İç tasarımda süsleme: evde dekoratif desenler nasıl kullanılır?

Müzik, şiir veya dans gibi süsleme, çevremizdeki dünyada düzen yaratma çabamızın yoludur. Bugün, özellikle modern ev iç mekanlarında süsleme yeniden moda oldu. Tasarımcılar dekoratif desenleri özgüvenle, yetenekle ve bazen biraz mizahla kullanırlar. Yeni teknolojiler ve malzemeler uygulayarak, her zamanki süs kullanımının sınırlarını daha da genişletiyorlar.

Daha basit motifler kullanmaya alıştığımız için dekoratif desenlerin seçimi ve iç mekandaki kombinasyonları zor bir iş olabilir. Bu makale ilham almanıza, basit desenlerden karmaşık olanlara kadar çeşitli süs eşyaları kullanmanın yeni yollarını tanımanıza yardımcı olacaktır.

Çok çeşitli desenler arasında, geometrik kompozisyonlar en ölçülü ve gizli olanlardır, evde bir süs kullanmak isteyen herkes için idealdir. Pürüzsüz tonlara yakışır, çiçeksi nostaljik desenlerle kolayca birleşirler.

Resimde: FlexForm mobilyalar, nostaljik bir dekoratif desenle duvar kağıdına yaslanmıştır.

Soyut ve dinamik bir süsleme kendini tanıtmaya çalışır. Oldukça stilize edilmiş geometrik ve bitkisel motiflerle karakterizedir, genellikle büyük boyutta, net kabartma çizgilerle veya sıra dışı renkte büyük bloklarla. Bu desenleri küçük alanlarda ve nötr bir arka planda kullanın.

Fotoğrafta: Geçen yüzyılın ortasının tarzına atıfta bulunan İtalyan fabrikası Altrenotti’nin yataklarının tasarımı, ancak modern bir yorumla.

Ahşap bir çerçeveye gerilmiş veya resimler gibi dekore edilmiş süslemeler taze ve özlü görünecek. Bunlar eski duvar halıları, duvar kağıtları, halılar, baskılı kumaş parçaları olabilir. Dilerseniz bu kalıbı her zaman aktarabilir, değiştirebilir veya kaldırabilirsiniz.

Retro süslemeler için, moleküler yapılar oldukça tipiktir ve 1951 Büyük Britanya Festivali’nden sonra önem kazanmıştır. Bu tür bileşimler aşırı basitleştirme ve stilize etme eğilimindedir. İç mekanı canlandırmak için, evdeki bir duvarı tek renkli büyük bir aktif desenli duvar kağıdı ile dekore edebilirsiniz.

Mutfakta süs, duvar kağıdında, lavabonun veya sobanın üstündeki koruyucu panellerde iyi görünecek. Mozaik karolar göz alıcı damalı desenler oluşturabilir ve açık raflardaki aksesuarlar daha da çarpıcı olabilir.

Enerjik süslemeler, çok sayıda insan için idealdir. Daha küçük motifler kullanın, ancak parlak renklerde ve daha büyük motifler için sessiz tonları seçin. Bu teknik, iç mekanda akılda kalıcı bir süs kullanmaktan çekinenler için uygundur, ancak bireyselliğinden zevk almak istemeyenler için uygundur.

Fotoğraf: özel tasarım ve renklere sahip cesur Moroso mobilyaları.

Mobilyanın klasik şekli ile birleşen modern desen, ilginç bir kontrast yaratabilir. Bu, füzyon tarzında iç dekorasyona uygun, belirli bir biçim ve içerik oyunu olan, bir ironi teli ile cesur ve parlak bir tekniktir.

Geçmiş yılların süslemelerinin arka planına karşı, şeffaf plastik, metal, camdan yapılmış ultra modern mobilyalar harika görünüyor. Gelecekteki nesnelerin beklenmedik bir şekilde geçmişe düştüğü izlenimi ediniliyor.

Fotoğraf: üç ayaklı sarı sehpalar Kartell T-Masa. T-Table yüzeyindeki yuvalar hassas bir nakış deseni oluşturur. Fırçalanmış alüminyum Casamilano CND’den el yapımı masalar. Masa üstü gravür ile dekore edilmiştir.

Klasikler, süs dünyasından ölümsüz kompozisyonlardır. Muhteşem ve çok yönlü, klasik dekoratif desenler modadan etkilenmez, iç mekana olgunluk ve bütünlük getirir. Klasik tasarımların çoğu farklı bir kompozisyon yapısına sahiptir. Genellikle simetriktirler, mimari, oryantal veya stilize bitkisel motifleri tasvir edebilirler.

Arabesk ve akantus yaprakları, iris çiçekleri ve yoncaları, budaklar ve menderesler, çelenkler ve madalyonlar, defne ve hanımeli yaprakları, güller, nar meyveleri, iyoniklerle oyulmuş desenler Roma İmparatorluğu, Orta Çağ veya Rönesans döneminde yaratıldı, ancak Aynı zamanda, XXI yüzyılın ev iç mekanlarında mükemmel uyumlu görünüyorlar.

Bordo, lacivert, çikolata, hardal, fildişi ve koyu gri gibi karmaşık tonlar yaygın olarak kullanılmaktadır.

Çiçek desenleri, samimi, sıcak ve rahat bir alan yaratmak için ideal oldukları yatak odalarında başarıyla kullanılmıştır. Burada yorgan, yatak örtüleri, perdeler, halılar, sandalye örtüleri ve minderler, lambalar ve duvar kağıtları için abajurlar şeklinde katmanlama ilkesi kullanılabilir.

Görkemli bir atmosfer yaratmaktan kaçınmak için az miktarda klasik süslemeler kullanın, onları nötr renklerde duvarlara yerleştirin ve tarihi detaylarla aşırıya kaçmayın.

Resimde: Salda Poltrona kayın ahşap sandalye, Salda 8672 lüks yatak tekstili yatak başı, Salda 8675 yuvarlak masa.

İster geleneksel ister çağdaş olsun, doğal motiflere sahip dekoratif tasarımlar, herhangi bir iç mekanda bulunabilir ve bir dönemin karakteristik ayrıntılarını tamamlayabilir veya basitleştirilmiş modern daireler için fon görevi görebilir. Antikadan moderne hemen hemen tüm mobilya tarzlarıyla uyumludurlar. Kuşların tüyleri, çiçekli ağaç dalı, palmiye yaprağı, salyangoz kabuğu, bal peteği, balık pulları, ağaç lifleri güzel doğal kompozisyonlara örnektir.

Klasik desen, karakteristik özelliklerini vurgulayarak geniş odalarda harika görünüyor. Küçük bir alanda büyük desenler baskın hale gelebilir. Daha çağdaş bir görünüm yaratmak için, tarihi mimari ve klasik süsleme, çarpıcı bir kontrast yaratan çağdaş mobilyalarla tamamlanabilir.

Bunlara'da bakmalısın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu