Salon Tasarım Örnekleri

Oturma odası nasıl dekore edilir?

Salonlarınız için modern, göz alıcı ve zarif tasarımlar arıyorsanız bu 2023 modern salon dekorasyon örneklerine mutlaka bakmalısınız. Oturma odası bir evin kalbidir. Soğuk kış akşamlarında şömine başında toplanıp, ateşin başına toplanıp dedelerimizin masallarını dinlediğimiz yerdir.

Annemin enfes yemeklerinin tadını çıkardığımız masanın etrafında, miniklerin her köşeye renklerini yayarak oynadıkları yer. Arkadaşlarla günün tüm olaylarını anlatırken sohbet ettiğimiz, köşemize kıvrılıp kitap çevirdiğimiz yer. Hal böyle olunca bu ortam çok dikkatli bir şekilde düzenlenmelidir. Her oturma odasının, ışık ve renk, uyum ve kontrast, çeşitlilik veya yokluk ile ifade edilen kendi karakteri vardır.

Salon Tasarım Örnekleri

Oturma odası stilini tanımlama

Oturma odasını dekore etmemiz gerekiyor. İlk ikilem: Hangi tarz olacak? Öncelikle stil çeşitliliği hakkında bilgi sahibi olmamız ve ardından yaşam tarzımızın en iyi ifadesi olanını seçmemiz gerekiyor.

Eve döndüğünüzde mümkün olduğunca az düz çizgili mobilyalarla “temiz” bir ortamda mı yoksa geniş, kıvrımlı mobilyaların hakim olduğu bir ortamda mı dinlenmek istediğinizi seçmek çok önemlidir.

Salon Tasarım Örnekleri (1)

Renkler Nasıl Olmalı

Boş zamanlarımızı geçirdiğimiz bir ortamın dekorasyonunda renkler çok önemlidir. Yanlış renk seçiminin ruh halinizi, davranışlarınızı ve kişiliğinizi etkilediği kadar mekanlarınızın algısını da etkileyebileceğini unutmayın.

Oturma odası için en uygun renkler: kırmızı, sarı, turuncu gibi sıcak tonlar ile iletişimi teşvik ettiği düşünüldüğü için toprak tonları olan kahverengi ve bej kullanılabilir. Bu renkler sizi oturup birbirinizle konuşmaya teşvik edecek doğru sıcaklığı yaratacaktır.

Salon Tasarım Örnekleri (2)

Oturma odası, bir evde insanların zamanlarının çoğunu geçirdikleri bir alandır. Aynı zamanda boş zaman etkinliklerinin çoğunun gerçekleştiği yerdir – TV izlemek, okumak veya oyun oynamak.

Genel olarak, oturma odası hareket etmek için yeterli alana sahip olmalıdır. Ayrıca ailenin zevklerini ve değerlerini yansıtan konforlu mobilyalara ve dekorasyonlara sahip olmalıdır. Herkesin ihtiyacına uygun bir alan açıkça daha mutlu aile üyeleri yaratır.

Salon Tasarım Örnekleri (3)

Salon Tasarım Örnekleri (4)

Işık Sistemi Fikirleri

Güneş ışığının alanlarınızı istila etmesine izin verin! Doğal ışık, çeşitli biyolojik süreçler için gereklidir. Düşük ışıklı ortamlar, etrafımızdaki her şeyin kasvetli görünmesine neden olarak, kendimizi halsiz ve karamsar hissettirir.

Doğal aydınlatmayı engellemeyen perdeler kullanın. Işığı emen koyu renkler kullanmamaya dikkat edin. Ayrıca gerekli miktarda ışık sağlayan aydınlatma armatürlerini de yerleştirin.

Salon Tasarım Örnekleri (5)

Salon Tasarım Örnekleri (6)

Bir oturma odası için ideal atmosfer, rahat, sakin ve davetkar olandır. Ailenizdeki herkes oturma odasında vakit geçirecek olsa da, bazı aile üyeleri diğerlerinden daha fazla kendilerini evde hissetmelidir. Örneğin, oğlunuz sizinle birlikte yaşıyor ancak odasında vakit geçirmeyi tercih ediyorsa, soğuk ve soğuk bir odadan çok sıcak ve rahat bir odada kendini evinde hissetmelidir.

Buna da Bakmalısın: Oturma Odası Dekorasyonu

Ayrıca, herkesin ne yaptığını görebilmesi için bol miktarda aydınlatma olduğundan emin olun. Kanepenin önündeki bir pencere, doğal ışığın içeri girmesini sağlayarak hoş bir manzara sunar. Yumuşak fon müziği, huzur ve sükunet hissine katkıda bulunur.

Salon Tasarım Örnekleri (7)

Salon Tasarım Örnekleri (8)

Geçiş hatları düzenlemeleri

Geçen çizgileri “temiz” bırakın. Mobilyaları, aralarından geçemeyeceğimiz kadar birbirine yakın yerleştirmek sık yapılan bir hatadır ve bunun sonucunda birçok mobilya parçası erişilemez hale gelir. Geçiş boşlukları için minimum mesafenin 60 cm olduğunu unutmayın.

Salon Tasarım Örnekleri (9)

Salon Tasarım Örnekleri (10)

Oturma odaları, insanların yoğun bir günün ardından oturup dinlenebilmeleri için yeterli koltuklara sahip olmalıdır. Misafirler ziyarete gelirken, muhtemelen birkaç dakika oturup dinlenmek isteyeceklerdir – bu nedenle resmi etkinlikler için rahat ve uygun sandalyeler seçin. Koltuklarınızı hem daha konforlu hem de estetik bir hale getirmek için ayaklarınızın altına sedir veya minderler de ekleyebilirsiniz.

Misafirlerinizin rahatlığı için yiyecek veya içecek koyabileceğiniz pencerenin yanına bir veya iki dekoratif masa ekleyin. Konukların isterlerse dışarıda oturabilmeleri için ekstra bir pencere de ekleyebilirsiniz. Keyifli bir manzara dinlendirici bir akşam geçirmenizi sağlarken, ilave oturma yerleri konukların telaşa kapılmadan daha uzun süre oyalanmalarını sağlar.

Salon Tasarım Örnekleri (11)

Oturma alanı dekorasyonu

Oturduğumuz yer mümkün olduğunca rahat olmalıdır. Bu nedenle, önce mümkün olduğunca büyük, kesinlikle alanın izin verdiği kadar koltuklara sahip olmaya çalışın. Süet veya diğer tekstil ürünleri gibi yumuşak malzemeleri seçin.

Ayrıca, diğer kişilerin geçişi oturanlar için rahatsız edici olacağından, oturma köşesinin kapının önüne yerleştirilmediğinden emin olun. Kıyafetlerinize göre kolayca değiştirebileceğiniz renkli yastıklar kullanın, odanızın size her seferinde yeni ve monoton olmayan bir görünüm sunmasını sağlayın.

Salon Tasarım Örnekleri (12)

Salon aynı zamanda aile olarak zevklerinizi ve değerlerinizi yansıtan dekoratif unsurları sergilemek için ideal bir alandır. Oyuncaklar veya bitkiler gibi küçük şeyler çocuk olarak ifade edilirken, yastık veya duvar süsü gibi daha büyük süslemeler yetişkin olarak ifade edilir.

Ayrıca bazı renkler – genellikle yumuşak pasteller – çocuklar için uygunken, lila veya mint yeşili gibi daha yumuşak tonlar yetişkinler için uygundur. Bir şömine temiz kalırsa idealdir, ancak işlevsel olmayan şömineler de hiçbir şekilde bakım veya dikkat gerektirmediklerinden iyi çalışır.

Salon Tasarım Örnekleri (13)

Salon Tasarım Örnekleri (14)

Yemek köşesi alanı

Yemek alanını pencerenin yanına yerleştirin, çünkü yukarıda bahsettiğimiz gibi yemek sırasında ışık özellikle önemlidir. Masanın yanına bir büfe yerleştirin, böylece tabakları yerleştirmenize hizmet eder. Bu köşeyi doğal çiçeklerle süslemeyi asla unutmayın.

Salon Tasarım Örnekleri (15)

Salon Tasarım Örnekleri (16)

Okuma köşesi dizaynı

Küçük bir okuma köşesi oluşturun. Genellikle bu köşe kütüphanenin yanına yerleştirilir. Bol ışık ve rahat bir koltuk olduğundan emin olun.

Salon Tasarım Örnekleri (17)

Salon Tasarım Örnekleri (18)

İyi dekore edilmiş bir oturma odası, aile üyelerinin acele veya rahatsız hissetmeden evde sosyalleşmelerini kolaylaştırır. Her aile üyesini kişisel olarak temsil eden unsurlarla dekore edilirken, içinde dinlenmek için yeterince davetkar ve rahat olmalıdır.

Temel olarak, bir oturma odasını dekore etmek, kendinizi oyuncaklar veya bitkiler gibi somut öğelerle ifade ederken, renkler ve stil seçimleri gibi daha soyut öğelerle kendinizi ifade etme fırsatıdır.

Salon Tasarım Örnekleri (19)

Modern Dekor Örnekleri

Son olarak bu ortamı dekore etmeyi unutmayın. Oturma odanızı, yaşamınızda belirli bir sembolizmi olan eşyalarla dekore edin. Bu, tüm ortamı karakterinizin bir ifadesi haline getirecektir. Ayrıca yeşillikleri de asla unutmayın.

Bunlara'da bakmalısın!

Başa dön tuşu