dizilerini ithal ediyor ve bu da bizi farklı ev mimarisi modellerini tanımaya götürdü.

Özellikle bunlardan biri Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygın olarak kullanılan ve bugün Türkiye’de başarılı olan bu mutfağın bu versiyonu, yemek odası, oturma odası ve hatta balkon içeren entegre bir kat planına sahiptir. Aşağıdaki metinde onu daha iyi tanıyın.

Amerikan mutfak
Fotoğraf: Panapana Proje Stüdyosu

Amerikan mutfağı neye benzer?

Amerikan mutfakları farklı mimariye sahip mutfaklardır. Diğer ortamlara açıktırlar – başka bir deyişle, entegredirler – ve bu nedenle daha geniş, daha net ve iyi havalandırılmış görünürler.

Onlarla ilgili bir başka izlenimimiz de, yemek pişirmek ve TV izlemek gibi yaptıkları işler ne olursa olsun herkesin sosyal odaları görmesine ve konuşmasına izin verdiği için evin düzenini daha sade hale getirmeleridir.

Ahşap tezgahlı Amerikan mutfak
Fotoğraf: Pietro Terlizzi

Şimdi belirtmek gerekir ki, Amerikan mutfaklarının diğer ortamlarla bütünleştiğini söylediğimizde, bu alanlar arasında belirli sınırların olmadığı anlamına gelmez.

Aslında, gözlemci için mutfağın ve yemek odasının ne kadar ileri gittiği bir şekilde açık. Örneğin bir sınırlayıcı, sınırda tutulan yemek masası veya yarım duvar – neredeyse her zaman tabureler ve sarkıt lambalarla birlikte.

Yemek tezgahlı Amerikan mutfak
Fotoğraf: Sokak 141 Mimari

Amerikan mutfaklarındaki veya gurme mutfaklardaki bu yarımadaların ilginç yanı – bir başka mutfak çeşidi – birçok özellik ve yüzey elde edebilmeleridir.

Basit ahşap tezgahlar veya bir veya iki tarafta açıklıkları olan taş kaplı tezgahlar olabilirler. Tavana bir davlumbaz takılmasıyla işaretlenmiş olan mikrodalgalar, elektrikli fırınlar ve ocaklar için nişlere bile sahip olabilirler.

Amerikan mutfağında set üstü ocak
Fotoğraf: Pietro Terlizzi

Oturma odası ve mutfağı daha iyi entegre etme

Oturma odası ile Amerikan mutfağı arasındaki bu bütünleşmeyi karakterize eden üç şey vardır: katlar, çizgiler ve renkler.

Başlangıç ​​olarak, tavandaki girinti iki ortam arasında sürekli olmalıdır. Her iki alanda da aynı zemin kaplamasını kullanmak en iyisidir. Marangoz hattı mutfaktan yemek tezgahından geçerek rafa ve TV paneline gidebilir.

amerikan mutfağında yemek masası
Fotoğraf: Quattrino Mimarisi

Tabii ki oturma odasındaki ve mutfaktaki tüm mobilya parçaları bağımsız olabilir. Ancak, bir şeyin onları görsel olarak birbirine bağlaması ilginçtir – doku veya dış kaplamanın rengi gibi.

Ve süs eşyaları gibi daha küçük detaylar aynı döneme atıfta bulunabilir veya örneğin endüstriyel veya retro gibi aynı stili vurgulayabilir.

mutfakta yemek için tezgah
Fotoğraf: Ambientta Arquitetura

Amerikan mutfağı için dekorasyon seçenekleri

Son derece işlevsel bir ortam olduğu için mutfak dekoru süslemelerle dolu olmamalıdır.

Aslında, ne kadar temiz olabilirse o kadar iyidir. Ancak bu, bu nedenle böyle bir odanın sıkıcı olması gerektiği anlamına gelmez. Aksine çok kişiselleştirilmiş, şık bile olabilir. Ve banyo dekorasyonunda olanlardan farklı olarak, bu durumda, el sanatlarına bahis yapmaya değer.

amerikan mutfağında temiz dekor
Fotoğraf: Bordin ve Soares

Amerikan mutfak dekoru, lavabonun üstündeki duvardaki süs şeritleriyle başlayabilir – bunlar fayans, cam ekler, taş veya paslanmaz çelik plakalardan yapılabilir.

Bu alanda ayrıca fincanlar, deniz kabukları ve süzgeçler, kurulama bezleri, baharatlı saksılar ve hatta otlar ve baharatlı saksılar ile farklı destekler olabilir. Ayrıca çatal bıçak kanallarını, bıçak tutacaklarını, tencere ve et tahtalarını da unutmamalıyız.

endüstriyel tarz amerikan mutfak
Fotoğraf: 3P Stüdyo

Yukarıda bahsedilen şeylerin çoğu mutfak eşyaları olsa da mutfak dekoru olarak da kullanılabilirler.

Aynısı, mikser ve blender gibi özel bir yerde satılan, sadece teşhir edilerek mutfağı güzelleştiren bir set olarak satılan bazı cihazlar için de geçerlidir. Ve özellikle Amerikan mutfaklarında oturma odası ile entegrasyon tezgahını keşfetmek hala mümkün.

yemek alanı ile mutfak tezgahı
Fotoğraf: Tria Mimarlık

Tezgah alanında veya mutfak adasında, dekoru günlük olarak zenginleştirecek bir şey yemek aletinin kendisi olacaktır – özellikle hızlı yemekler için tesiste bırakılacaktır. Ancak bu noktada bir ocağınız varsa, dekorasyon planlamasında keşfedilecek bir öğe daha davlumbaz modelinin kendisi olacaktır. Amerikan mutfağı saatleri, yemek kitapları, çizgi romanlar, arduvaz duvarlar ve meyve ağaçları için süslemeler için seçenekler de var.

Beyaz taşlı amerikan model mutfak
Fotoğraf: Sueli Zapparolli

Mutfağınızı Amerikan modeline çevirmenin mümkün olduğunu düşünüyor musunuz? Çoğu zaman, sadece bir duvarı kırar, bir mimara bakın!

Amerikan mutfağı neye benzer? konusu ilk beyazyastik.com üzerinde yayınlandı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu