Yeni Trend Sağlıklı Mobilyalar 2024

Sağlıklı mobilya nedir?

Sağlıklı Mobilyalar 2022
Sağlıklı Mobilyalar Nelerdir? Mobilyalarınızın sağlıklı olup olmadığını hiç merak ettiniz mi? Ev-sağlıklı kavramını biliyor musunuz? O zaman, bunu başarmanın temel bir parçasının, evinize getirdiğiniz tüm unsurların bir dizi öncül ile buluşması olduğunu bilirsiniz.

Sağlıklı mobilya nedir

İnsanlar için en büyük servet şüphesiz sağlıktır. Bu sağlığı iyi korumak içinde en çok haşır neşir olduğumuz mobilyaları çok iyi seçmeniz gerekmektedir.

Özellikle yaşam kalite ölçümlerine göre değerlendirilen bu cümlede bir çok mobilya ile ilgili bilgi verilmelidir.

Sabahtan akşama kadar gününüzü geçirdiğiniz iş yerlerinde kullanılan ofis mobilyası sağlık kurallarına uyumlu değil ise sizlere birden fazla olumsuz şartlar gösterebilmektedir. Bu olumsuz şartlar ise kısacası şu şekildedir; Bel ağrıları, uyuşmalar ve bunların sonucunda ise kişiyi olumsuz yönde strese sokması.

mutfak-mobilyalari-1

Sağlıklı Mobilyalar Neden Önemlidir?

İçinde yaşadığımız mobilya ve tekstiller sağlığımızı etkiler. Bunun nedeni, belirli koşullar altında sakinlerinin sağlığını ve esenliğini etkileyecek kimyasal ürünler yayabilmeleridir. Bu hem evimizde hem de iş yerimizde olur.

Çalışma Bakanlığı’nın evlerimizdeki havanın kalitesiyle ilgili yaptığı bir araştırmadan alıntı:

“Bir binada kullanılan inşaat malzemelerinin yanı sıra dekorasyonu ve iklimlendirmesi için kullanılan mobilya, aksesuar ve ekipman, belirli koşullar altında bina sakinlerinin sağlığını ve esenliğini etkileyecek kimyasal ürünler yayabilir.

Önemli ürünler arasında mobilya, yer döşemeleri, tavan döşemeleri, boyalar, yapıştırıcılar ve dolgu macunlarında kullanılanlar yer almaktadır. Ayrıca mekanik havalandırma sistemlerinde kullanılan malzemelerin yanı sıra akustik, ısı veya yangın izolasyonu. En önemlisi, daha fazla miktarda kullanılan ve/veya daha yüksek emisyon oranlarına sahip olanlar olacaktır”

mutfak-mobilyalari-2

Sağlıklı Mobilyalar Seçimi Nasıl Olmalı?

İnsanlar için en büyük servet şüphesiz sağlıktır. Bu sağlığı iyi korumak içinde en çok haşır neşir olduğumuz mobilyaları çok iyi seçmeniz gerekmektedir. Sabahtan akşama kadar gününüzü geçirdiğiniz iş yerlerinde kullanılan ofis mobilyası sağlık kurallarına uyumlu değil ise sizlere birden fazla olumsuz şartlar gösterebilmektedir. Bu olumsuz şartlar ise kısacası şu şekildedir; Bel ağrıları, uyuşmalar ve bunların sonucunda ise kişiyi olumsuz yönde strese sokması.

mutfak-mobilyalari-3

Mobilya yapımında kullanılan preslenmiş ahşap, diğerlerinin yanı sıra ksilenler, bütanol, butil asetat, heksanal veya benzen olarak adlandırılan formaldehit içerir.

Geleneksel poliüretan bazlı boyalar nonan, dekan, undekan, dimetiloktan, dimetilnonan, trimetilnonan, trimetilbenzen içerir. Tam olarak ne olduklarını bilemezsiniz ama adından zehirli oldukları anlaşılıyor, değil mi? Bu doğru, onlar.

Su bazlı boyalarda solvent çıkarılmıştır, ancak yine de bileşiminde toksik olabilen elementler vardır.

ofis-mobilyalari-1

Mobilya Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bilimsel araştırmalara göre insan sağlığına en fazla zarar veren ürünler arasında mobilyalar yer alıyor. Bunun sebebi ise; sert koltuklar ve koltukların ayarına uyum sağlamayan masaların tercih edilmesi. Bu tercihin en başarılı yöntemi ise kuşkusuz koltuk ile masanın birbirlerine uyumlu olmasıdır.

ofis-mobilyalari-2

ofis-mobilyalari-3

Ofis Mobilyalarının Esnekliği

Ofis mobilyaları gün içerisinde en çok kullandığımız ürünler arasında yer alır. Bu yüzden bu ürünlerin sağlıklı olması ve bizleri gün içinde rahat ettirmesi gerekmektedir. Bunu sağlamak içinde bir çok yöntem vardır. Bu yöntemler kısaca şu şekildedir; yumuşak süngerli çalışma koltuğu ve bu koltuğa uyum sağlayan masa. Bu takımı düzenli ve birbirlerine uyumlu hale getirdiğiniz taktirde pozitif ofis ortamı oluşturabilirsiniz.

ofis-mobilyasi-1

ofis-mobilyasi-2

Kullanılan Malzemeler

Bizim bu konuda tavsiyemiz, ofis mobilyasında kullanılan malzemelerin ve boyaların lisanslı tescil belgelerine sahip olmasını takip etmeniz. Bu takibi başarıyla tamamladığınız taktirde temin edeceğiniz ürünlerin daha sağlıklı ve kullanışlı olmasını sağlamış olursunuz.

ofis-mobilyasi-3

oturma-gruplari-1

Mobilyaların Kalitesi

Ofislerden ziyade aynı hassaslık ev mobilyaları içinde geçerlidir. İş vakitlerinin dışında geçirdiğimiz vakitlerin çoğunluğu ev ortamında geçmektedir. Bu yüzden oturma grupları gibi genel olarak kullandığımız mobilyalara farklı bakış açıları ile özen göstermelisiniz.

mutfak mobilyaları

Özellikle mutfak mobilyaları tercihlerinde daha fazla gayret göstermelisiniz. Mutfak yenilerken nelere dikkat etmeli? Bunun nedeni ise; mutfaklar yediğimiz, içtiğimiz mekanlar olduğu için sağlığımıza çok daha çabuk etki gösterebilir. Dinlendirici bir dekorasyona sahibi bir mutfağa sahibi olmak için 7 ipucu size fikir verebilir. Bu nedenle sağlığınıza 100 % uyumlu kimyasal boyalar içermeyen aynı zamanda yan sanayi ham maddeler ile üretilen bu mobilyalardan kaçınmanızı özellikle tavsiye etmekteyiz.

oturma-gruplari-2

oturma-gruplari-3

Organik Mobilya Seçimi

Sağlıklı bir mobilya parçası, masif ahşaptan yapılmış ve doğal ürünlerle işlenmiş mobilyadır.

Mobilyalarda yapılan işlemler ahşabın nefes alması için açık gözenekli olmalıdır. Tabii zehirli gaz çıkarmayan doğal ve ekolojik ürünlerle.

Organik ile sağlıklı aynı şey değildir. Artık eski parçaları kurtarmak çok moda olduğu için farklılaşmak önemli. Belirli zamanlarda, özellikle altmışlar ve yetmişler, mobilya boyamak için oldukça zehirli ürünler kullanıldı. Bu tabloları zımparalarken ve çıkarırken bunu dikkate almalıyız.

saglikli-mobilyalar

Yaptığımız her şeyin dünya üzerinde bir etkisi var. Çevre için kötüyse, bizim için de kötüdür. Bu nedenle sertifikalı ahşap ile üretim yapılan firmalar tercih edilmeli.

Şahsen tasarımın bir mobilya parçasının sağlıklı olmasına da katkıda bulunduğuna inanıyorum. Keskin kenarları veya tehlikeli köşeleri olmayan organik çizgiler bize tatlılık verir ve daha samimi bir ortam yaratır, ama bu benim görüşüm.

Sağlıklı ve ekolojik mobilyalar hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz bize sormaktan çekinmeyin, size memnuniyetle yardımcı olmaya çalışırız.

Bunlara'da bakmalısın!

Başa dön tuşu