Yemek Odaları

Yemek odasını modern bir şekilde tasarlamak: ilham + ipuçları

Yemek odasını modern bir şekilde tasarlamak: fikirler, ilham ve ipuçları. Çok sık, yemek odası oldukça ihmal edilir. Masa ve sandalyeler yeterli olmalıdır. Ancak göz yer ve insanlar yemek ortamlarında kendilerini rahat hissetmek isterler. Yemek odasını modern ve rahat hale getirin!Yemek odasını modern bir şekilde tasarlamak

Yemek odasını modern bir şekilde tasarlamak: fikirler, ilham ve ipuçları

Yemek odasını modern bir şekilde tasarlamak: etrafındaki her şey fark yaratır

Siz ve aileniz, yemeklerinizi almak için mutlaka bir masaya ve sandalyelere ihtiyacınız olacak. Ama hepsi bu kadar değil çünkü yemek yerken iyi hissetmek istiyorsanız aynı zamanda keyifli bir ortama da ihtiyacınız var. Bu da aydınlatma ve güzel bir duvar dekorasyonu ile sağlanır. Yemekler çok daha lezzetli oluyor ve yemek odası bir buluşma yeri oluyor. Aile, gün hakkında birbirleriyle konuşmak ve yemek yemek için burada buluşur.

Arkadaşlar da burada buluşuyor ve dünya ya da güncel sorunlar hakkında aşağı yukarı derinlemesine tartışmalar yapıyorlar. Bu nedenle yemek odasına sizin ve ailenizin rahat hissedeceği, ancak konukların da hoş karşılandıklarını hissettikleri bir atmosfer vermek önemlidir. Bu arada, bu mutlaka tasarımcı sandalyeleri ve tasarımcı en yeni masasını gerektirmez, bunun yerine yaratıcılık ve incelik duygusu gerektirir.Yemek odasını modern bir şekilde tasarlamak

Duvarı tasarlarken masanın odanın ortasında mı olacağını yoksa köşede yerini bulması gereken bir oturma grubu mu olduğunu düşünün. (# 01)

Yemek odası tasarlamak için ipuçları

Kişisel bir dokunuş verirseniz, yemek odası özellikle güzel görünüyor. Büyük yaşam olaylarının resimleri ve fotoğrafları bunun için özellikle uygundur. Düğünden, arkadaşlarla veya tatilden enstantaneler. Bu hayat tüyoları, bunun için çekici ve çiviyi açmanız bile gerekmediğini kanıtlıyor.

Modern yemek odasında duvarları yapın

Herkesin kendi yemek odası yoktur, genellikle yemek alanı büyük mutfağın sadece bir parçasıdır. Ancak duvar tasarımı ile oldukça kolay olan burada sınırlandırılmış bir alanı tanınabilir hale getirmekte fayda var. Duvarlar modern ve her şeyden önce hafif tutulmalıdır. Koyu renkler depresif bir ruh halini destekler ve kimse yemek yerken buna sahip olmak istemez! Her şeyin rahat ve keyifli olması için duvar renkleri ve duvar kağıtları koordineli olmalı, ancak yine de odanın geri kalanıyla kontrast oluşturmalıdır. Yemek odası ayrı bir oda ise renklerle daha özgürce çalışabilirsiniz.

Duvarı tasarlarken masanın odanın ortasında mı olacağını yoksa köşede yerini bulması gereken bir oturma grubu mu olduğunu düşünün. İpucu: Evde hala küçük çocuklar varsa, duvar kağıdı veya duvarlardaki renkler en azından yemek masasının etrafındaki alanda yıkanabilir olmalı veya en azından nemli bir bezle silinmelidir. Aksi takdirde, uçan yoğurtlar, çay ve kakao dolu kupalar veya çataldan kaçan ıspanak, harika bir yemek odasının çabasını çabucak yok eder.Yemek odasını modern bir şekilde tasarlamak

Masanın hemen üzerinde yumuşak ışık sağlayan ancak yine de yeterli parlaklığı sağlayan bir avize veya lamba olmalıdır. (# 02)

Modern tasarım: yemek odasında parlaklık

Biraz şansla yemek odanız bir pencerenin hemen yanında olacak, hatta belki kış bahçesine entegre olacak. Daha az şanslı olan ve yemek odası oldukça karanlık olan tüm insanlar için yapay ışıkla yardım etmeleri zorunludur. Duvarları parlak renklerle tasarlayın, bunlar odanın daha büyük ve daha samimi görünmesini sağlar. Doğal ışıktan yararlandığınızdan ve büfeleri veya rafları ışığın onlara çarpacağı şekilde yerleştirdiğinizden emin olun. Hafif mobilyalar, gelen ışık ışınlarını yansıtır ve oda daha parlak görünür.

Masanın hemen üzerinde yumuşak ışık sağlayan ancak yine de yeterli parlaklığı sağlayan bir avize veya lamba olmalıdır. Yüksekliği ayarlanabilen sarkıt lambalar özellikle popülerdir. Kısılabilirlik de hafife alınmamalı: Akşamları masaya oturup günü gözden geçirirseniz, mutlaka bir kadeh kırmızı şarap üzerinde birlikte oturan çiftten daha parlak olmasını istersiniz.

Yemek odanız çok büyükse, onu modern hale getirebilirsiniz, ancak kontrast olarak gösterişli bir avize kullanabilirsiniz. Ancak bu, küçük odalarda etkili değildir ve bu nedenle sadece “yemek odaları” için bir seçenektir. Ek zemin lambaları gerekli ışığı sağlar ve konfor sağlar.Yemek odasını modern bir şekilde tasarlamak

Bazıları şimdi kendilerine yemek odasında hala hangi mobilyaların olması gerektiğini soracaklar: Yeterli sayıda masa ve sandalye yeterli! Odanın büyüklüğüne ve mevcut alana bağlı olarak, bir büfe ve bir vitrin kullanışlıdır. (# 03)

Yemek odasını modern bir şekilde tasarlamak: mobilyaya bağlıdır

Bazıları şimdi kendilerine yemek odasında hala hangi mobilyaların olması gerektiğini soracaklar: Yeterli sayıda masa ve sandalye yeterli! Odanın büyüklüğüne ve mevcut alana bağlı olarak, bir büfe ve bir vitrin kullanışlıdır. Gerekli tabaklar burada saklanabilir ve bu nedenle her zaman aynı odadan erişilebilir. Vitrin bir dekorasyon görevi görür ve örneğin koleksiyonları tutar.

Eski bir büfe (veya bu tarzda dekore edilmiş bir büfe) kurduğunuzda, yemek odasına kendi cazibesini verirler. Alt kısımda kapalıysa, bulaşıkları üst üste koymak için harika bir olanak sunuyor. Üst kısım çoğunlukla camın arkasındadır ve bu nedenle vitrin ve büfenin avantajlarını birleştirir.

Eski ve yeni mobilyalar birbiriyle kombinlenebilir ancak gelişigüzel bir şekilde yan yana yerleştirmemelisiniz. Mobilya bir stili takip etmeli veya bilinçli bir tarzda bir mola içermelidir. Birbirinden farklı şekiller ve renkler de alabilirsiniz ancak bu mobilya kombinasyonunun bilinçli olarak bu şekilde seçildiği her zaman bilinmelidir.

Şimdi size yemek odası için önerilerde bulunabilecek tek tek mobilya parçalarına geliyoruz:Yemek odasını modern bir şekilde tasarlamak

Büyük gruplar için dikdörtgen masalar daha iyi bir seçimdir, özellikle bu tür masalar genellikle uzatma parçaları ile büyütülebildiğinden. (# 04)

Yemek masası nasıl olmalı

Modern bir yemek odası yapmak istiyorsanız yuvarlak bir masaya oturmalısınız. Ancak bu, dikdörtgen veya kare bir masadan daha fazla taban alanına ihtiyaç duyar. Yuvarlak masanın avantajı: Herkes birbirinden eşit uzaklıkta oturur ve iyi bir sohbet edebilir. Kimse masada başka biriyle konuşmak için eğilmek zorunda değil. Dört kişi için bir metre çapında bir masa yeterlidir. Aile daha büyükse ve altı kişilik yer olması gerekiyorsa, çap 1,20 m civarında olmalıdır.

Büyük gruplar için dikdörtgen masalar daha iyi bir seçimdir, özellikle bu tür masalar genellikle uzatma parçaları ile büyütülebildiğinden. Kare masalar çok hantal göründükleri ve görsel olarak odayı engelledikleri için çok yer kaplar.

Ahşap, yemek odası masalarının klasik malzemesidir ve eskisi kadar moderndir. Nedeni: Sıcak ve hoş görünüyor, plastik bir masa ise biraz hastanedeki kantini hatırlatıyor. Ahşap masayı seçerken masif ahşaptan ve özellikle sert ahşaptan olmasına dikkat edin.

Kızılağaç gibi yumuşak ahşap türleri, çocukların evlerinde özellikle uygun değildir, çünkü harika desenler bir çatalla bastırılabilir. Bu şekilde isteyip istemediğiniz şüpheli. Dişbudak veya meşe daha iyidir, ikisi de sert ağaçlardır ve bu nedenle son derece sağlamdır. Yüzey boyanmazsa, küçük hasarlı alanlara bile rötuş yapılabilir. Masif bir ahşap panel zımparalanabilir ve yenilenebilir, ancak cila veya yağ ile bakımı yapılmalıdır.

Bilinmesi gereken önemli: Ahşaptan çok daha ağır olsa bile cam da zarar görebilir. Ağır nesnelerle yoğun temas söz konusu olduğunda, bir cam masa buna karşı son derece hassastır. Ayrıca üzerinde hızlı bir şekilde yağ lekeleri görülebilir.

Yemek masasındaki kişi sayısına bağlı olarak, masanın farklı boyutlarına ihtiyacınız vardır:

  • bir kişi: 70 cm
  • iki kişi: 140 cm uzunluğunda, 40 cm derinliğinde
  • İki ila dört kişilik dikdörtgen yemek masası için 100 cm

Masayı seçerken kaselerin ve terrinlerin de ortada olması gerektiğini unutmayın. Çoğu zaman, tamamen dolu olan ve üzerinde oturanların sadece tabaklarının genişliği kadar alana sahip olduğu masalar görülebilir.

Büyük bir masa için yeriniz yok ama misafir ağırlamak mı istiyorsunuz? Ardından genişletilebilecek bir masa seçin. Masaların çoğu, masanın “uzatılmasını” sağlayan bir mekanizma ile donatılmıştır.

Ahşap masalarda, uzatma plakalarının masanın içinde istiflenmesi önemlidir, çünkü bu, masanın geri kalanıyla aynı şekilde bükülemeyecekleri anlamına gelir. Bu, ahşap mobilyalarla ilgili yaygın bir sorundur, ancak en azından burada tekdüze olarak dikkate alınır.Yemek odasını modern bir şekilde tasarlamak

Yemek odasını modern bir şekilde tasarlamak istiyorsanız sandalye seçimini de dikkatlice düşünmelisiniz. (# 05)

Sandalyeler

Modern bir yemek odası yapmak istiyorsanız sandalye seçimini de dikkatli bir şekilde düşünmelisiniz. Bunlar sofranıza ve yemek odanızın tarzına uymalı, rahat olmalı ve uzun saatler boyunca işkence edilmemelidir. Bazı modellerde koltuk ve sırtlık, oturma mobilyalarının her zaman yeni konumlarına hareket ettirilebilmesi için ayarlanabilir. Klozet kapağı olan klasik ahşap sandalyelere mi yoksa sallanarak sırtı rahatlatabilecek konsol sandalyeye mi oturmak istediğinizi kendiniz seçin. Sandalyelerin kolçakları bile olmalı mı? Yemek odası tasarlarken en azından mobilya tasarımcıları sayesinde bir sınır yoktur ve yemek odasını evinizin veya dairenizin merkezi olarak tasarlayabilirsiniz.

Doğru sandalyeyi nasıl buluyorsunuz? Bunu kesinlikle denemelisiniz, çünkü reklamı yapılan rahatlığın böyle olup olmadığını veya sadece bir reklam sahtekarlığı olup olmadığını öğrenmenin tek yolu budur.

Ayrıca aile durumunuzu da göz önünde bulundurun: Evde çocuk varsa leke çıkması beklenebilir. Bu nedenle, yakında ilk kötüye kullanım belirtilerini gösterecek iyi döşemeli sandalyelere yatırım yapmayın. Ahşap sandalyeler daha iyi bir seçimdir çünkü vernikleri kirli yiyecekleri silmeyi kolaylaştırır. İstifleme sandalyeleri moderndir ve ayrıca iyi bir fikirdir, çünkü yerden tasarruf etmek ve misafirleri orada beklemek için bir kenara bırakılabilirler.

Her zaman sandalye olmak zorunda değildir: bir yemek tezgahı aynı zamanda modern görünebilir ve yemek odasını bireysel olarak tasarlamanıza yardımcı olur. Bu tür bankları sandalyelerle harika bir şekilde kombinleyebilir, minderlerle doldurabilir ve rahat birer koltuk haline getirebilirsiniz. Bu tür birçok bankın içinde depolama alanı vardır ve yastık veya battaniyeleri barındırır. En iyi ihtimalle her zaman temiz ve düzenli görünmesi gereken bir odada çok pratik!Yemek odasını modern bir şekilde tasarlamak

Modern bir yemek odası yapmak istiyorsanız, bu dekorasyondan vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmez. (# 06)

Yemek odasında harika dekorasyon: modern ve kişisel

Modern bir yemek odası yapmak istiyorsanız, bu dekorasyondan vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmez. Gerçekten önemli olan tek şey, dekoratif öğelerin miktarıdır. Hiçbir koşulda çok fazla olmamalıdır, böylece oda aşırı yüklenmiş gibi görünür. Bu, tüm etkiyi yok eder ve artık herhangi bir iyi olma hissi kalmaz.

Duvar resimleri ve çiçek vazoları, sıra dışı nesneler veya küçük bir halı ile modern bir şekilde dekore edin. Temizlik nedenleriyle bu elbette masanın altında olmamalı.

Siz de damask veya keten masa örtüleri ile kolayca mümkün olan masayı kendiniz dekore edebilir ve tasarlayabilirsiniz. Ama bunlar daha çok misafirler için. Günlük hayatta pamuklu masa örtüleri yeterlidir ve temizlenmesi daha kolaydır.

Doğrudan masaya koyduğunuz şamdanlar ve çiçeklerle süsleyin. Özellikle çiçeklerde her zaman taze olmaları önemlidir, çünkü kim yemek yerken iç karartıcı bir solmuş çiçek buketine bakmayı sever? Ekstra çabaya rağmen, yapay bitkiler yerine gerçek çiçekleri seçin, bu daha şık ve rahat.

__________________________

Fotoğraf kredisi: © Shutterstock – Kapak resmi: Photographee.eu- # 01: Photographee.eu, – # 02: Artazum, – # 03: tangyan, – # 04: ben bryant, – # 05: terng99, – # 06: Domenic Gareri

Bunlar da hoşunuza gidebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu