Yeni Bahçe Trendi 10 Tavsiye

Modern Bahçe Fikirleri ve Örnekleri

Yeni yıl başladı ve bu şu anlama geliyor: Bir sonraki bahçe sezonu başlangıç ​​bloklarında. Bahçenizde özleyemeyeceklerinizi gösteriyoruz.

2021 için Yeni Bahçe Trendleri

Biçim ve renk bir çiçeğe daha çok benziyor, ancak süs lahanası

Birçok hobi bahçıvanı ve bahçe sever için kış oldukça zor bir dönemdir – çoğu bahçe aktivitesi ne yazık ki hava koşulları nedeniyle iptal edilmek zorundadır.

Ancak şimdi yeni yılda, birçoğu gelecek bahçe mevsimi için şimdiden plan yapmaya başladı: bu yıl sebze tarlasına ne ekilecek, hangi süs bitkilerinin çiçek tarhını aydınlatması gerekiyor ve bahçe dünyasından en son haberler için başka neler var? , ayrıca kendi mülklerinde Toplanacak mı? Güncel olmanız için 2023 yılının en iyi bahçe trendlerini aşağıda sizler için özetledik.

1. Yükseltilmiş yataklar

Yükseltilmiş yataklar, birkaç yıldır birçok Alman bahçesinde yükselişte. Bu yıl, herhangi bir bahçede yükseltilmiş yataklar gerçekten eksik. Sadece pratik değil, aynı zamanda görsel olarak gerçek bir göz alıcıdırlar.

Kendiniz oldukça kolay bir şekilde yükseltilmiş bir yatağın nasıl inşa edileceğini burada bulabilirsiniz. Birçoğunun bilmediği şey: Belirli, dar yükseltilmiş yataklar, balkon veya terasta sebze ve bitki yetiştirmek için de mükemmel bir çözüm olabilir. Yatakların en iyi nasıl dikileceği ve nelere dikkat edilmesi gerektiği, bu makalede okuyabilirsiniz. Yükseltilmiş yatak yüksek yaşa!

2021 için Yeni Bahçe Trendleri

Yükseltilmiş yataklar giderek daha popüler hale geliyor ve son derece pratik hale geliyor

2. Olağandışı otlar

Ayrıca, birkaç sıra dışı bitki ile kendi yaptığınız yükseltilmiş yatağınızı iyileştirebilirsiniz. Örneğin köri otuna ne dersiniz? Adından da anlaşılacağı gibi, bu bitki köri gibi kokuyor ve tadı. Ancak, klasik Hint köri baharat karışımının bir parçası değildir. 2023’te bahçenizi zenginleştirebilecek enlemlerimizdeki diğer egzotik bitkiler mantar otu, shiso (perilla) ve çördüktür.

2021 için Yeni Bahçe Trendleri

Ysop, telkari çiçekleriyle birçok kelebeği kendine çekiyor

3. Arı dostu bitkiler

Umarım uzun süre devam edecek bir diğer trend ise arı dostu bitkilerdir. Bunlar bahçenizi, yaşam alanlarında sıklıkla tehdit edilen arılar için gerçek bir cennete dönüştürür. Ama sadece küçük hayvanlar çiçek çeşitliliğinin tadını çıkarmayacak. Çok uygun bitkiler örneğin kekik veya faselyadır. Burada bulabileceğiniz en arı dostu 10 bitkinin listesi.

2021 için Yeni Bahçe Trendleri

Arı dostu bitkilerle birlikte bir şeyler yapalım

4. Kırmızı etli meyve

Sağlıklı gıda yükselişte. Kızılcık, antioksidan özellikleri nedeniyle bir süredir popüler olmuştur. Antioksidanlar vücuttaki serbest radikalleri bağlar ve bu nedenle sağlıklı beslenmesi için gereklidir. Ancak kırmızı etli meyvesi özellikle antioksidan maddeler açısından zengindir.

Bu özellikler, bitkiye özgü gibi özel nadir fidanlıklarda bulunabilir. Öyleyse neden gelecek bahar kendi bahçenize kırmızı etli bir bağ şeftalisi, kırmızı etli bir elma veya kırmızı etli bir armut ekmiyorsunuz?

2021 için Yeni Bahçe Trendleri

Kızılcık lezzetli ve sağlıklı

5. süs lahanası

Kendi sebze tarlanızı gerçek bir renkli gösteriye dönüştürmek mi? Bu, örneğin çeşitli süs lahanalarının yetiştirilmesiyle mümkündür. Bunlar çeşitli renklerde aydınlanır: koyu menekşe, parlak pembeden parlak turuncuya – çeşitlilik gerçekten etkileyici.

2021 için Yeni Bahçe Trendleri

Derin koyu mor bir renge sahip süs lahanası

6. Dikey bahçe

Özellikle büyük şehirlerde, yalnızca şehir manzarasını görsel olarak geliştirmekle kalmayıp aynı zamanda daha temiz hava sağlayan bitki eksikliği vardır. Dikey bahçecilik (İngilizcede ifade edilen kelime) eğilimi bu gözlemden doğdu: şehirlere daha fazla yeşil getirmek.

Ancak yatay yüzeyler dikilmez, örneğin ev cepheleri bu dikey konumlandırmada sorun olmayan bitkilerle donatılır. Dikey bahçeler, kendi balkonunuzda veya evinizin duvarında nispeten kolayca düzenlenebilir.

2021 için Yeni Bahçe Trendleri

Çiçekler ya da otlar fark etmez, bez torbalarda bol bol yetiştirebilirsiniz.

7. Akuaponik

Akuaponik, su ürünleri yetiştiriciliği ve Hidroponik’in bir kombinasyonudur ve belirli havuzlarda balık yetiştiriciliği ile birlikte mahsullerin eş zamanlı yetiştirilmesini ifade eder. Bu simbiyoz, çeşitli Alman şehirlerinde ve ayrıca ağdaki çeşitli akuaponik varyantları tartışan hobi balıkçılığı topluluğunda zaten başarıyla uygulanmaktadır. Konu ile ilgili detaylı yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

2021 için Yeni Bahçe Trendleri

Havuzlardan gelen besin açısından zengin su ideal bir gübredir.

8. Faydalı maddelerle doğal haşere kontrolü

Kimya kulübü dündü. Ev bahçesinde, bilgili bahçıvan, biyolojik böcek ilaçlarına ve hatta zararlıları doğal olarak kontrol eden diğer türlere giderek daha fazla başvuruyor. Örneğin sevimli uğur böceğinin larvaları, çok nefret edilen tonlarca yaprak bitini yerler. Bazı nematodlar, korkunç bitin larvalarını yok eder. Böceklerin savaşı başlasın!

2021 için Yeni Bahçe Trendleri

Bitleri yiyen yedi noktalı uğur böceği larvası.

9. Morbid güller

Güller açısından alışılmış standarttan sapmak ve çiçeklikteki çeşitli renk ve nüanslar istiyorsanız, 2023’te kesinlikle hastalıklı güllere koymalısınız. Renk ve şekil varyasyonları her bahçeyi gerçekten büyüler ve muhtemelen birçok gözlemciyi şaşırtacaktır. En güzel çeşitlerin bir listesini burada bulabilirsiniz.

2021 için Yeni Bahçe Trendleri

Hibrit Çay Gül Neptün

10. Kirpi dostu bahçe

Bahçe sadece biz insanlar için bir inziva yeri değildir. Ayrıca birçok hayvan, genellikle bu son yeşil alanları paylaşamayacak kadar dar binalara bağımlıdır. Her yıl birçok kirpi, sonunda erişebilecekleri bir bahçe bulmak için birçok yoldan geçmek zorunda kaldıkları için ölüyor. Bahçenizi nasıl dostane hale getirebileceğinizi LBV ile birlikte bir videoda özetledik.

2021 için Yeni Bahçe Trendleri

Kirpi, yiyecek arayan gece ve çapraz bahçelerdir.

Bunlara'da bakmalısın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu