Klasik ve modern iç mekanlarda sayvanlı yataklar

Kanopi, kraliyet lüksünün bir ortaçağ niteliğidir; bugün nadir bir dekoratif aksesuar haline geldi. Modern bir iç mekana sığdırmak mümkün mü ve bugün hangi sayvanlı yatakların satın alınabileceği – makalemizi okuyun.

Sayvanlı yatak yatak odası için uygun mu?

Bu konuda, iç mekanın tarzı belirleyici bir rol oynamıyor. İster geçmiş çağların ruhuna uygun bir ortam isterse dinamik ve modern bir iç mekan için, İtalya, Fransa veya Belçika’daki fabrikalardan doğru sayvanlı yatağı bulmak zor değil. Yeterli tavan yüksekliği çok daha önemlidir.

Kanopi yatağının yüksekliği genellikle 220 ile 250 cm arasında değişmektedir, yatağın görsel olarak tavana dayanmaması için bu değere bir kenar boşluğu ekleyerek, en az 300 cm’lik bir kanopi yatağı takmak için istenen tavan yüksekliğini elde ediyoruz.

Klasik ve modern ic mekanlarda sayvanli yataklar

Resimde: Bizzotto Rebecca gölgelikli yatak 225 cm yüksekliğinde.

Hazır kanopi yatakları

Hazır bir çözüm seçmek, gölgelik hayallerinizi gerçekleştirmenin en kolay yoludur. Modern ürün yelpazesi, hem tarihi bir tarzda lüks çözümler hem de ilginç tasarım yorumları sunar.

Klasik

Bir Fransız yatak – bu genellikle “dört direkli yatak” ifadesi duyulduğunda hayal edilir. Klasik versiyonda, üst kısmında “çerçeve” bulunan geniş bir çift kişilik yataktır. Tekstiller üzerine farklı şekillerde sabitlenebilir – gevşek bir şekilde örtülür veya sert bir şekilde sabitlenir ve örtülür.

Klasik sayvanlı yataklar, hem şekil hem de malzeme bakımından tarihi modellerden çok az farklıdır. Zarif bir siluet, oyma ve yaldızlarla süslenmiş doğal ahşap, değerli metaller ve taşlarla işlenmiş pahalı ipek, saten ve goblen kumaşlar – lüks mobilyaların bu özellikleri günümüzde geçerliliğini koruyor.

1614672798 702 Klasik ve modern ic mekanlarda sayvanli yataklar

Resimde: Volpi Doge yatak odası mobilyası serisinden romantik bir yatak. İnce oymalı ahşap çerçeve ve iyi seçilmiş tekstiller sayesinde zarif kanopi ağırlık yapmaz.

Bazı klasik modellerde, sadece bir kanopi ipucu vardır – yatağın köşelerinde yüksek standlar. Bu dekoratif öğeler yatağa antika bir dokunuş verir.

Modern dört direkli yatak

Modern tarzda bir yatak odasının sahibiyseniz, sayvanlı yataktan vazgeçmek için acele etmeyin. Modern bir yorumda, bu mobilya parçası çok ilginç görünüyor.

1614672798 272 Klasik ve modern ic mekanlarda sayvanli yataklar

Fotoğrafta: Son derece minimalist bir sayvanlı yatak olan Flou Ari.

1614672798 167 Klasik ve modern ic mekanlarda sayvanli yataklar

Fotoğraf: Valdichienti Ginevra yatağı. Tasarım, açık bir çerçeveden tüm taraflarda kumaş kaplamaya kadar çeşitli perdelik seçenekleri sunar.

1614672798 24 Klasik ve modern ic mekanlarda sayvanli yataklar

Resimde: Matteograssi imzalı Twice tasarımlı kanopi yatağı.

1614672799 893 Klasik ve modern ic mekanlarda sayvanli yataklar

Resimde: Gervasoni’nin modern kanopi yatağı.

1614672799 191 Klasik ve modern ic mekanlarda sayvanli yataklar

Fotoğrafta: Flou fabrikasından kubbe şeklinde bir kanopi yatağı.

Sayvanlı yatak, teras için mükemmel bir satın alımdır. Çoğu lüks bahçe mobilyası üreticisi, yağmura ve güneşe dayanıklı tekstillerle tamamlanan tik veya suni rattan modeller sunar.

1614672799 284 Klasik ve modern ic mekanlarda sayvanli yataklar

Resimde: Smania Amalfi teras yatağı mahremiyet sağlar ve çardak olarak kullanılabilir.

Modüler çözümler

Hemen hemen her klasik veya modern yatak, ayrı olarak monte edilmiş bir kanopi ile tamamlanabilir. Bu, özel yapılmış bir çözüm veya çıkarılabilir bir kanopi olabilir.

1614672799 869 Klasik ve modern ic mekanlarda sayvanli yataklar

Resimde: Savio Firmino dikdörtgen kanopi herhangi bir fabrika yatağına uyar.

Yatağın üstündeki duvara monte edilen yarım halka şeklinde bir kanopi, mütevazı bir yatak odası için bile uygun olacaktır.

1614672800 327 Klasik ve modern ic mekanlarda sayvanli yataklar

Resimde: Savio Firmino 1911 kanopi yatağı.

BeyazYastık Gallery’de gölgelik yataklar

Bunlar da hoşunuza gidebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu