Modern Tarz Mutfak Tasarım Trendleri

Moda Mutfak Dekoru Nasıl Yapılır

Kitchen Design Trends in 20242023’teki modern mutfak tasarım trendleri, kullanımı kolay, özgün ve doğaya göndermelerle dolu olmalıdır. Mutfağın düzenlenmesinde hiç bu kadar yeşillik ve doğal malzeme olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu sezon ahşap mobilyalar ve taş unsurlar, parlak fayanslar ve cesur renk kombinasyonları ile doldurulmalı.

2023’te modern tarz mutfak tasarım trendleriKitchen Design Trends in 2024

Yıllar boyunca açık plan mutfaklar modern tasarımın ve zevkin simgesi olmuştur. Ancak, tüm göstergeler saltanatlarının sonunun yavaş yavaş yaklaştığını gösteriyor – giderek daha fazla insan oturma odasını mutfaktan ayıran cam bölmeleri seçiyor. Bu eğilimin soyağacı sıradandır: Bir pandemi çağında, evde eskisinden çok daha fazla zaman geçirmeye zorlandıklarında, başka bir odaya geçme ve hane halkının geri kalanından ayrılma yeteneği, ağırlığınca altın değerinde oldu. .

Cam bölmeler bir yandan iç mekanı karartıyor, kokuların yayılmasını sınırlandırıyor ve apartmandaki mutfaktaki bölgeleri sınırlandırıyor, diğer yandan odayı aşırı yüklemez ve görsel olarak azaltmaz. Mutfağınız ile oturma odanız arasına bir bölme koyamıyorsanız, cam elemanlı bir perde deneyin.

Ahşap, taş ve keten – bu 3 malzeme 2023’teki mutfak tasarım trendlerini tanımlıyor. Japandi, rustik ve boho tarzlara olan büyük ilgi, doğal ahşap mobilyaları odanın tasarımında gerçek bir hit haline getiriyor. Bej, altın ve grimsi malzeme dolapları ve masaları, Japon ve İskandinav stillerinin karıştırıldığı iç mekanlar için çok uygundur. Ülke tarzında kahverengi, karamel veya ağartılmış mobilyalarla süslemek en iyisidir. Boho’da tüm modern trendlere izin verilir.

2023 mutfak tasarım trendlerinde taş eksik olamaz. Taş kesme tahtaları veya dekoratif harç gibi küçük süslemeler şeklinde sunmak mümkündür, ancak en iyi vurgular masa ve dolaplar için taş üstler, taş zeminler veya geniş formatlı duvar panelleridir. Tabii ki, otantik mermer veya traverten için ulaşmak gerekli değildir – örneğin, kuvars aglomerasyonu veya damarlı porselen çömlek kullanabilirsiniz.

Masa örtüleri, perdeler, masa örtüleri ve yastıklar her mutfakta kullanışlı olacaktır. Bu sezon keten kumaşları seçin – dayanıklı, etkileyici ve dizginsiz bir güzellikle donatılmış.

Küçük duvar karoları birkaç sezondur popülerliğini koruyor ve modern tarzdaki mutfaklar da farklı değil. Londra Metrosu’ndan ilham alan dikdörtgen bir parça, balıksırtı karo ve mozaik etkisi yaratan küçük bir kare şekli hile yapacak. Bunu görmek için fotoğrafa bakabilirsiniz.

Tabii ki, 2023’te tüm duvarların onlarla kaplanması önerilmez, sadece önlük olarak adlandırılır – mutfak tezgahı ve asma dolaplar arasındaki kirliliğe açık alan.

2023’te moda olan mutfak karoları parlak bir yüzeye sahip olmalı – mat yavaş yavaş modası geçiyor. Parlaklık şıktır, alanı görsel olarak genişletir ve minimalist ve göz alıcı bir mutfak için idealdir, ancak bu sezon İskandinav, rustik ve boho iç mekanlara tanıtılmalıdır.

Antikalar, eski objeler ve antika tarzı mobilyalar benzersiz bir çekiciliğe sahiptir. Tabii ki, iç mekanı yerden tavana kadar antikalarla doldurmaktan bahsetmiyoruz – sonuçta kimse bir antikacıda yaşamak istemez. En iyi çözüm, modern tasarıma birkaç eski öğe eklemektir – eski öğeler aranjmanı önemli ölçüde çeşitlendirecek ve ona benzersiz bir karakter kazandıracaktır.

2023’te mutfak ilhamı onlarca yıldan geliyor. Orta Yüzyıl Modern hala sıcak bir trend ve bundan tam olarak yararlanmaya değer. Art Deco tarzından ve Viktorya döneminden ilham alan öğelerden de yararlanabilirsiniz. Sadece bir ev koleksiyonundan veya bit pazarından daha az değerli mücevherler de uygundur.

Modern tarzda mutfak tasarımı 2023 – düzen seçimi

Kitchen Design Trends in 2024Birkaç mutfak fikriniz varsa ve kapalı mı yoksa açık bir oda mı tercih edeceğinizi ve mutfağı oturma odasına nasıl bağlayacağınızı biliyorsanız, belirli planlara geçebilirsiniz. Şeklini odanın olanaklarına göre ayarlayın.

Mutfak mobilyaları en önemli konulardan biridir. Bu nedenle, çalışma üçgenini göz önünde bulundurarak, adalı modern bir mutfak mı, L veya U şeklinde pratik bir mutfak mı yoksa tasarımcı, lineer açık mutfak mı seçeceğinizi düşünün.

Köşe mutfak

Kitchen Design Trends in 2024Modern tarzda bir köşe mutfağının tasarım potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için, onu her birinin yapması gereken görevlerle donatılacak bölgelere bölmek iyidir. 2024’te mutfak alanını bölgelere ayıracağız: pişirme, pişirme ve fırınlama, bulaşık yıkama, yiyecek saklama.

Herhangi bir köşe mutfağında en sorunlu yer sözde kör köşedir. Doğru bir köşe dolabı seçimi, mutfakta her zaman birinci sınıf olan yerden tasarruf etmemizi sağlayacaktır. İyi tasarlanmış bir köşe dolabı, içinde saklanan ekipmanlara kolayca erişmenizi sağlayacaktır.

Piyasada, içeriğini tek el hareketiyle çıkarmanıza olanak tanıyan ilginç çözümlere sahip birçok sistem var. Yenilikçi köşe sistemleri, böyle bir kabinin yüzeyinin kullanımını en üst düzeye çıkarmanıza izin verir. Örneğin, raflar tencere ve tavaların yüksekliğine göre serbestçe ayarlanabilir.

Mutfağın sadece işlevsel değil, aynı zamanda şık olmasına da dikkat edelim. Açık köşe bir mutfak, öncelikle bağlı olduğu mekanla uyumlu olmalıdır. Burası oturma odasıysa, mutfağımızın stilistik zeminle bağlantı kurmasına izin verin.

Cihazlarımız tezgahlardan kaybolsun, dolap ve çekmecelerde yerini bulsun. Her mutfakta işlevsellik çok önemlidir, bırakın dekoratiflik hakim olsun. Modern bir mutfak, tasarımcı aydınlatma armatürleri ve ilginç bir tezgah seti ile minimalist bir mutfaktır. Bambu gibi egzotik bir ağaç veya granit gibi değerli bir taş olabilir.

U şeklinde mutfak

Kitchen Design Trends in 2024Ek duvar dolapları, üç tarafı aletler ve tezgahlarla çevrili olduğunda klostrofobik olabilir. İyi donanımlı bir mutfak, kullanılabilir alanı mükemmel şekilde kullanan bir mutfaktır. Duvar dolapları yerine açık rafları tercih edebilir veya yalnızca bir duvarı tamamen kapatabilirsiniz. Raylar ve askılar da daha popüler hale geliyor – bu tür kancalar ayrıca kullanışlı mutfak eşyaları için depolama alanı yaratıyor.

Mutfakta büyük bir pencere, mutfak dolaplarını boşaltmak için başka bir nedendir – onların çizgisini kıracaktır. Pencereli U şeklinde bir mutfak, modern mutfaklarda hafif tasarımın anahtarıdır. İç mekana giren doğal ışık, tavan aydınlatması ile dengelenir, bu nedenle pencereli duvarın mobilyalarla çevrili olmaması gerektiğini unutmayın.

2023’te, gerçekten bunaltıcı bir atmosfer yaratacağından, pencereleri dolap veya buzdolabı gibi büyük cihazlarla kaplamaktan kaçının. Pencerenin altında bir tezgah veya bir lavabo olabilir, fotoğrafta olduğu gibi, parlak ışık ve manzaralar sıkıcı işlerinizi kolaylaştıracaktır.

Küçük bir U şeklinde mutfak veya büyük bir oda olup olmadığına bakılmaksızın, bu üç öğe nispeten yakın yerleştirilmelidir. Buzdolabı ile lavabo arasındaki mesafe, lavabo ile ocak arasındaki mesafe gibi 2 metreyi geçmemelidir. Ancak, buzdolabı ile fırın arasındaki mesafe biraz daha uzun olabilir.

U şeklindeki bir mutfak, doğal olarak böyle bir üçgeni sınırlar. Lavaboyu orta duvardaki pencerenin altına yerleştirirseniz, sobayı sola, buzdolabını sağ tarafa yerleştirmek sezgisel olacaktır. Tencereleri ve diğer aksesuarları hızlı bir şekilde çıkarabilmeniz için aralarında boş alan bırakın. Sadece çeşitli cihazların açık kapılarının geçişi engellemediğinden emin olun. Benzer şekilde, dilimleme veya karıştırma alanı size bolca hareket alanı sağlamalıdır.

Dikdörtgen mutfak

Modern Style Kitchen Design Trends in 2024Mutfağın düzeni, uygun mutfak mobilyaları olmadan asla tamamlanmaz, tipi mutfağın şekline ve boyutuna bağlıdır. Geniş bir alana ve modern dekora sahip dikdörtgen bir mutfak, duvarlardan biri tamamen kapalı olacak şekilde düzenlenebilir. Bir buzdolabı, fırın, mikrodalga fırın veya bulaşık makinesi gibi ankastre cihazlar, bir vitrin ve sarf malzemeleri için uzun dolaplar içerebilir. Böyle bir sistem çok kullanışlı ve ferahtır, ancak yalnızca büyük odalarda çalışacaktır.

Dar bir dikdörtgen mutfak, ikinci bir dolap seviyesi olmadan daha uygun olacaktır. Sadece alt dolapları seçeceğiz. Açıkken bile yer kaplamayacakları için sürgülü kapılı mobilya seçmeye değer.

Küçük bir dikdörtgen mutfağın köşelerinden birinde tezgah bulunmalı ve aletler mümkün olduğunca aynı anda kullanılabilecek şekilde yerleştirilmelidir.

Dış sıra dolapları olan bir mutfak adasına sahip büyük bir açık mutfakta, asma dolaplar asılabilir. Bu durumda ev aletlerini de kurmaları ve buzdolabı kurmaları gerekir. Düzenlemeyi zenginleştirmek için bar tabureleri gibi başka mobilyalar da ekleyebilir, yemek masası koyabilirsiniz. Küçük bir mutfak, tam teşekküllü dolaplardan daha az yer kaplayan baharatlar ve kullanışlı mutfak eşyaları için raflarla dekore edilebilir.

Doğrusal mutfak

Modern Style Kitchen Design Trends in 2024Bu işlevsel ve pratik bir çözümdür. Az yer kaplar ve tek sıra halinde bulunan mobilya ve gereçler mutfakta dolaşmayı ve yemek hazırlamayı kolaylaştırır.

Tek duvarlı bir mutfak, genellikle, oda daha karmaşık mobilya düzenlemesine izin vermeyecek kadar dar olduğunda veya oturma odasının bir mutfak köşesi olarak parçası olduğunda, mutfağın boyutları tarafından zorlanır.

Lineer mobilyalar, mutfak ve oturma odası arasındaki sınırı belirleyen bir ada ile birleştirilebilir ve tezgahı, çalışmak veya yemek yemek için ek alan sağlar. Ayrıca yemek odası olarak hizmet verecek sandalyeli bir masa için yer bulmanızı sağlar.

Açık bir yaşam alanı söz konusu olduğunda, mutfağın stilinin oturma odasının tasarımına uygun olması gerektiğini unutmayın, bu nedenle aynı deseni, rengi veya – ahşap dekorlar söz konusu olduğunda – aynı türü tekrarlamaya değer.

Modern tarzda mutfak renk trendleri 2023

Modern Style Kitchen Design Trends in 2024Minimalizmin sizi aldatmasına izin vermeyin – 2023’te mutfak iç mekanları genellikle beklenmedik bir renk dozu içerir. İştah açıcı, ruh halini iyileştiren zengin renklerden hoşlanıyorsanız, parlak vurgulu sessiz mobilya kombinasyonunda durabilirsiniz.

Ancak bunlar rastgele kombinasyonlar olamaz, bu nedenle alışverişe çıkmadan önce %60-30-10 oranında ağırlıklı olarak üç renkten oluşan bir renk paleti planlayın. En önemli renk sakin ve zamansız olmalıdır.

Daha önce de belirtildiği gibi, 2023 yılında mutfak mobilyaları ağırlıklı olarak ahşap, taş ve camdan yapılmıştır ve parlak, çok yönlü renklerde tasarlanmıştır. Kompozisyonunuzun temelini oluşturmak için beyaz, gri, bej, kahverengi veya siyah dolaplar kullanın.

Ardından, mutfağa giren insanların dikkatini çekecek belirgin bir renkte büyük bir öğe ekleyin. Tabaklar için yeşil bir büfe, turuncu bir mutfak adası veya pembe bir duvar dolabı olabilir. Sandalye minderleri, boyalı vazolar veya perdeler gibi benzer renklerde birkaç parça ekleyin.

2023 yılında mutfak için önerilen duvar renkleri bu sezonun ana trendleri ile uyumlu. Etkileyici aksesuarlarla denemeler yapmak için mükemmel bir zemin olan yeşil ve nötr renkler hakimdir.

Yeşil, öncelikle çeşitli tonlarıdır. Boya hakkında konuşursak, yumuşak, taze tonlar önde gelir, örneğin nane veya okaliptüs – duvar karoları söz konusu olduğunda, tasarımcılar esas olarak şişe ve zümrüt renklerine odaklanır. Önümüzdeki sezonun mutfaklarında da genellikle camlı yeşil dolaplar olacak. Mutfak dolaplarında taze avokado, zeytin ve adaçayı bulunur. Mutfağınızda yeşili gri, pembe, pişmiş toprak ve doğal ahşapla birleştirin.

Siyah ciddi ve gizemlidir, mutfakta kullanımı ona sofistike bir karakter kazandıracaktır. Sarı camdan yapılmış asma dolaplarda cam ve mutfak eşyaları harika görünecek. Siyah tezgah, örneğin beyaz mermer veya karamel ağacından yapılabilir. Açık yeşil ve pişmiş toprak ile kombine edilebilir.
Gri ve beyaz – bir düette harika görünüyorlar ve neredeyse tüm diğer renklerle harika bir şekilde birleşiyorlar. İskandinav, Japon ve minimalist düzenlemelerde üstündürler. Açık renkli ahşaplarla eğlenceli, taze bir kombinasyon ve koyu renkli ahşaplarla asil ve hafif nostaljik bir kombinasyon oluştururlar. 2023’te beyaz ve gri, yeşil, sessiz, mavi, siyah, altın ve pirinç ile de birleştirilmelidir.

Evde şık bir mutfağın düzenlenmesi, bir renk paletinin hazırlanmasıyla başlar – maksimum üç renge dayanmalıdır, aksi takdirde küçük bir iç mekanda kaos hüküm sürecek. İlginç kompozisyonlar arasında:

  • beyaz-gri-siyah;
  • beyaz-gri-yeşil;
  • beyaz-yeşil-kahverengi;
  • yeşil-antrasit-pişmiş toprak.

2023 yılında küçük mutfakların modaya uygun tasarımlarında üst dolaplar yerine raflar asmalısınız – bunlar içeriye ışık tutacaktır. Tezgah en iyi açık renkli ahşap veya beyaz taştan yapılır ve önlük olarak küçük beyaz bir karo kullanılır.
2023 yılında modern tarzda mobilya ve tekstiller

Modern Style Kitchen Design Trends in 2024Mutfakların daha önemli ve işlevsel hale geleceğine dair birçok işaret var. Çağdaş dolaplar da çeşitli desen ve renklerde olacak – görünüşe göre şık beyaz cepheler, daha ilginç ve çeşitli renkler lehine aşamalı olarak kaldırılıyor. Ancak doğaya, sadeliğe ve zahmetsiz zarafete yapılan göndermeler yine zirvede olacak.

2023’te İskandinav motifleri yeni bir versiyonda geri dönecek. Kuzeyin çetin çorak topraklarını andıran sade mutfak dolapları, desenler ve gölgelikler yine moda olacak ama biraz farklı bir karakter kazanacak. Ahşap yerine bu sefer beton ve doğal taş veya taklidi ile ifade edilecekler. Mat mobilya cepheleri, tezgah ve duvarların kaba yapısı ile hoş bir şekilde uyum sağlayacaktır.

Mevcut trend ile mükemmel uyum sağlayan, çekici koyu yeşil mobilyalar. Bu tip mutfak mobilyalarının görsel beyazlatma gerektirdiğini unutmayın. Dolapların zengin renkleri, beyaz veya bal renginde açık renkli tezgah ve aksesuarlarla kolayca dengeleniyor.

Bir başka ilginç eğilim, ağaca yapılan vurgu olacaktır. Ancak şimdiye kadar sadece aksesuar olarak kullanılsa da 2023 yılında mutfak mobilyalarında önemli bir rol oynayacaktır. Ahşap dolaplar mutfağı çok rahat ve samimi hale getirecek. Bununla birlikte, modern karakterini vurgulamak için aşağıdaki gibi koyu renkli aksesuarları tercih edin:

  • tezgahlar;
  • mutfak musluğu;
  • kolları.

Masa örtüleri, perdeler, masa örtüleri ve yastıklar her mutfakta kullanışlı olacaktır. Bu sezon keten kumaşları seçin – dayanıklı, etkileyici ve dizginsiz bir güzellikle donatılmış. 2024’ün modern tarzında baskılar doğaya yakın olmalı, bu nedenle bitkisel motifler tercih edilmeli, geometrik çizgilere de izin verilmelidir.

Modern tarzda mutfak iç fikirleri 2023

Modern Style Kitchen Design Trends in 20242023’teki modaya uygun mutfaklar, yeşilimsi bir renk tonu ile tavizsiz tasarım, zevkli iç mekanlardır. Cam bölme ve dolaplar, ahşap raflar, mermer tezgahlar ve taş zeminler – bu sezonun mutfak tasarımı çok şık.

Bunlara'da bakmalısın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu