Dekorasyon ÖrnekleriMutfak MasalarıYemek Odaları

Zarif Yemek Odası Trendleri

2023 Yemek Odası Fikirleri

Modern Yemek Odaları 2024 Trendleri Ve DekorasyonuYemek odası, aile ve arkadaşlarla paylaşmak için mükemmel bir odadır. Bunun için rahat, dinlendirici ve zarif bir ortam olmalıdır. Burada size 2023 için modern ve zarif yemek odası dekorasyonundaki en son trendleri göstereceğiz.

Modern bir yemek odası sade ve soğuk görünmek zorunda değildir. Karakter ve ilgi eklemek için renkleri, güzel mobilyaları ve aksesuarları kullanabilirsiniz.

Özellikle modern yemek odalarının duvarları için dekorasyon seçeneklerinden bahsedeceğiz.

Yemek alanını dekore ederken, göz önünde bulundurulması gereken birçok kompozisyon ve stil detayı vardır. Mobilya, renk ve dokulardaki trendlerin yanı sıra, alanı oluşturan çok az sanatsal ayrıntı, malzeme seçimi ve tasarım yapıları da var.

Bu nedenle yemek odası duvarı için bir dizi resim veya fotoğraf çerçevesi gibi bazı dekorasyon fikirleri ve klasik ahşap, mermer ve taş panellerden aynalar gibi küçük detaylara kadar farklı malzemeler ve dekoratif unsurlar gibi bir trend vardır. , tabaklar veya bahçeler. dikey. Günümüz iç dekorasyonunda yaratıcılık ve hayal gücünün sınırı yoktur.

1. Kişisel sanat.

Çoğu insan çalışma alanlarını çizimler, fotoğraflar ve diğer kişisel hatıralarla dekore etmeyi sever, ancak son zamanlarda bu küçük sanat galerilerini yemek odalarında görmeye başladık, dekoru tamamlayan ilgi çekici ve kişisel bir dokunuş.

Genellikle bu montajın içeriği, evin sakinlerinin özel ilgi ve tutkularını gösterir. Geleneksel portreler ve natürmortlar, kültürel etkinliklerin modern posterleri, kitap illüstrasyonları ve hatta sokak sanatı ile değiştirilir.

Beyaz bir duvarın yanı sıra koyu veya yoğun renklerden oluşan bir taban kullanılabilir. Önemli olan süslemenin çerçevelerinin taban ile tezat oluşturmasıdır. Siyah, altın veya gümüş çerçeveler bugün trend. Boyutların, şekillerin ve konumların dinamik yan yana gelmesi, dinamik ve modern bir çekicilik katacaktır.

Söz konusu kompozisyonun farklı unsurlarının boyutları, renkleri, içerikleri veya şekilleri için herhangi bir sınırlama veya özel gereklilik yoktur. Ortak bir konuya, örneğin belirli bir renge veya bir temaya sahip parçaları seçebilirsiniz. Ama kendini sınırlamak zorunda değilsin.

İzleyebileceğiniz tek pratik tavsiye, önce en büyük parçayı asarak başlamaktır. Merkezden biraz uzağa yerleştirin ve ardından kalan parçaları dinamik olarak etrafına dağıtın.

2. Büyük ölçekli sanat eseri.

Sanat koleksiyoncuları koleksiyonlarını evlerinde sergilemekten hoşlanırlar ve yemek alanı da bir istisna değildir. Bu mekanlar genellikle her türlü sanatsal tema ve tarza uygundur. Sadece üzerinde olumlu duygusal etkisi olan bir resim veya sanat eseri seçmeniz gerektiğini unutmayın.

Büyük ölçekli sanat eserleri, tipik olarak, üzerinde sergilendikleri duvarla güzel bir kontrast sağlar ve herhangi bir dekor kompozisyonuna harika bir görsel efekt ve ayırt edici bir odak noktası sunar.

3. Ahşap lambri veya kaplama.

Ahşap kaplama, modern evlerin yanı sıra daha rustik bir his veren tatil evleri için de aynı derecede uygundur. Bir malzeme olarak ahşabın birçok olumlu ve benzersiz özelliği vardır: mükemmel ısı yalıtımı, zarif bir şekilde yaşlanır, iyi iç mekan hava kalitesine katkıda bulunur ve sürdürülebilir bir malzemedir. Tüm bunlara ek olarak dekoratif özellikleri sıcaklık sağlar.

İskandinav veya Asya dekorasyonlarının karakteristik özelliği olan soluk ve pürüzsüz ahşaplar, Zen minimalizmi içinde çokça kullanılıyor. Ahşabın birçok farklı kullanımı ve görünümü olabilir. Ve her zaman zarif ve sıcaktır.

4. Oda bölücüler.

Geniş alanları kısmi duvarlar ve bölücülerle ayırmak, çağdaş tasarımcılar ve mimarlar tarafından uygulanan bir tekniktir. Genellikle bu yapılar ikili bir rol oynar: mekan tanımlayıcıları ve dekoratif öğeler olarak iç kompozisyonun bir parçasıdırlar.

Bu, özellikle mutfağa veya oturma odasına bitişik yemek odaları için kullanışlıdır. Dekoratif bir şekilde kullanışlı ve sanatsal bir mekansal bölünme elde etmek için taş, ahşap veya metal gibi sınıf malzemeleri kullanılabilir.

5. 3D duvar panelleri.

Çağdaş iç tasarım sahnesinde, 3D paneller genellikle bir şeyleri renklendirmek ve ayırt edici bir karakter eklemek için kullanılır. Genellikle yemek odasına derinlik ve dinamik bir etki katan geometrik desenlere sahiptirler. Sadece bir duvarda (genellikle yemek masasına en yakın olanda) veya kısmi bir dekorasyon olarak kullanılmalıdırlar.

6. Aynalar.

Bir aynanın yemek odası kompozisyonuna dahil edilmesi söz konusu olduğunda pek çok farklı varyant vardır: şekil, boyut, çerçeveleme stilindeki farklılıklar. El yapımı ahşap çerçeveli antika aynaların kullanımından minimalist çerçevesiz aynalara, aynalı duvarlardan sade ve nazlı detaylara kadar çeşitlemeler sonsuz olabilir.

Aynalar, yansıtıcı nitelikleri ile bir alanı gerçek boyutundan daha büyük gösterebilir. Ayrıca çevrenize cazibe katarlar.

7. Mermer kaplama.

Kaplama olarak kullanılabilecek lüks ve doğal malzemeler söz konusu olduğunda favorilerden biri mermerdir. Zarif ve lüks olan bu malzeme, bulunduğu herhangi bir alanda birçok sınıf sunar. Güzel dokusu aynı zamanda yumuşak bir parlaklık, çekicilik ve renk çeşitliliği getiriyor: beyazdan neredeyse siyaha, sıcaktan şıka veya katıdan eterik.

Mermer, iç tasarım dünyasına geri dönüş yaptı. Bununla birlikte, anahtar, onu küçük dozlarda kullanmaktır. Bu durumda, daha az sonsuzdur.

8. Tuğla duvarlar.

Taş değilse, neden tuğla olmasın? Metal çerçeveler, büyük cam vitrinler, endüstriyel aydınlatma ve çağdaş detaylarla çok iyi kombinlenebilir.

Plakalar ve seramikler.

Seramik plakalı duvar süslemeleri çok eğlenceli olabilir ve çok çeşitli, farklı boyut ve desenlerden oluşan küçük bir kolaj oluşturulabilir. Bu dekorasyonu elde etmek için bir uzmana ihtiyacınız yok. Tek ihtiyacınız olan renk, tema, motif veya sadece zevk aldığınız desen ve sanatta doğru seçim.

9. Duvar kağıdı ve duvar resimleri.

Bu genellikle yemek odasını dekore etmek için en yaygın seçenektir. Duvar kağıtları ve duvar resimleri büyük çeşitlilik, hızlı ekleme ve nispeten ucuz çözümler sunar. Son trend, birçok ünlü tasarımcının sanatsal duvar kağıtları denemeyi tercih ettiğini gösteriyor: doku ile oynuyorlar, mermer veya ahşap ve doğal çiçek ve bitki desenlerini taklit ediyorlar.

10. Bitkiler ve yeşil duvarlar.

Bu tür bir seçeneğin yaşayan bir varlık olduğunu, bu nedenle dikkatli bir planlama ve sürekli dikkat gerektiğini unutmayın. Ancak faydaları çoktur: havanın taze yayılması ve saflaştırılması, havadaki toksinleri filtreler ve doğal havalandırmaya fayda sağlar.

Bunlara'da bakmalısın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu