Kendi Küçük Mutfağınızı Yapın!

Apartman listelerinde ‘kompakt mutfaklar’ hakkında bir şeyler okuduysanız, mutfak terimiyle karşılaşmış olabilirsiniz. Mini mutfak, mutfağın daha küçük bir versiyonudur. Bir mini mutfak boşluklardan daraltılmış olabilir, ancak alanı geliştirmek için her zaman kişisel dokunuşlar eklenebilir.

 Kendi Küçük Mutfağınızı Yapın!

Mini Mutfak nedir?

Mini mutfak, mini buzdolabı, mikrodalga fırın, lavabo ve küçük bir ocak veya ocaktan oluşan küçük bir pişirme alanı anlamına gelir; ticari alanlarda başka cihazlar olabilir. Bunlar küçük motellerde ve otellerde, üniversite yurtlarında ve küçük apartmanlarda daha yaygındır.

Mutfak mı, Mini Mutfak mı?

Mutfak ve mini mutfak arasında ayrım yaparken akılda tutulması gereken bazı noktalar vardır.

Sınırlı saklama alanı

Bir mutfak ile mini mutfak arasındaki ilk önemli fark, boyuttur. Mini mutfakta çok sınırlı saklama alanı vardır. Bir mini mutfak çok az tezgah alanına sahiptir ve bir veya iki saklama dolabına sahip olabilir. Bir mini mutfaktaki aletler de sınırlıdır. Mikrodalga, tekli ocak, ekmek kızartma makinesi fırını ve yatakhane boyutunda kompakt bir buzdolabı gibi birkaç cihaz içerebilir. Çoğu mini mutfakta set üstü ocak veya normal fırın yoktur.

Tasarımlar ve montaj

Öte yandan mutfak, hemen hemen tüm gerekli aletler, geniş depolama alanları ve tezgahlarla dolu daha büyük bir alandır. Sadece mutfak için ayrılmış ayrı bir oda var.

Bütçe ve uygunluk

Mini mutfak ekonomiktir ve bütçe dostudur. Bir mini mutfağı temizlemek, mutfakta temizliği sağlamaktan çok daha kolaydır. Bir mini mutfağın bakımı kolaydır. Birinin tozu süpürmesi ve zaman zaman lavaboyu yıkamaya devam etmesi gerekir. Bir mini mutfak, düzenli olarak temizlik yapmak ve büyük işleri yapmak veya büyük miktarlarda para harcamak zorunda kalmayan öğrenciler ve genç bekarlar için en iyi seçenektir. Ayrıca, yemek pişirmek için yalnızca bir ocak ve mikrodalga fırın gerektiren harika tarifler her zaman internette aranabilir ve bulunabilir. Bu nedenle, bir mini mutfağın kendi avantajları vardır.

Mini Mutfağınızı Nasıl Tasarlayabilirsiniz?

Mini mutfağınızı biraz daha sıcak hale getirin. Küçük tava ve tencere asmak için duvara kalıcı olmayan kancalar takarak başlayın. Bazı ağır eşyaları saklamanız gerekiyorsa kalıcı raflar ve kancalar da takılabilir.

Birkaç hızlı ve kolay ev aleti zamandan tasarruf sağlar. Mini mutfakta elektrikli su ısıtıcısı bulunmalıdır. Düşük bir fiyata mevcuttur ve suyu bir ocak gözünden veya mikrodalgadan daha hızlı kaynatabilir. Evde lezzetli ve sağlıklı yemek tarifleri pişirmek için bir buharlı pişirici de tercih edilebilir. Kahve seviyorsanız, sabahın erken saatlerinde kendinize güzel bir fincan sıcak kahve hazırlamak için bir Fransız basın tutmak en iyi seçimdir.

Mini Mutfakla Çalışırken Unutulmaması Gerekenler

Bir mini mutfak kendini küçük bir alanda barındırsa da, mini mutfağınızı tasarlarken aklınızda bulundurmanız gereken bazı hayati noktalar vardır:

Sıhhi tesisat

Bir mini mutfağın en önemli özelliklerinden biri olan bir lavaboya sahiptir, bu nedenle istenmeyen bir felaketin meydana gelmemesi için uygun su tesisatı olması çok önemlidir. İlk şey, mini mutfağın nerede olmasını istediğinize karar vermektir. Daha sonra bağlantıları düzeltmek için bir tesisatçı ile iletişime geçebilirsiniz. Lavabo istemiyorsanız, yerleşik bir su soğutucusu veya bir tezgah tercih edebilirsiniz.

Tezgah

Kısıtlı bir alan, ekstra tezgah alanı ekleyemeyeceğiniz ve mutfak işlerinden en iyi şekilde yararlanamayacağınız anlamına gelmez.

Aletler

Bir mini mutfağa minimum cihaz takabilir, ancak işinizin çoğunu doğru olanlarla yapabilirsiniz. Mikrodalga, ocak, elektrikli su ısıtıcısı veya kahve makinesi kurabilirsiniz.

Depolama maksimizasyonu

Dolap düzenleyicileri, ayırıcılar, köşe üniteleri ve dolap kapı rafları ekleyerek mini mutfağınızın depolama alanını en üst düzeye çıkarabilirsiniz. Dağınıklığı önlemek için tencere, fincan vb. Eşyalarınızı kancalara asmayı düşünebilirsiniz.

Renkler

Mini mutfağınız için doğru renklere karar vermek önemlidir. Daha açık renkler bir yeri daha açık hissettirir; bu nedenle, alanı daha geniş hissettirmek için daha açık ve daha parlak renk tonlarını tercih edin. Mini mutfağın daha büyük görünmesi için kırık beyaz, mavi veya lavanta gibi renkleri tercih edebilirsiniz. Daha parlak odalar her zaman daha büyük ve daha davetkar görünür. Ayrıca, mini mutfağın geniş doğasına katkıda bulunmak için duvar kenarlarını ve pervazları duvar renklerinden biraz daha açık tonlara boyamayı deneyebilirsiniz.

Kişisel dokunuşlar

Alanı yaratıcılıkla yansıtmak için kişisel dokunuşlarınızı ekleyebilirsiniz. Bir backsplash, bazı süslü tezgah üstü cihazlar veya pirinç donanım eklemeyi düşünebilirsiniz.

BeyazYastik Tasasrım bloğu, evdeki iç eşyaları almak ve tüm alanı yenilemek için tek noktadan çözümünüzdür. Modüler mutfaklar, oturma odası fikirleri, yatak odaları ve yerden tasarruf sağlayan mobilyalarla ilgili fikirler hakkında daha fazla ürün için web sitemizi bile kontrol edebilirsiniz. Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak ve harika mobilya ve ev dekor ürünleri dünyasına girmek için müşteri hikayelerimizi okuyun.

Kendi Küçük Mutfağınızı Yapın! konusu ilk beyazyastik.com üzerinde yayınlandı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu