Laminat Parke Alırken bunlara dikkat edin !…

laminat parke modelleri Laminat Parke Alırken bunlara dikkat edin !...

Efendim geçtiğimiz günlerde aşırı soğuklardan dolayı bir buzhaneyi andıran evimin karo olan eski zeminine, hem görsel açıdan çok beğendiğimden, hem de ısı yalıtımı sağlayacağı için laminat parke döşetmeye karar verdim. Aslında geçtiğimiz yıllarda tamamen seramik döşetmek gibi bir fikrim vardı ve en azından anladığım bir şeydi ancak laminat parkenin dekoratif duruşu daha ağır bastı. Hemen piyasa araştırması yaptım ve öyle karışık sonuçlarla karşılaştım ki az daha bu laminat parke olayından vazgeçiyordum…   Piyasada binbirçeşit parke var ve satıcılarına sorarsanız hepsi de kaliteli icon smile Laminat Parke Alırken bunlara dikkat edin !... Acayip bir bilgi kirliliği mevcut…Kafamın karışması nedeni ile biraz gecikmelide olsa gerçekten kaliteli olduğuna inandığım bir marka olan Çamsan ‘da karar kıldım. Bu kararımda bu markayı yıllardan bu yana kullanan arkadaşlarımın katkısı olmadı değil tabi… Efendim sözü fazla uzatmadan şu sıralar parke yaptırmayı düşünen BeyazYastik.Com okurlarınında benim gibi kafalarının karışmaması adına laminat parke hususunda yaptığım araştırmaları burada sizinle paylaşmak istedim. Umarım faydalı olur….

laminat parke 1 Laminat Parke Alırken bunlara dikkat edin !...

Genellikle 31 sınıf 12 yıl, 32 sınıf 15 yıl, 33 sınıf 20 yıl, 35 sınıf 25 yıl garantili olarak satılmasına rağmen parkenin üreticisi de kaliteyi etkileyen faktörlerdendir. Bu sınıflar parkenin aşınma direncini belirler. (Ne yazık ki piyasada, sadece para kazanmak için satılan çin malı parkelerin üzerinde 1. sınıf ve 5 yıl garantili yazılarını görüyoruz.
Parke sınıfları içinde 8 mm.lik 31. sınıf parke yaygın olarak rağbet görür.
Parkeden anlamayan bir kimsenin bakarak parkenin kalitesini anlaması mümkün değildir. Ancak üzerindeki ambalajda kaçıncı sınıf olduğuna bakılabilir. Ayrıca E1 belgesine (minimum sağlığa zararlı madde, kanserojen madde), ISO ve TSE belgelerine bakılabilir.
Laminat parke overlay (çizilmeyi engelleyen üst tabaka), laminat dekoru (orta tabaka), nem tutucu katman ve balansdan (düzgün ve sağlam durmasını sağlayan alt tabaka) oluşur. Kalitesiz bir parkede üst tabaka verniksizdir ve kaplama olur, alt tabaka ise hdf den değil mdf den yapılır. Bu özelliklere dayanarak da satıcıya kaplama mı-vernik mi, alt tabaka mdf mi-hdf mi? olduğunu da sorabilirsiniz. (Zaten 31,32,33 gibi sınıflarda kaliteli malzeme kullanılır.)

laminat parke 2 Laminat Parke Alırken bunlara dikkat edin !...

Önce parkenin kaçıncı sınıf ve kaç yıl garantili olduğunu sorun.
Parkeyi herşey dahil fiyatı ile alacaksanız nakliye, süpürgelikler, parke şiltesi, yapıştırıcı silikonların fiyata dahil olup olmadığını öğrenin.
Parkenizi bilinen yapı marketlerden veya parke firmasının ana bayilerinden alın. Tavsiye edebileceğimiz bazı laminat parke firmaları : Çamsan, Swissfloor, Krono Original, Vario.
Parkenin kalitesi kadar montajı da çok önemlidir. Parkenin düzgün durması, iyi bir ses ve ısı yalıtımı için parkenin montajı doğru yapılmalıdır. (Laminat parke nasıl monte edilir? konusuna bakın.)

Bunlara'da bakmalısın!

Başa dön tuşu