Odanızı nasıl daha büyük gösterirsiniz?

Gözlerinizi kandırmak için kolay ve hesaplı ipuçları

Küçük bir daire, küçük bir oda gerektirir. Yani güzel mobilyalara ve ev dekor dekorasyonlarına ihtiyacınız var. Ancak odanız küçük ve alan olarak sınırlıysa iyi bir atmosfere sahip olmanız zordur.

Yatak odanızın boyutu ne olursa olsun, iyi bir dekoru ve mobilyayı hak ediyor. Ancak, alan küçük olduğunda bu görev zor görünüyor, değil mi?

Sade bir iç tasarım, harika bir alan elde etmek için yeterli değildir. İşlevsel ve güzel bir ev inşa etmek isteyen herkes için bir kanepe, bir sandalye ve bol miktarda saklama alanı gereklidir.

Neyse ki, bu noktada size yardımcı olabilecek ve odayı olduğundan daha büyük gösterecek ipuçları var. Ve daha da iyisi: erişilebilir ve uygulanması pratik fikirlerdir.

O halde, gözlerinizi kandıracak ve yatak odanızın içini daha ferah ve güzel gösterecek bazı numaralara buradan göz atın.

Açık renkler ve kontrastlar kullanın

beyaz duvarlı oda
Beyaz duvarlı oda

İlk olarak, diğerleri arasında kirli beyaz, beyaz, açık gri, bej gibi açık renklere bahis yapın. Mavi ve yeşilin yumuşak tonları da yatak odası için oldukça popülerdir.

Bunun nedeni, daha yansıtıcı tonlar olmalarıdır, bu nedenle alan, doğal ışığın etkisini en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olarak açık ve havadar izlenimi verir.

Koyu renklerde bunun tersi olur – ışığı emmeye eğilimlidirler, bu nedenle oda daha küçük görünür. Ardından odanızı hafif duvarlarla vurgulayın.

Çok ilginç bir fikir, vurgulu bir duvarı ayırmak, burada kendi tercihinize ve tarzınıza göre bir renk eklerken geri kalanını hafif nötr bir tonda bırakmaktır.

çocuk odasının tavanında duvar kağıdı
çocuk odasının tavanında duvar kağıdı

Duvar kağıdını bırakmak istemiyor musunuz? Tavana koy!;

Aydınlatmaya odaklanmak çok önemlidir;

Aydınlatmaya odaklanmak çok önemlidir
Aydınlatmaya odaklanmak çok önemlidir

Muhtemelen zaten biliyorsunuzdur: aydınlatma doğrudan alan algısına müdahale eder, yani odanızın ışığa erişimi ne kadar az olursa, o kadar küçük görünecektir.

Dolayısıyla, ferahlık yanılsaması elde etmek için aydınlatmayı kendi yararınıza kullanın.

yatak-odasi-boa-aydınlatması
Yatak odasi boa aydınlatması

Bu nedenle, odanıza doğal ışığın girmesine izin verin. Şeffaf perdeler ve ince, hafif kumaşlar kullanarak pencereleri mümkün olduğunca temiz ve açık tutun.

Yapay ışık da önemlidir, hatta doğal aydınlatma mümkün değilse daha da önemlidir. Armatürleri ve diğer ışık noktalarını stratejik yerlere dahil edin.

Düzenli bir odanız olsun

Düzenli bir odaya sahip olmak
Düzenli bir odaya sahip olmak

Küçük bir alanda çok fazla eşya, daha da sıkışık hissettirecektir. Bu nedenle, odanızda işgal etmediğiniz eşyalarınız varsa, onları atın (veya onlar için başka bir yer açın) ve dağınıklıkla vedalaşın.

Ve her ayrıntı önemlidir: duvarları fotoğraflarla doldurmaktan kaçının – az yer olan odalarda, ipucu sadece bir büyük tabloyu seçmektir. Yerdeki büyük kilimleri kaldırın.

yatak odası-nötr
yatak odası nötr

Minimalizm fikri, küçük ortamlar için çok değerlidir. Ve odak noktası fikri daha da iyi: dikkat çekecek bir alan veya özellik oluşturun.

Yatak odasında belli ki yatak var. Odak o alana olacak şekilde mobilyaları düzenleyin ve dekorun geri kalanını minimalist tutun.

Yatak odası için doğru mobilyayı seçin

kanepeli yatak odası
kanepeli yatak odası

Çift kişilik oda ya da çocuk odası küçük olduğunda mekandan taviz vermemek için mobilyalar konusunda çok dikkatli düşünmek esastır.

Bu nedenle, her zaman odanın ölçülerine uygun mobilyalar satın alın ve büyük olmayan ışık seçeneklerini tercih edin.

yatak odası-küçük-masalı
Yatak odası küçük-masalı

Odanızda geniş alan yanılsamasına sahip olmak için öneri, mobilyaları duvara yaslamaktan kaçınmaktır. Her zaman duvar ve mobilyalar arasında küçük bir boşluk bırakmaya çalışın.

Odayı daha büyük göstermenin bir başka püf noktası da, daha fazla ışık ve hava sirkülasyonu sağlayacağından, alçak mobilyalar ve ayrıca açıkta ayaklar kullanmaktır.

Çok işlevli mobilyalara yönelin

yatak odası-küçük-yatak odası-çok fonksiyonlu
Yatak odası küçük yatak odası çok fonksiyonlu

Az yer kaplayan yatak odası mobilyalarından bahsetmişken, çok işlevli mobilyalar, yani birden fazla işlevi olan mobilyalar en uygunudur.

Küçük odalar için bu ipucu altın değerinde!

Yatak odası için çok işlevli mobilyaların en güzel örneklerinden biri sandıklı karyoladır. Yatağın altındaki kısım dekoru bozmadan gizli saklama yeri görevi görür ve yine de organizasyon için ekstra bir alan oluşturur!

bedeni olan yatak
Bedeni olan yatak

Diğer bir öneri ise depolama için iç alana sahip sedirlerdir.

Aynaları kullan

aynalı-eğimli-yatak odası
Aynalı eğimli yatak odası

Aynalar da odanın daha büyük görünmesi için bir şakadır. Dekorasyonda çok kullanışlı olan bu ürün, doğal ve yapay ışığı yansıtır!

Odada daha fazla derinlik hissi elde etmek için bir odak noktası kullanın ve aynayı ona doğru eğin!

Başka bir alternatif de, dışarıyı yansıtması için bir pencerenin yanına bir ayna yerleştirmektir.

dolap-kapısı-üzerindeki-ayna
Dolap kapısı üzerindeki ayna

Cam kaplı bir masa ve duvarlardaki aynalar da daha açık bir his veriyor. Mobilya türleri için araştırma yapıp gardıropta aynalı kapılar kullanabilirsiniz.

Bunlara'da bakmalısın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu