Oturma GruplarıSalon Dekorasyonu

Yeni Salon Tasarım Trendleri 2022

Yeni Salon Tasarım Trendleri 2023Yeni Salon Tasarım Trendleri 2022 Gölgeler zorlaşıyor, kombinasyonlar daha cesur, teknoloji daha akıllı ve kanepeler daha alçak. 2022 oturma odasının iç kısmında hangi trendlerin kayıtlı olduğunu görelim.

Renkli klişeYeni Salon Tasarım Trendleri 2023

Tasarımcı iç mekanlarda uzun süre, hafif doğal tonlarda somutlaşan renk nötrlüğü hakim oldu. Bugün, daha karmaşık tonlar ve bunların etkileyici kombinasyonları önceliklidir. Palet hala doğadan ilham alıyor, ancak daha cesur ve daha zengin hale geliyor.

Daha önce, oturma odasının iç kısmındaki renk kontrastları, hassas vurguların rolüyle yetiniyordu, bugün renkle büyük ölçekli çalışma moda. Daha doğrusu: modaya dönüş. Renk bloğu yeni bir tasarım tekniği değil, yüz yıl önce Bauhaus döneminde ortaya çıktı ve cesur memphis’in trend olduğu 80’lerde aktif olarak kullanıldı.

Oturma odasındaki renk blokları, Mondrian’ın soyut resimlerinde olduğu gibi zıt geometrik şekil kombinasyonları oluşturabilir, ancak katı geometri gerekli değildir. Geniş anlamda, bir renk bloğu, vurgulu boyalı duvarlar olabilen veya kanepeler, halılar, kapılar ve diğer boyutsal öğeler şeklini alabilen büyük ölçekli bir renk noktasıdır.

Toprak renkleriYeni Salon Tasarım Trendleri 2023

Tüketici ve tasarım sempatisi bu yıl toprak tonlarına ait. Bu zengin doğal palet, güneşte ısıtılmış kili anımsatan sıcak kırmızımsı bir renk, siyah toprağın derin koyu tonları ve sakin bej tonları içerir.

Modaya uygun oturma odası iç mekanları, iyimserliği ve sakinliği teşvik eden sıcak bir renk şemasını hedefliyor. Ayrıca trend olan güneşli, cennet gibi ve çimenli gölgeler – oturma odasının uzun süreli bir piknik gezisine benzeyeceği bir anti-stres seti.

Rengarenk kanepeler ve koltuklarYeni Salon Tasarım Trendleri 2023

Monoton kulaklıklar, modern oturma odasındaki ana trendlerden biridir. Kanepe ve koltuk kompozisyonları artık kontrast, özgürlük ve bireysellik gerektiriyor. Modaya uygun bir teknik: bir kanepe ve farklı şekil, renk ve dokulardaki koltukların kombinasyonu. Hepsi birden olmak zorunda değil.

Çok yönlü döşemeli mobilyaların uyumlu birlikteliğinin anahtarı, birleştirici bir faktör olabilir. Farklı renklerde bir kanepe ve koltuklar seçtiyseniz, bunlar döşemenin dokusu, genel geometri veya stil konsepti ile ilişkilendirilecektir. Diğer yoldan da gidebilirsiniz: farklı stil ve tasarımdaki nesneleri seçin ve bunları tek bir renk veya baskı sayesinde uyumlu bir kompozisyonda birleştirin.

Kanepe ve koltuklar için birkaç tonla birbirinden farklı tonlar seçildiğinde, keskin kontrastları olmayan kombinasyonlar da ilginç görünüyor.

Bununla birlikte, kanepeler ve koltukların hiçbir ortak yanı olması gerekmiyor: eklektizm ve en beklenmedik kombinasyonlar, oturma odası tasarımında memnuniyetle karşılanıyor.

Maksimalizm ve minimalizmYeni Salon Tasarım Trendleri 2023

Bu, iç tasarımda minimalizmin geçmişte kaldığı anlamına gelmiyor, ancak tek başına minimalizm değil: paralel olarak, tamamen zıt konsept popülerlik kazanıyor – maksimalizm. Bu eğilim, iç mekanın sahibinin bireyselliğinin bir yansıması olması gerektiği fikrinin ayrıntılı bir eklektik düzenlemesini sunan yabancı tasarımcıların eserlerinde açıkça görülebilir.

Maksimalizm, minimalizmin aksine – mükemmel temizliğe, pahalı malzemelere ve doğrulanmış oranlara bağlı olan, kusurları kabul eden, vintage’i seven ve hiçbir şeyden korkmayan, kendini ifade etmek için iyi bir platformdur.

Alçak kanepelerYeni Salon Tasarım Trendleri 2023

Modaya uygun oturma odası tasarımı, kanepelerin yüksekliğine ve şekline çok dikkat ediyor. En trend seçeneklerden biri, sizi “toprağa” ve sakinleşmeye davet ediyormuş gibi görünen alçak bir kanepe. Çoğu zaman, bu tür kanepeler kesitseldir ve konfigürasyonlarını değiştirerek uzayda serbestçe hareket edebilir. Bu çözüm, küresel iç trendi – binaların çok yönlülüğünü – destekliyor.

Alçak kanepelerin şekilleri farklı olabilir, ancak en moda olanı 70’lerin cesur iç mekanlarına atıfta bulunarak yuvarlak, akıcı.

Çevre düzenlemeYeni Salon Tasarım Trendleri 2023

Şekilleri ve renkleri benimseyerek sadece doğayı gözetlemekle kalmaz, aynı zamanda onunla doğrudan etkileşime girebilirsiniz. Yoğun iç mekan bahçeciliği yerel bir mikro trend değil, tüm dünyada apartmanlarda kök salan başka bir küresel trend. Bu fenomenin nedeni zaten sıradan geliyor: insanlar yaşam alanlarında daha fazla zaman geçirmeye başladılar ve onu mümkün olduğunca anti-stres ve doğaya yakın hale getirmeye çalışıyorlar.

Minimalist iç mekanlarda iç mekan bitkileri, ek dekorasyon ihtiyacını tamamen ortadan kaldırarak canlı dekora dönüşür, maksimalizme eğilimli iç mekanlarda, bir kişinin yeşil dostları zengin dekoratif tasarımla etkileşime girerken, bitkiler egzotik ve masif olabilir. Bu yaz deniz tatillerini andıran Akdeniz bitkilerine olan talepte artış oldu.

Trendin aşırı bir şekli: bir odayı mini bir bahçeye çevirin.

“Akıllı” oda

Görsel olarak, oturma odası tasarımı, doğal ve doğal olan her şey için çabalıyor, ancak aynı zamanda yüksek teknolojili “doldurma”ya yöneliyor. Kolçak içine yerleştirilmiş cep telefonu şarj cihazları, klima kontrol sistemleri, akıllı hoparlörler, bir mobil cihazdan kontrol edilebilen akıllı aydınlatma senaryoları ile döşemeli mobilyalar – her şey rahatlık içindir.

2022 oturma odasının içi ana hedefi takip ediyor – ayrılmak istemediğiniz rahatlık bölgesi olmak.

Bunlara'da bakmalısın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu