Bir genç için mobilya

Bir genç için mobilya
Bir genç için mobilya

Bir genç için mobilya dekorasyonu nasıl olmalı? Çocuklar çok hızlı büyüyor ve yıllar bir an gibi geçiyor. Görünüşe göre çocuk daha dün doğmuş ve siz, sevgi ve özenle çocuk odasını onun için döşemişsiniz: ilginç hayvanlarla yapıştırılmış duvar kağıdı, yumuşak oyuncaklar satın aldım, odayı düzenlemek için çocuk mobilyaları satın aldınız.

Böylece bebeğiniz gözlerimizin önünde büyüdü, genç oldu. Zaten bir çocuk odasının olağan dekorunu aştı – bir genç için bir oda düzenlemeyi düşünmenin zamanı geldi. Ergenlik, çocuğunuzun hayatında ciddi bir aşamadır, karar vermeyi ve kendi fikrini ifade etmeyi öğrenir. Bu nedenle, bir kız veya genç bir erkek için bir oda donatırken, ilgi alanlarını, zevklerini ve tercihlerini dikkate alın.

Genç odası mobilyaları için gereksinimler

Gençler için mobilya satın almak için tipik olan bazı özellikler vardır:

 1. İşlevsellik ve ergonomi – çok sayıda ders kitabı, kitap, defter, öğretim yardımcıları ve diğer okul malzemeleri kolayca sığmalıdır.
 2. Gençlere yönelik mobilya üretiminde alerjik reaksiyonlara neden olmayan, zararlı ve yaşamı tehdit edici maddeler içermeyen çevre dostu malzemeler kullanılmalıdır.
 3. Şık ve modaya uygun tasarım – bu yaşta çocuklar bir zevk ve stil duygusu geliştirir, bu nedenle bu kaliteyi mümkün olan her şekilde korumak ve geliştirmek gerekir. Odada modaya uygun veya modern öğeler kullanılırsa, genç onları arkadaşlarına göstermekten mutlu ve gurur duyacaktır.
 4. Yerden tasarruf – bir gencin odası mobilyalarla karıştırılmamalıdır. Arkadaşlarla oyunlar ve buluşmalar için yeterli alan olmalıdır.
 5. Genişlik, özellikle kız gardıroplarının karakteristik özelliğidir, çünkü genç bir bayan bir yere yerleştirilmesi gereken çok sayıda kıyafete sahiptir.

Çalışma alanı

Ergenlik çağındaki bir çocuk ders çalışmak ve pratik yapmak için daha fazla zaman harcar. Bu nedenle, işyerini dikkatlice donatmak gerekir.

İdeal olarak, bir gencin çalışma alanı aşağıdaki mobilya türleriyle donatılmalıdır:

 1. Çocuğun ödev yapacağı, kitap okuyacağı ve ek faaliyetlere hazırlanacağı bir yazı masası.
 2. Bir gencin bir bilgisayarda veya dizüstü bilgisayarda çalışacağı bir bilgisayar masası.
 3. Yazı ve bilgisayar masaları için sandalyeler.
 4. Okul malzemelerini ve sınıflar için gerekli olan şeyleri saklamak için çeşitli cihazlar: raflar, çekmeceler, kilitli dolaplar.

Çocuk odası oldukça genişse iyidir ve bir genç için iki masa kolayca sığabilir. Çoğu zaman, odanın alanı sınırlıdır ve yazı ve bilgisayar masası tek bir çalışma öğesi olarak birleştirilir.

 1. Bir gencin odası için bir masa seçerken, çocuğunuzun üzerinde çalışmasının uygun ve rahat olması gerektiğini unutmayın:Masa tablasının genişliği ve uzunluğu gerekli tüm okul malzemelerini almalıdır. Masa üzerindeki çalışma alanından ödün vermeden konumlandırılması gereken bilgisayar monitörü veya dizüstü bilgisayar için yer olmalıdır. En uygun parametreler: 60 cm genişlik, 1,2 metreden uzunluk.
 2. Masanın yüksekliği genç için rahat ve rahat olmalıdır. Çocuğun sırtı sürekli gergin olmamalıdır, aksi takdirde hızla yorulur ve ileride sağlık sorunları ortaya çıkabilir. En iyi seçenek, çocuğun ellerinin masanın üzerinde serbestçe uzanması ve omuzların çok kaldırılmaması ve çok indirilmemesidir.

Bir gencin masaüstü, şık ve modern bir tasarıma sahip olmalıdır. İlginç bir seçenek, yüksekliği ayarlanabilen gençler için masalardır. Siz ve çocuğunuz için bir nimet olabilir. Çocuğunuz büyüdükçe farklı masalar satın alırken tasarruf edeceksiniz. Bir gencin arkasına oturması uygun ve rahat olacaktır, kız veya erkek biraz büyür büyümez boyunu ayarlamak yeterlidir.

Pencerenin yanına köşeye bir genç masası yerleştirilebilir. Alanınızdan en iyi şekilde yararlanın. Köşe masa modelleri, artan ergonomi ve ferahlık ile ayırt edilir. Ek olarak, gencin işyerinin yanında her zaman doğal ışık alan bir kaynak olacaktır.

L şeklindeki yazı masasına daha yakından bakın. Bir genç bu masanın bir bölümünü ödev yapmak için kullanabilir ve diğerine bir dizüstü bilgisayar yerleştirebilir.

Bir genç için masa satın alırken, bir sandalye almayı unutmayın. Sandalyeye karar vermek masada olduğu kadar zor değil:

 1. Yüksekliği artabilecek modelleri tercih edin.
 2. Koltuk, egzersiz sırasında çocuğun doğru duruşunu destekleyecek ergonomik bir arkalığa sahip olmalıdır.
 3. Kolçaklı modeller satın almamak daha iyidir, çünkü onlara uzun süre yaslanmak, çocuk duruşunu bozabilir ve bu sağlığını olumsuz yönde etkileyecektir.

Uyku alanı

Uyku, erken yaşta olduğu gibi, çocuğun yaşamsal işlevlerinin restorasyonunda önemli bir rol oynar. Huzur içinde uyuması için uyku yerinin dinlenmek için rahat ve konforlu olması gerekir. Ergenlik çağındaki bir çocuk zaten her bakımdan bir yetişkine yetişiyor, bu nedenle bir yatak odası takımı bunu hesaba katmalıdır.

Gençler için çok sayıda uyku mobilyası vardır: klasik bir yatak, ergonomik bir kanepe veya kanepe, transformatör uyku yerleri.

Çocuk odası alanı sınırlıysa, masalı bir yatak satın alabilirsiniz, bu modele aynı zamanda loft yatak da denir. Üst katta yataklı bir uyku yeri, alt katta çalışma masası ve çekmece ve raf şeklinde ek unsurlar bulunan bir çalışma alanı vardır.

Bu masalı yatak size değerli bir alan kazandıracak, ancak masanın doğal ışık kaynaklarından uzak olacağını unutmayın. Çalışma alanınızı masa lambası veya yerleşik aydınlatma gibi yapay aydınlatma ile donattığınızdan emin olun.

Depolama alanı

Çocuğunuzun giysi ve ayakkabılar için geniş bir dolabı olduğundan emin olun. Çocuk odasını, gerekli tüm şeylerin yerleştirileceği çeşitli raflar veya raflarla donatabilirsiniz. Her şeyin bir yeri olduğunda, çocuğa sipariş vermeyi öğretir.

Çocuk odası alanı mobilyalarla aşırı dağılmamalıdır. Çocuk, bir yere yerleşmek zorunda kalacak arkadaşlarını odaya davet edebilir. Çocuğun sadece odada dolaşmak için değil, aynı zamanda aktif oyunlar için de yeterli alana sahip olması gerekir. Sonuçta, gösterişli yetişkinlik dönemlerine rağmen ergenler hala çocuk olarak kalıyor.

hakkında Serap Kevser

Yazarlarımız konularında uzman ve eğitimli kişilerdir. Sorularınızı en iyi şekilde cevaplamak, Fikre ihtiyaç duyduğunuzda en yaratıcı fikirleri üretmek için buradalar. Sizleride Bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir