Transformers: Tasarımcılar yemek masalarına, sehpalara ve konsollara hangi fırsatları koyuyor?

Dönüştürme masaları belki de modern mobilyaların en popüler parçasıdır. İtalyan fabrikaları, imparatorluktan minimalizme kadar her stilde onlarca tasarım ve seçenek sunuyor. Hangisini tercih edersiniz? Mekanizma türlerini anlıyor ve en iyi modelleri seçiyoruz.

Dönüşüm türleri nelerdir?

İtalyan ustalar, hem geleneksel katlama seçenekleri hem de masanın şeklini ve boyutunu beklenmedik bir şekilde değiştiren karmaşık mekanizmalar sunan çeşitli tasarımlarda dönüşümlü masalar yaratıyor. Her birinin avantajları nelerdir?

İtalyan masaları

En yaygın dönüşüm mekanizması kaymadır. Birkaç çeşidi vardır:

  • Yan bölümler uçlardan uzanır;
  • Masa yarımları birbirinden ayrılır ve masanın üst kısmının orta kısmı yukarı doğru hareket eder;
  • Ek bölümler bir döner mekanizma kullanılarak genişletilir.

Fotoğraf: Ceccotti Collezioni ICS uzatılabilir masa. Yarımları birbirinden ayrılır ve masa tablasının orta kısmı tabandan uzanır ve merkezde durur.

Katlanır masalar

Katlanır masalar-kitaplar veya aynı zamanda “kelebekler” olarak da adlandırılırlar, katlanan yan bölümler nedeniyle genişler.

Bu tür modellerin ana dezavantajı: katlanır, yan “kanatlar” masaya oturmayı imkansız kılar.

Standart olmayan tasarıma sahip bireysel katlanır masalar, katlandığında tamamen kullanılabilir, ancak bu bir istisnadır.

Fotoğraf: Lago Loto katlanır masa katlandığında da kullanılabilir.

Hepsi için bir

Tabloları dönüştürmek yalnızca uzunluk ve genişlik açısından “büyüyemez”, aynı zamanda amaçlarını da değiştirebilir. 12 kişilik yemek masasına ya da duvara asılabilen ve ayna olarak kullanılabilen yemek masasına dönüşen bir konsol bir fantezi değil, oldukça gerçek modeller. Ancak, bu tür tablolar nadirdir. “Çift kullanımlı” dönüştürülebilir masaların çoğu, yemek masasına dönüşen sehpalar veya sehpalardır.

Hatırlaman gerekenler

Belirgin avantajlara ek olarak, dönüştürme tablolarının dezavantajları da vardır. Çoğu durumda, tezgahları daha büyüktür ve fiyatı monolitik modellere göre daha yüksektir. Ek olarak, tasarım özellikleri, tezgah ve tabanın şekline bazı kısıtlamalar getirir.

Ne daha iyi?

Açılıp kapanabilir üst kısmı olan masalar şık görünür ve modern yaşam alanlarına mükemmel uyum sağlar. Hem kompakt hem de katlanmamış durumda kullanılabilirler. Bu nitelikler için ödeme, büyük ölçüde teknolojik donanımların maliyetinden oluşan yüksek bir fiyattır.

Çoğu katlanır masa, yalnızca katlandığında kullanılabilir. Bununla birlikte, istiflendiklerinde uzatılabilir masalara göre çok daha kompakttırlar. Ana dezavantajları, katlanır masanın kullanılmadığı zamanlarda bir yerde saklanması gerekliliğidir.

Kompakt bir konsola dönüşen katlanır bir masa, bir kır evinde ev kutlamaları için en iyi seçenektir.

Dönüşüm masası ne zaman alınır?

Katlanabilir veya uzatılabilir bir yemek masası, yer sıkıntısı olup olmadığını veya evde çok sayıda misafir ağırlamak isteyip istemediğinizi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Boş alan veya koltuk sayısı sorunu akut değilse, sabit bir modeli tercih etmek daha iyidir – daha hafif, daha zarif ve büyük olasılıkla daha ucuz olacaktır.

Fotoğrafta: Cattelan Italia Sigma Drive ek yan bölümleri olan geniş bir masa.

Bir stüdyo dairede yemek masasına dönüşen yemek konsolu masaları veya sehpalar gibi “çoklu görev” transformatörler uygun olacaktır. Çok yönlülük genellikle ilginç bir tasarımın fedakarlığını gerektirir.

 

Bunlara'da bakmalısın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu