Sıradışı ve güzel bir arka tasarıma sahip 29 sandalye

Sandalye, tasarım tarihini tüm akışkanlığıyla keşfetmek için mükemmel bir örnek. Bu günlük iç mekan parçasıyla, belirli bir zamanın kültürünü, tarzını ve alışkanlıklarını yargılayabiliriz. Sandalyeler, kullanımı kolay ancak tasarlanması zor olan biçim ve işlevi birleştirir. Tasarımcılar, gelecekteki ürün için doğru malzemeyi, üretim yöntemini ve stilini seçmelidir.

Çoğu zaman tasarımcı tarafından yapılan sandalye sayesinde kişi yazarın tüm felsefesini yargılayabilir. Örneğin ünlü Macintosh sandalyelerinde olduğu gibi …

Noble kısıtlama

Charles Rennie McIntosh, İngiliz Art Nouveau’nun kurucusu, tasarım ve mimarlık tarihinde ikonik bir figürdür. Bu asil tarz, hüküm süren neo-romantizmin yerini aldı ve “kozmopolit” bir modern çeşitliliğin oluşumunun başlangıcına işaret etti.

Kale tarzı yemek sandalyesi “House on the Hill” tasarımcının ticari markası haline geldi. Modern bir insanın ihtiyaçlarına göre uyarlanmıştır: aşırılık yok, münzevi, ancak zarafet, çizgiler ve evin tam stilistik birliğinden yoksun değil.

Fotoğrafta: modeller Alivar 814 yazarı: C. R. Mackintosh и Alivar 864… Fonksiyonel olarak, sandalye öncelikle yatak odası için tasarlandı: bunun için tasarımcı, neredeyse zeminden başlayarak ve sırtın bir kafes üstüyle biten yatay traverslerle orantısız bir şekilde uzun bir sırt tasarladı. Uzun sırt elbise askısı olarak kullanılabilir.

Doğal zarafet

Ferruccio Laviani tarafından koleksiyon için tasarlanan Fratelli Boffi imzalı Clorophilla koltuk İyi titreşimler… Eğimli bacaklar ve kolçaklar, tahtaya oyulmuş üç yapraktan oluşan çarpıcı sırt kısmına sorunsuz bir şekilde bağlanır. Sandalye, yumuşak yeşil yaprak baskı minderi ile altın veya gümüş renkte bitirilebilir.

Fotoğrafta: muhteşem sandalyeler Kardeşler Boffi Clorophilla… Sırt, masif ahşaptan yapılmış ve yaprak şeklinde el oymalarıyla süslenmiştir. Bacaklar dal şeklinde oyulmuştur.

Grafik dizayn

Bir tasarımcı koltuğu sadece bir mobilya parçası değil, aynı zamanda iç mekanı pratik olarak tek başına “yapma” yeteneğine sahip, odaya özgünlük kazandıran ve sahibinin zevkini gösteren gerçek bir sanat nesnesidir:

Fotoğrafta: Baxter Ginestra Antonino Sciortino’dan. Metal çubuklar tüm çerçevenin temelini oluşturur.

Oryantal mozaik

Moucharabieh adı mashrabiya kelimesinden gelir. Bu, Arap mimarisinin bir unsurudur – pencereleri ve balkonları dışarıdan örten veya binanın içinde bölmeler olarak kullanılan desenli ahşap kafesler.

Fotoğrafta: şık sandalye Chelini Fissoyma mozaik desenle dekore edilmiştir.

Rokoko

Bu koltuk, Ferruccio Laviani’nin bir kült parçası. Düzgün bir ahşap levha, oturma yerinin ana hatlarını çizer ve yemyeşil bir barok esere dönüşür. Sanki ağaç yavaş yavaş büyüyor ve bir duvakla tamamlanan bir çiçek şapkası gibi “çiçek açıyor” ve bacak ağacın kıvrımlı bukleleriyle süslenmiş gibi. Rokoko, eşsiz bir parça yaratmak için bir araya gelen modernlik ve romantizmdir.

Fotoğrafta: masif kayın ağacından el yapımı sandalye Boffi kardeşler çeşitli yüzeylerde mevcuttur.

Kübizm

Fotoğrafta: yüksek sırtlı sandalyeler Christopher Guy Kübizm… Sırt, rastgele düzenlenmiş 26 küp şeklinde yapılmıştır. Her yumuşak küp, el oyması ahşap bir çerçeve içindedir.

Kalpten

Fotoğrafta: yumuşak kapitone sandalyeler Bizzotto Kalp.

Askı sandalye

Antik Yunan mitleri

Fotoğrafta: yemek sandalyesi Francesco Molon yemek minyatür metal düğmelerle süslenmiş Yunan tarzında kavisli ayaklarda. Yuvarlatılmış sırtın üst kısmı, geleneksel antika menderes formundaki dekoratif bir unsurla tamamlanmıştır.

Şövalye öğle yemeği

Fotoğrafta: kolçaklı sandalyeler Medea Art. 171 Liberty serisinden.

Gökyüzündeki kuşlar

Fotoğrafta: yemek sandalyesi Francesco Molon P185fantezi tarzında dekore edilmiş ve kuşları tasvir eden kolçaklar ve arkalıklar ile özel bir burl teknolojisi kullanılarak ahşaptan yapılmıştır. Sandalye Bakokko Art. 1105 / A yüksek sırtlı, kuş şeklinde oyulmuş bir desenle süslenmiştir.

Moda kapağı

Fotoğrafta: deri sandalye Guepiere ile Baxter Limetta Paola Navone’un Limetta serisinin modern tarzında. Sandalyenin metal çerçevesi, deri döşemeyle birlikte zarif görünüyor. Arka kısım bir dantel ile süslenmiştir.

Kaybolan imparatorluk

Fotoğrafta: Portekiz şirketinin alışılmadık bir koltuğu Boca Do Lobo Emporium… Sandalye gövdesi alüminyumdan yapılmıştır ve altın, gümüş, bronz veya bakır ile kaplanabilir. Eksik unsurlar modele özgünlük verir.

Kraliyet asaleti

Fotoğrafta: yumuşak sandalye Medea Art. 153DV1arkası dekoratif oymalar ve birkaç yumuşak düğme ile süslenmiştir. Sandalye Francesco Molon Tahtı kesinlikle fantastik bir görüntü ile. Pastel renkli döşemenin zarif deseni, kum rengi kayın ağacından gövde ile mükemmel uyum sağlar. Sırt bir taç şeklindedir.

Yüzyılın başındaki aşk

Fotoğrafta: ahşap sandalye Medea Art. 501S… Çerçeve dekoratif oymalarla süslenmiştir. Fransız ipek döşemeli kolçaklı lüks yemek sandalyesi, Francesco Molon P107… Bu modelin en önemli özelliği oymalı yaldızlı sırt kısmıdır.

Özgürlük tarzı

Resimde: bir İtalyan fabrikasından sert sırtlı zarif yemek sandalyeleri Medea.

Venüs’ün Doğuşu

Venüs’ün güzelliğine layık bir sandalye. Sırt, inci veren değerli bir kabuk şeklinde yapılmıştır. Yatak odası için ideal:

Fotoğrafta: yumuşak sandalye Christopher Guy VENÜS X şeklinde özel bir bacak ve deniz kabuğu sırt ile klasik tarzda.

Gotik tarzda

Anglosakson sanatı, üç geleneğin kaynaşmasıyla karakterize edilir: Kelt, Akdeniz ve Cermen; soyutluk ve gelenek lehine natüralizmin reddi; hayvan süsü kullanımı. Yaşam, kader ve zaman ağı ilahi güçler tarafından örülmüştür:

Fotoğrafta: kolçaklı bir sandalye Patina Classico Sandalye Anglo-Sakson tarzında Viyana filesi ve sandalyesi ile Bakokko.

Sihirli bahçe

Bu sıra dışı sandalyeler ve koltuklar, sandalye gibi sıradan bir ev eşyasının bile deneyimli bir tasarımcı ve sanatçının elinde kolaylıkla bir sanat eserine dönüşebileceğini bir kez daha kanıtlıyor.

Fotoğrafta: sandalyeler Christopher Guy Bahçe maun çerçeve üzerine. El yapımı kıvırcık sırt, uzun saplar ve çiçek salkımları şeklinde yapılır. Sandalyenin arka ayakları çaprazlanmıştır.

Kamelyalı bayan

Fotoğrafta: Christopher Guy La Dame… Tasarımcı bu modeli yaratmak için “Lady of the Camellias” tarafından ilham aldı. Koyu renkli ahşap çerçeve, açık renkli koltukla iyi çalışır. Düşük sarmalı sırtlık, kıvrık kol dayama yerlerine dönüşür.

Capri adası

Sert sırt, birbiriyle kesişen üç açıklık ilmek şeklinde yapılmıştır. Sandalyenin döşemeleri dekoratif düğmelerle dikilmiştir. Çerçeve, gül çiçekleri ve kıvrık kurdeleler şeklinde oyulmuş hacimsel süslemelere sahiptir.

İspanyol hayranı

Fotoğrafta: sandalye Christopher Guy Şair fan şeklinde yüksek sırt kesimi ile.

Sandalye-alıntı

Philippe Starck tarafından Eugene Kuitlit ile birlikte alışılmadık bir model geliştirildi. Yazarlar, 20. yüzyılın ünlü tasarımcılarının üç ünlü modelinin silüetlerini kodlayan bir “alıntı” koltuğu yarattı: Arne Jacobsen’in Seri 7 sandalyesi, Eero Saarinen’in Lale sandalyesi ve Charles Eames’in Eyfel koltuğu.

“Her gerçekten orijinal fikir – her tasarım yeniliği, herhangi bir malzemenin yeni kullanımı, mobilyadaki her teknik yenilik – bir sandalye tasarımında en parlak ifadesini bulur” – 20. yüzyılın Amerikalı endüstriyel tasarımcısı George Nelson.

Bunlara'da bakmalısın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu