Sprey Boya Nasıl Yapılır ?

sprey boya nasil uygulanir Sprey Boya Nasıl Yapılır ?

Pratik kullanımı, hızlı kuruması, estetik duruşu ve fiyatının uygun oluşu nedeni ile bir otomobil ve ev gibi bir çok alanda kullandığımız sprey boyalar hakkında, BeyazYastik.Com olarak bir dizi araştırma yaptık. İşte size sprey boya çeşitleri, nerelerde kullanıldıkları, nasıl uygulandıkları, ve özellikleri hakkında detaylı bilgiler…
İç ve dış yüzeylerde kullanıma uygun olan sprey boyalar, 10 dakika gibi kısa bir süre içerisinde kurumaya başlarlar. Bu özelliği nedeni ile acil boyama işlerinde ve hobi amaçlı kullanılır. Birçok yüzeye rahatlıkla yapışan sprey boyalar, kapağı ile aynı renkte çıkar. Ancak en önemli handikabı Modifiye akrilik, sentetik, selulozik bazlı spreyler köpük ve strofor cinsi maddeleri eritmesidir. 
sprey boya nasil yapilir1 Sprey Boya Nasıl Yapılır ?

Sprey Boya Uygulaması
Hazırlık: Boyanacak yüzey pas, toz ve yağdan arındırılıp temizlenmelidir. Gerek duyulursa sprey yapılmadan önce astar uygulanır.
Uygulama: Tam rengin elde edilmesi için 2-3 dakika sprey çalkalanmalıdır. Spreyin içindeki bilye iyi karışmasını sağlar. Yaklaşık 20 cm. mesafeden ince katlar halinde sıkılır. İkinci kat atılacaksa 15 dakika içinde yapılabilir. Birinci kat dikey uygulandıysa ikinci kat yatay uygulanır. Toz tutmama kuruması: yaklaşık 10 dakika, dokunma kuruması: 15 dakika, son kuruma ise yaklaşık 24 saatte olur. Boyanabilen alan spreyin özelliğine ve markasına göre değişir. 400 ml. Bir sprey boya tek katta yaklaşık 1,5 metrekare ile 2,5 metrekare arası alan boyar. Gerek duyulursa kağıt bant ile boyanacak yüzeyin kenarları bantlanabilir. Sprey ile boyanan alanın dayanıklı olması için üzerine sprey vernik uygulanabilir.

sprey boya cesitleri Sprey Boya Nasıl Yapılır ?

Sprey Boya Çeşitleri
En Yaygın Kullanılan sprey boya çeşitleri, Akrilik sprey, sentetik sprey, sprey emaye boyası, fosforlu (karanlıkta parlayan, neon sprey), sprey vernik, sprey astar, metalik sprey, eloksal sprey, efekt sprey, sprey tampon boyası, simli sprey, işaretleme spreyi, oto jant spreyi, ısıya dayanıklı sprey, inox sprey’dir.
Akrilik Sprey: Ençok kullanılan sprey türüdür. Metal, ahşap, cam, taş, seramik, mukavva ve plastik zeminler en yaygın kullanılan alanlardır. İç ve dış mekanlarda kullanılabilir.
Sentetik Sprey: İç ve dış mekanlarda kullanıma uygundur. Yüksek kapatma niteliğindedir.
Darbe ve çizilmelere daha dayanıklıdır. Hobi ve el sanatlarında, ahşap, metal, alüminyum, cam, taş, kalın karton, yüzeylerde kullanılabilir.
Sprey Emaye Boyası: Zarar görmüş emaye yüzeyleri onarmak için idealdir. Küvet, duş teknesi, buzdolabı, çamaşır makinası v.b. emaye yüzeylere uygundur. Zemin kuru, temiz ve yağsız olmalıdır. Uygulamdan önce yüzey hafifce zımparalanmalıdır.
Fosforlu (Neon, Karanlıkta Parlayan) Sprey: İç ve dış mekanlarda kullanılabilir. Kullanmadan önce kutunun iyice çalkalanması gerekir. Kullanımdan önce uygulanacak yüzeyin beyaza boyanması daha iyi sonuç alınmasını sağlar.
Sprey Vernik: Mat ve parlak sprey vernik olarak satılır. Açık ve kapalı alanlarda kullanılabilir. Sararma ve solmaya karşı dayanıklı renksiz spreydir. Hobi işleri için yaygın olarak kullanılır.
Sprey Astar: Metal, ahşap, cam, yazı tahtası gibi malzemeler üzerinde sentetik veya akrilik boyalardan önce kullanılır. Genellikle renk değişikliklerinde koyu renkten açık renge geçişlerde kullanılır.
Metalik Sprey: Uygulandığı yüzeye metal efekti verir. Kapalı ve açık alanlarda kullanılabilir. En iyi sonuçları bisikletler, arabalar, metal raflar, aletler v.b. yüzeylerde verir.
Eloksal Sprey: Açık ve kapalı alanlarda kullanılabilir. Özellikle alüminyum, metal, cam gibi malzemeler için uygundur. Kapı pencere çerçevesi, duşakabin kenarlar v.b. yüzeylerdeki hasar ve bozulmaları tam renk uyumu ile onarır. Mükemmel kapatıcı özelliği vardır. Hava koşullarına dayanıklılığı yüksektir. Pürüzsüz bir yüzey sağlar.
Efekt Sprey Boyası: İç cephe kullanımı içindir. Yüksek parlaklığa sahiptir. Uzun süreli dayanıma sahip değildir. Bakır efekt, altın efekt, krom efekt bazı çeşitleridir.
Sprey Tampon Boyası: Genellikle siyah renkli olup, araç tamponlarının ve yan çıtalarının boyanmasında kullanılır. Yüksek kapatıcılığa ve dayanıklılığa sahiptir.
Simli Sprey Boya: Zemine üç boyutlu efekt görünümü veren genellikle akrilik boyalardır. Koyu zemin üzerine uygulandığında ve zeminin ilk olarak akrilik spreylerle boyanmasında iyi sonuç elde edilir. Dış etkenlere karşı dayanıklığı arttırmak için üzerine akrilik vernik uygulanabilir.
İşaretleme Spreyi: Değişik hava koşullarına dayanıklıdır. Yüzey üzerinde aşınmalara sebep olmaz, kir tutmaz. Duvar, taş, beton, asfalt, tuğla gibi yüzeylere uygulanabilir.
Oto Jant Spreyi: Çelik ve hafif metalden üretilmiş jant ve jant kapaklarını temizleyen, parlatan ve onaran vernik ve boyalardır. Çabuk kurur, petrole, kimyasallara, değiken iklim koşullarına ve güneş ışınlarına (u.v) dayanıklıdır. Solmaz, parlaklığını uzun süre korur, kolay kolay yıpranmaz.
Isıya Dayanıklı Sprey Boyalar (Soba Boyası): Yüksek ısıya dayanıklı bu spreylerin değişik ısıya dayanan çeşitli amaçlar için üretilmiş birçok çeşidi bulunur. (Örn.100 derece, 690 derece, 800 derece) Mangal, soba, soba borusu, lamba gölgelikleri, motosiklet ve motor blokları, egzostlar, makine aksamları, fırın aksamlar, barbeküler gibi yüksek ısıya maruz kalan her yerde kullanılır.
İnox Sprey Boya: Çabuk kuruyarak sert bir hale gelen bu boyalar çelik görünümü verir. Resim çercevelerinde, elektrik düğmelerinde, raflarda, trabzanlarda, sandalyelerde kullanılabilir. Metal, ahşap, cam ve seramik için uygundur.
Uyarılar
Sprey kutuları basınçlıdır. Güneş ışığından ve 50 derece üzerindeki ısıdan uzak tutulması gerekir.
Ateşe püskürtülmez, parlayıcıdır ve yanıcıdır.
Sprey uygulaması yapılırken sigara içmeyin.
Ciltte çatlaklara ve yarılmalara yol açabilir.
Kullanımda çıkan gaz solunmamalıdır.
Özellikle kapalı mekan uygulamalarında maske kullanılmalıdır.

 

 

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir.

Başa dön tuşu