Yuvarlak halı dekorasyonda nasıl kullanılır?

Halıyı hatasız ortamlarda nasıl benimseyeceğinizi anlayın!

Bu güzelliklere sahip olan bir yer izin verdiği zaman bu yere üzerinde kullanmak her zaman hem mutlu hem de ilgi çekicidir. Tabii ki ev tasarımında olduğu gibi, yuvarlak bir halıya karar verirken göz önünde bulundurmamız gereken birkaç faktör vardır. Ayrıca, onun için de duygusal olma gereksinimi taşıyan dünyayla irtibatlı bir ilişkiye sahip olması için ev tasarım ev işidir.

Bir oturma odası tasarlarken izlemeniz gereken birkaç basit kural vardır: bol miktarda doğal ışık olmalı, sıcak ve rahat hissettirmeli ve alan asla başka bir oda gibi görünmemelidir.

Halınızla ilk günler: eylem rehberi.

Tasarımınızda hangi döşeme malzemesini kullanacağınızı seçmenin en iyi yolu, proje gereksinimlerini kapsamlı bir şekilde incelemektir. Yoğun halı kaplı alanlar problemlidir, bu nedenle ısıyı ve sesi yansıtacak malzemeleri seçin.

İlgili Konular:

Herhangi bir ev tasarımında olduğu gibi, yuvarlak bir halıya karar verirken göz önünde bulundurmamız gereken birkaç faktör vardır.

İlk düşünce – en temel – bu öğenin alanınıza ve odanın estetiğine uyup uymadığıdır. Ardından, diğer ayrıntıların yanı sıra mobilyaların yerleşimini, halının kaplamasını istediğiniz alanı, konumu analiz edin.

Bu nedenle, çevreyi şekillendirirken yapmanız veya yapmamanız gerekenlere dair ipuçları ile yuvarlak halının dekorasyonda nasıl kullanılacağını buradan anlayın!

Dekorasyonda neden yuvarlak halı kullanılır?

yuvarlak halı
Dekorasyonda neden yuvarlak halı kullanılır

Şekli ne olursa olsun, bir halı bir odanın merkezi olarak kullanılabilir. Yine de mobilyaların önüne yerleştirildiğinde ekstra sıcaklık sağlayabilir.

Çoğu mobilyanın yanı sıra duvarların ve diğer nesnelerin dik açılara sahip olduğunu anlıyoruz. Bu nedenle, geleneksel dikdörtgen veya kare halıyı tercih etmek anlaşılabilir bir durumdur.

Bununla birlikte, yuvarlak halı, cansız bir odaya biraz yetenek katmanın harika bir yoludur. Ve bu her ortam için geçerli, oturma odası, yemek odası, yatak odası, her neyse, bu sizin kararınız.

Bu kilim formatını dekora dahil etmenin, inanılmaz kombinasyonlar oluşturmanın ve alanınızın görünümünü iyileştirmenin birkaç yolu vardır.

Yuvarlak halı dekorasyonda nasıl kullanılır?

Yuvarlak halı dekorasyonda nasıl kullanılır
Yuvarlak halı dekorasyonda nasıl kullanılır

Yuvarlak kilim, kıvrımlı çizgilere sahip olduğu için, düz çizgilerin çevrede teşvik ettiği katılık hissini kırmaya yardımcı olabilir, anlıyor musunuz?

Bu arada, yuvarlak bir şeklin kullanılması doğayı, hareketi ve yaratıcılığı ifade eder.

Bu rahatlık fikrini evinize dahil etmek için bu ipuçlarına göz atın!

Önceden planlamak

Yuvarlak halınızı satın almadan önce, mevcut alanı ölçün ve eşyayı yerleştirmeyi düşündüğünüz alandaki mobilyaları düzenleyin.

Bu yapıldıktan sonra, halının kaplanmasını istediğiniz alanı çıkarması kolay bantla işaretleyin.

Dilerseniz farklı ebatlardaki kilimler için farklı renklerde kurdeleler kullanarak olasılıkları işaretleyebilirsiniz.

Böylece daha doğru ölçüm yapabilir ve görselleştirmeyi kolaylaştırabilirsiniz.

Oturma Odası Yuvarlak Halı Modeli
Oturma Odası Yuvarlak Halı Modeli

Ortamın bir bölümünü vurgulamak için kullanın

Örneğin, oturma odasında yuvarlak halı, özellikle oda birkaç mobilya parçasını alacak kadar açık veya genişse, alanın bir bölümünü vurgulayabilir.

Bununla halı, bir tür odak noktası oluşturarak yeri tanımlamaya yardımcı olabilir.

Halıyı dikkat çekmek istediğiniz mobilyaların altına yerleştirin.

Yuvarlak elemanları hizalayın

Ortamınızı dekore ederken, simetri ve denge hissi yaratmak için yuvarlak öğeleri hizalamak önemli bir ipucudur.

Bu durumda, örneğin yuvarlak kiliminizi aynı şekle sahip bir avize ile kombine ediyorsanız, halıyı dekoratif unsurun merkeziyle hizalamayı unutmayın.

Gül Kurusu ve Sarı Renkli Yuvarlak Halı
Gül Kurusu ve Sarı Renkli Yuvarlak Halı

Yuvarlak halının daha fazla görünmesine izin verin

Bunun anlamı: Yuvarlak halıyı, üzerine daha hafif mobilyalar yerleştirerek görünür hale getirin, böylece elemanlar dengelenir.

Örneğin, halının üzerine tamamen kaplanmış kare mobilya yerleştirmek yerine, ayakları açıkta olan ahşap veya metal mobilyaları tercih edin.

Bu şekilde, halının kıvrımlı konturunu daha çok görebilir ve takdir edebilir ve bu öğenin gerçekten dekorun bir parçası olmasını sağlayabilirsiniz.

Mobilyaları yuvarlak halının üzerine istiflemeyin.

Bir önceki ipucunu takiben, yuvarlak halının üzerine ne kadar çok mobilya yerleştirirseniz, halı büyükse, ortamınızda o kadar fazla kafa karışıklığı ve görsel gerilim olacaktır.

Sepet desenli halı
Sepet desenli halı

Halılar büyüdükçe mobilyaları ve tüm mekanı tamamlayan bir unsur haline gelir ve hatta mekanın daha büyük ve çekici görünmesini sağlayabilir.

Yemek odası için çok küçük olan yuvarlak halılar almayın.

Yemek odası için ideal olan çok küçük yuvarlak bir halı almamaktır.

İyi bir kural, çok küçükse sandalyelere takılıp düşebilecekleri için sandalyeleri etkilemeyecek bir halı seçtiğinizden emin olmaktır.

Bu nedenle masanın etrafından en az 70 santimetre daha geniş olmalıdır.

Yemek Odası Yuvarlak Halı
Yemek Odası Yuvarlak Halı

Kendinizi yuvarlak süslemelerle sınırlamayın

Yuvarlak bir halı ile yuvarlak masa kullanımı görsel olarak dengelenirken, bu kilim şekli örneğin kare bir masa ile mükemmel uyum sağlar.

Elbette, halının şekillerin çakışmayacağı kadar büyük olduğundan emin olmanız önemlidir.

Bunlara'da bakmalısın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu